Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2024
Haber
Anket
Avrupa'nın hurda petrol tankerleri takip altında
Greenpeace, bugun yururluge giren Avrupa Birligi yonetmeligi cercevesinde, AB'yi gemi sokumu alanlarinda calisan iscilerin sagligini ve cevreyi korumaya cagiriyor.

Yonetmelik, tek cidarli petrol tankerlerinin kullaniminin bugunden itibaren asamali olarak sona erdirilmesini ongoruyor. Sozkonusu yonetmelik uyarinca, petrol artigi ve toksik maddeler iceren binden fazla petrol tankeri, Turkiye ve Asya sahillerinde sokume gonderilecek.
Turkiye'nin yanisira, Hindistan, Çin gibi Asya ulkelerindeki isciler, gemisokumu sirasinda, koruyucu onlemlerle calismadiklari icin, asbest vb. toksik maddelere maruz kaliyorlar.

Tek cidarli petrol tankerlerinin daha guvenli gemilerle degistirilmesi olumlu bir gelisme; ancak cogu toksik maddeler iceren binlerce gemi hurdaya cikacak. Greenpeace, AB'nin su ana kadar sozkonusu gemilerin cevre dostu yontemlerle sokulmesi icin uzerine dusen sorumlulugu yerine getirmedigi uyarisinda bulunuyor.

AB ve Uluslararasi Denizcilik Orgutu, Erika ve Prestige petrol tankeri kazalarinin ardindan, tek cidarli petrol tankerlerinin kullanimdan kaldirilmasi icin harekete gecmisti. Greenpeace'in yapmis oldugu bir arastirmaya gore bes yil icinde 2 binden fazla tanker sokume gidecek.
Çalismada, 334 tankerin ya Avrupali sirketlere ait oldugu, ya da Avrupa ulkelerinden birinin bayragini tasidigi belirtiliyor.

Greenpeace Gemisokumu Kampanyasi Sorumlusu Erdem Vardar, "Avrupa Birligi, tek cidarli tankerlerden kurtulma planlarini basariyla uygularken, Turkiye gibi gelismekte olan ulkelerdeki calisma ve cevre kosullarini gozardi ediyor." dedi. "AB'nin su asamada derhal yapmasi gereken, tasfiye ettigi gemilerin cevre dostu kosullarda sokulmesini garanti altina alacak yasal ve mali onlemleri almaktir. Kendi kiyilarini petrol kirliliginden korumak icin Turkiye gibi ulkeleri tanker coplugu olarak kullanmak, adil ve kabul edilebilir degildir."

Birlesmis Milletler kapsamindaki Basel Anlasmasi'na ve Turkiye'deki yargi kararlarina gore, sokume gonderilen gemiler tehlikeli atik sayiliyor. Greenpeace, Avrupa Komisyonu'nu sozkonusu gemilerin cevre dostu yontemlerle sokulmesi konusunda sorumluluk almaya cagiriyor.

Kaynak: Greenpeace
Eklenme tarihi: 05.04.2005
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 BEYKİM Petrolcülü..
 REGENCY Ship
 SEACOR INTERNATIO..
 BEKO Ticaret A.Ş.
 UNICOR İnternatio..
 KAPTAN ACAR Yatçı..
 MEHTAP Denizcilik
 AYANOĞLU Denizcil..
 PUTA Denizcilik
 MERİDYEN Denizcil..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim