Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Yunan mahkemesi 500 kişinin öldüğü mülteci kazasındaki sorumluları serbest bıraktı!
Yunanistan'da mahkeme, en az 500 kişinin öldüğüne inanılan gemi kazasına neden olmakla suçlanan 9 Mısırlı hakkındaki davayı reddetti.

Mahkeme Başkanı Eftichia Kontaratou, savcı Ekaterini Tsironi'nin mahkemeye Yunanistan'ın yargı yetkisi olmadığını söylemesinin ardından bu karara imza attı.Tsironi, "Gemi kazası açıkça uluslararası sularda meydana gelmiştir ve Yunan mahkemelerinin yargı yetkisi tesis edilemez. Suçsuz olduklarının ilan edilmesini öneriyorum." dedi

Kontaratou'nun kararı, Yunanistan'ın güneyindeki Kalamata kentinde açılan davanın başlamasından kısa bir süre sonra geldi.

Karar, mahkeme salonunda sanıkların destekçileri tarafından tezahürat ve alkışlarla karşılandı.

Libya'dan İtalya'ya seyahat ederken Akdeniz'in en derin bölgelerinden birinde batan Adriana gemisinde 500'den fazla kişinin öldüğüne inanılıyor.

Aşırı kalabalık balıkçı teknesinden sadece 104 kişi kurtarıldı. Kazada, tamamı erkek, büyük çoğunluğu Suriye, Pakistan ve Mısırlı 82 ceset çıkarıldı.

Savcılar, çoğu 20'li yaşlarda olan sanıkları 14 Haziran 2023'te teknenin alabora olup batmasına yol açtığını savunduğu aşırı kalabalık koşullardan sorumlu olmakla suçladı.

Dokuz kişinin, insan kaçakçılığı dahil çok sayıda suçtan ömür boyu hapis cezası alması bekleniyordu.

Dokuz kişi hakkındaki iddianameler, kurtulan diğer dokuz kişinin ifadelerine dayandırıldı.

Gemi kazasından bu yana tutuklu yargılanan dokuz kişinin, işlemlerinin tamamlanmasının ardından hapisten çıkarılmaları bekleniyor.

Gemi kazasından Yunanistan mı sorumlu?

Gemi alabora olup battığında uluslararası sularda seyrediyordu ancak Yunanistan'ın arama ve kurtarma operasyon alanı içindeydi. Bir sahil güvenlik devriye botu ve yoldan geçen ticari gemiler saatlerce geminin yakınında bulunmuş ancak büyük can kaybını engellemeyi başaramamıştı.

Hayatta kalanlardan bazıları alaboranın Yunan sahil güvenliğinin gemiyi çekmeye çalışmasının ardından meydana geldiğini söylerken, Yunan makamları bu suçlamayı reddetti.

Savunma ekibindeki avukatlardan Dimitris Choulis, dikkatlerin artık Adriana'nın nasıl battığına çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Choulis, "Mahkeme bugün bu kararı vermek ve bu insanların kaçakçı olmadığını söylemek için çok cesur olmalıydı. Yani artık kötü kaçakçılar anlatısı yok, dolayısıyla gemi kazasına kimin sebep olduğunu bulmamız gerekiyor." dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Avrupa ve Orta Asya direktör yardımcısı Judith Sunderland, "Hayatta kalanların çilesi sona erdiğine göre, Deniz Mahkemesi'nin Pylos gemi kazasındaki muazzam can kaybından Yunan Sahil Güvenliği'nin sorumluluklarını belirlemek için soruşturmasını tamamladığını görmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu'nun Yunan üyesi Stelios Kouloglou, "Adalet galip geldi. Bu insanlar masum oldukları halde bir yıl boyunca hapiste kaldılar ve bu bir daha yaşanmamalı. Yunan hapishanelerinde kaçakçılıkla suçlanan ya da kaçakçılıktan hüküm giyen 2,000 masum insan var. Bunların büyük çoğunluğu masum." dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres geçtiğimiz yıl gemi kazasını "korkunç" olarak nitelendirmişti.

Akdeniz üzerinden yasadışı yollarla seyahat edenlerin sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

Avrupa sınır koruma ajansı Frontex, AB sınırlarındaki yasadışı sınır tespitlerinin 2023'e kadar üç yıl üst üste arttığını ve 2015-2016 göç krizinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.
Kaynak: Euronews
Eklenme tarihi: 21.05.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 LİMA Turizm Yatçı..
 HACI İBRAHİM HACI..
 ÇİFÇİLER Denizcil..
 AVŞA Denizcilik İ..
 RASİM KAPTAN 1 Ge..
 SEAHAWK Training ..
 EMRE Denizcilik
 ÇETİNKAYA Denizci..
 BEŞİKTAŞ Denizcil..
 GÜNDEM Denizcilik..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim