Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
TCG ANADOLU'yu gören İran, Konteyner gemisine SİHA pisti koydu
Dünyanın ilk 'SİHA gemisi' TCG ANADOLU'nun Türk donanma envanterine katılmasından hemen sonra kolları sıvayan İran, limana çektiği Güney Kore yapımı konteyner platformunu bir 'SİHA gemisi'ne dönüştürdü. 240 metrelik yük gemisine 180 metre uzunluğunda rampalı pist koyan İranlılar, 'Şehid Bahman Bagherî' adını verdikleri gemiden insansız hava araçları kaldırmayı planlıyor.Dünyanın ilk 'SİHA gemisi' olarak görülen TCG ANADOLU, İranlılara ilham verdi. Sedef Tersanesi'nde inşa edilen millî geminin Nisan 2023'te Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girmesinin ardından Tahran yönetimi, ANADOLU'nun görev konseptine uygun bir gemiye sahip olmak için kolları sıvadı.

Tahran, gemiyi sıfırdan tasarlayarak imâl etmek yerine büyük bir konteyner platformunu dönüştürme metodunda karar kıldı. Bu kararın ardından Güney Koreli Hyundai şirketince 2000 yılında yapılmış bir konteyner gemisi, Mayıs 2023'te Hürmüz Boğazı'na yakın bir limanda belirdi.

'Sarvin' adındaki yük gemisi, büyük bir hızla savaş gemisine dönüştürülecekti. Bu amaçla Bandar Abbas kentinde bulunan İran Gemi İnşa ve Açık Deniz Endüstrileri Tersanesi'nde (ISOICO) hummalı bir çalışma başladı.240 metre uzunlukta ve 32 metre genişlikteki geminin Hürmüz'deki dönüşüm işlemleri ilk kez Ocak 2024'te PlanetLabs uydu fotoğraflarıyla ifşa oldu.

Yayınlanan fotoğraflar, konteyner gemisine İranlıların pist eklediğini ve komuta kontrol kulesinde bazı düzenlemeler yaptıklarını gösteriyordu.

İRANLILARA GÖRE BU BİR MOBİL DENİZ ŞEHRİ

'Helikopter ve SİHA gemisi'ne Şehid Bahman Bagherî (Shahid Bahman Bagheri) adı verildi. Güvertesi genişletilen gemiye 180 metrelik pist yapıldı.

Gemiyi gösteren uydu fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından İran devletine bağlı haber ajansları, Şehid Bagherî'nin varlığını doğrulayarak bu gemiyi şöyle tanımladı:

"Şehid Bagherî açık denizlerde İranlı balıkçıların ve ülkenin ticaret hatlarının korunmasını sağlayacak mobil deniz şehridir."
Kaynak: TRThaber
Eklenme tarihi: 10.07.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 AMATUSA Denizcili..
 PUTA Denizcilik
 AKINTÜRK Ltd. Şti..
 DADAYLILAR Shippi..
 DOJİ Denizcilik
 GÜNGÖR Denizcilik
 EGETAN Denizcilik
 PENNON Yat
 OCEAN Shipping Ap..
 MİNERAL den. san ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim