Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Artvin'de karaya oturan geminin kurtarılması yılan hikayesine döndü
Artvin'in Hopa ilçesi açıklarında fırtınada sürüklendiği kıyıda karaya oturup, 13 mürettebatı, operasyonla kurtarılan kuru yük gemisi, 177 gündür kurtarılmayı bekliyor. Ağır hasar alan alt kısmı onarılıp, bulunduğu yerden çekileceği ya da parçalanarak taşınması düşünülen geminin akıbeti ilçede merak konusu oldu. Kimileri özellikle turistlerin ilgisini çeken geminin güzel manzara oluşturduğu için bulunduğu yerde kalmasını isterken, kimileri de biran önce kaldırılmasını istiyor.Doğu Karadeniz’de, 27 Kasım’da Esenyalı Gemi İşletmeciliği’ne ait Palau bandıralı ‘FR Pearl’ adlı kuru yük gemisi, Gürcistan'ın Batum Limanı'na yükünü boşalttıktan sonra boş olarak dönerken, etkili olan fırtına nedeniyle Hopa açıklarına demirledi. Şiddetini artıran fırtınada sürüklenen gemi, liman yakınlarında sahilde karaya oturdu. Alt kısmında hasar alan gemide mahsur kalan 6'sı Türk, 5'i Azerbaycanlı, 2'si Endonezyalı olmak üzere toplam 13 mürettebat; AFAD, Sahil Güvenlik, AKUT, polis, itfaiye ekiplerince gemiyle kara arasında kurulan makaralı çelik halat sistemiyle kurtarıldı. Kıyıya çıkarılan gemi personeli, güvenli alana alınıp, bölgede bekleyen sağlık ekipleri tarafından tedbir amaçlı kontrolden geçirildi.

GEMİNİN KURTARILMASI MERAK KONUSU OLDU

Bölgede hava koşullarının normale dönmesiyle alt kısmı ağır hasar alan kuru yük gemisi için planlanan operasyonlardan biri olan onarım sonrası güvenli limana çekilmesi kararlaştırıldı. Ancak 177 gündür bulunduğu alandan kurtarılmadı. Ağır hasar alan alt kısmı uzman ekipçe onarılıp, römorkörlerle bulunduğu yerden çekileceği ya da parçalanarak taşınması düşünülen geminin akıbeti ilçede merak konusu oldu. Kimi vatandaş özellikle turistlerin ilgisini çeken geminin güzel manzara oluşturduğu için bulunduğu yerde kalmasını isterken, kimileri de biran önce kaldırılmasını istiyor.

‘İŞLER AĞIR GİDİYOR’

Geminin onarım çalışmalarının çok ağır işlediğin söyleyen Resul Köse, "Bu gemi Kasım ayında çok fırtınalı bir zamanda geldi, karaya vurdu. Sürüklenince dümeni kırıldı. Burada o zamandır duruyor. İçerisinde çalışma yapıyorlar. Altta hasar gören yerleri tamir edip yüzdüreceklermiş. Vatandaşlar biraz tepkili ama başka yerden gelenler fotoğraf çektiriyorlar. Buradan kaldırılması lazım ama onarım işleri ağır gidiyor” dedi.

‘YILAN HİKAYESİNE DÖNDܒ

İlçe sakinlerinden Bülent Toksoy “Gemi 6 aya yakın buradadır. Gemi çok şiddetli bir fırtınada karaya oturdu. Herhalde yakıt tankı delindiği için ondan sonra hareket edemez oldu. Bu gemi çalışması yılan hikayesine döndü her gelen ekip ayrı çalışıyor. Motordan su boşaltıyorlar. Bu geminin buradan kalkacağını tahmin etmiyorum. Bu mümkün değil. Oturmuş bir gemiyi kaldırmak için nasıl bir çalışma yürütülüyor kimsenin bilgisi yok” diye konuştu.

*****************
KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERLERİMİZ;
* Artvin’de karaya oturan geminin onarım çalışması sürüyor
* Artvin'de karaya oturan geminin personeli halatlarla kurtarıldıKaynak: DHA
Eklenme tarihi: 21.05.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 METEAR Deniz İşle..
 GÜÇLÜ Denizcilik ..
 VİLLA Denizcilik ..
 BARİKA Denizcilik..
 GMARİN
 YAVUZNAZ Denizcil..
 ÇEBİ Denizcilik
 TEMEL Denizcilik
 TURKON Holding
 AKMAR Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim