Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Mayıs 2024
Haber
Anket
AB'nin Liman devletleri kokainle mücadele ittifakı kuruyor
Avrupa'nın kokain için büyüyen ve yüksek fiyatlı bir pazar olarak ortaya çıkması, yetkilileri Güney Amerika kartellerine karşı mücadeleyi yoğunlaştırmaya zorladı.

Uluslararası organize suç örgütleri, Avrupa'nın önemli limanlarında uyuşturucu ele geçirme vakalarındaki katlanarak artan artışın da gösterdiği gibi, endüstriyel ölçekte uyuşturucu kaçakçılığı için AB'nin başlıca limanlarını kullanıyor.Almanya, 7 Mayıs'ta ciddi ve organize suçlara karşı Avrupa Ülkeleri Koalisyonu'nun üçüncü bakanlar toplantısına ev sahipliği yaptı. Bu toplantıda, artan uyuşturucu kaçakçılığı tehlikesiyle mücadelede Güney Amerikalı ortaklarla işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

Hamburg'daki toplantıda ayrıca Avrupa Birliği'nin (AB) lojistik merkezlerinin Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya gibi ülkelerden gelen uyuşturucuların giriş noktası olarak kullanılmasından korunmanın daha iyi yolları da araştırıldı. Ortaklar ayrıca AB'yi kazançlı bir narkotik pazarına dönüştüren uluslararası suç ağlarını ortadan kaldırmanın daha iyi yollarını bulmak istiyor.

Toplantı, uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadelenin yollarını aramak amacıyla Ocak ayında kurulan Avrupa Limanlar İttifakı tarafından düzenlendi. Üyeler arasında Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve İspanya bulunuyor. Toplantıya ayrıca İsveç, Avrupa Komisyonu, AB kurumları Europol ve Eurojust'tan temsilciler, Dünya Denizcilik Konseyi ve Güney Amerikalı yetkililer de katıldı.

Kaçak kokain miktarı artıyor. Yalnızca 2023 yılında Almanya'da 44 ton, Hollanda'da 59 ton ve Belçika'da 116 ton kokain ele geçirildi. Antwerp, Rotterdam ve Hamburg'daki büyük limanlar, yasadışı uyuşturucu ithalatı için Avrupa'ya açılan ana geçit görevi görüyor.

Almanya Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı'nın verileri, yalnızca Hamburg limanı örneğinde, kokain ele geçirme vakalarının son beş yılda üç kat artarak 2019'daki 9,5 tondan geçen yıl 40 tona çıktığını gösteriyor.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Derin deniz limanlarımızı artık tonlarca kokainin giriş noktası olamayacak kadar güvenli hale getirmeliyiz. Bu yüzden bugün Hamburg'da buluşuyoruz. Uluslararası alanda yakın koordinasyon içinde olmak ve uyuşturucu kartelleriyle mücadeleyi ilerletmeye devam etmek istiyoruz" dedi.

Liman güvenliğine ve lojistik merkezlerin dayanıklılığına büyük önem veren Hamburg'daki toplantı, Faeser'in Mart ayında Brezilya, Peru, Ekvador ve Kolombiya'ya yaptığı ziyaretin ardından geldi. Bu tur sırasında, soruşturmalarda daha yakın polis işbirliği, bilgi alışverişi, limanlardaki yolsuzlukla mücadele ve kolluk kuvvetlerine eğitim sağlanması konularında anlaşmaya varıldı. Liman çalışanlarına yönelik rüşvet ve baskı, kaçakçılık sürecinin önemli bir parçası ve ittifak bu tehdide karşı koymak için büyük çaba harcıyor.

Dört ülkeyle kapsamlı polis işbirliği, yalnızca organize suç ve uyuşturucu ticaretinin değil, aynı zamanda silah ticareti, insan kaçakçılığı, kara para aklama ve çevre suçlarının da önüne geçmeyi amaçlıyor.

Uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçla mücadeleye yönelik tedbirlerin bir parçası olarak AB, gümrük yetkililerinin konteynerleri taramasına ve yasadışı uyuşturucuların gizli sevkıyatları için ithalatı kontrol etmesine yardımcı olacak son teknoloji ürünü ekipmanlara fon sağlamak üzere 220 milyon dolardan fazla kaynak ayırmayı taahhüt etti.
Kaynak: Denizhaber.com
Eklenme tarihi: 14.05.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DOKA MARİN Gemici..
 RİMİT Denizcilik
 OBA Denizcilik
 MARVEL Uluslarara..
 KOCAELİ Denizcili..
 STARLINE
 ARIF KALKAVAN
 ALTINTAŞ Gemi Ace..
 BARBAROS Yatçılık
 CAPELLA Denizcili..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim