Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
02 Temmuz 2020
Haber
Anket
Şirketi tehdit eden Kaptana şantaj davası açıldı!
İstediği avansı alamayınca Hindistan'a teslim etmek üzere anlaştığı gemiyi Hint Okyanusu'nda demirleyerek şirket yetkililerine "Maaşımın tamamını ödemezseniz gemiyi teslim etmem. Gemiyi yakarım, zarar veririm" dediği iddia edilen uzakyol kaptanı Zafer Okyay hakkında şantaj davası açıldı. Okyay'ın 3 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, şikâyetçi Beykar Denizcilik A.Ş, işletmeciliğini yürüttüğü Malta bayraklı m/t Eylen adlı gemiyi Hindistan'a teslim etmek üzere 1. Kaptan şüpheli Zafer Okyay ile anlaştı.

Yapılan kontratın ardından gemiyi Zeyport'tan (Zeytinburnu) teslim alan Zafer Okyay 13 Aralık 2010 tarihinde hareket etti. Öncelikle Rusya'nın Temruk limanından alınan yükü Birleşik Arap Emirlikleri'ne teslim etmesi gereken kaptan Zafer Okyay, yola çıktıktan kısa bir süre sonra şirkete mesaj geçerek 1000 dolar avans istedi.

ŞİRKET YETKİLİLERİ ŞİKÂYETÇİ OLDU

Kaptan Zafer Okyay, şirketten olumlu yanıt gelmemesi üzerine bu defa "Bu parayı yatırmazsanız gemiyi limana yanaştırıp yükü boşaltmam" diye tehdit etti. Bunun ardından kaptanın istediği para yatırıldı ve gemi yükünü Birleşik Arap Emirlikleri'ne teslim etti. Ardından gemi rotasını son durağı olan Hindistan'a çevirdi. 6-7 günlük bir seyir sonrası Ocak ayına geldiğinde Zafer Okyay, bu defa da ihtiyacı olduğunu belirtip sefer sonunda alması gereken paranın tamamının hesabına yatırılmasını istedi.

Şirket yetkililerinin kontrata göre hareket edileceğini belirterek bunu reddetmesi üzerine kaptan Zafer Okyay ile şirket arasında yeniden mesaj trafiği başladı. Gemiyi Hindistan açıklarında demirleyen Okyay, "Maaşımın tamamını ödemezseniz gemiyi teslim etmem. Gemiyi yakarım, zarar veririm" şeklinde mesajlar geçti. Bunun üzerine şirket yetkilileri kendisini görevden alacaklarını, evrakları imzalamak üzere de 2. kaptanı tayin edeceklerini resmi makamlara geçeceklerini bildirdiler.

Kaptan Zafer Okyay, Bu cevap üzerine gemiyi teslim etmek zorunda kaldı. Yaşanan olayın ardından şirket, kaptan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı tamamlayan savcılık "Şantaj" suçundan dava açtı. Okyay, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

HaberTürk (Özden ATİK)

Eklenme tarihi: 02.05.2011




Share |




YORUMLARINIZ


Haklı
Bu kaptanla ( zafer okyay) Şu an beraber bir şirketin gemisinde calışıyorum.adam gibi adam.2 ay oldu maaş alamadık.eeeee bakıcağız caresine şu limandan bi kalkakım.şimdi kaptanmı haksız şirketmi? Öde maaşı adam gibi bakalım işimize.

Yazan: Hasan kaya - 01.04.2016 15:36:45


dünyanın en büyük gemisinin kaptanı BERAAT ETTİ
irade veya hisler. gemiyi yakmak değil.böyle bir istek yoktur.davacıya böyle bir mesaj çekilmemiştir.römorkör parasının ödenmemesi için,sahil yetkilileri kaptana böylemesaj cek.tug are free.ve geminin TİCARİ FAALİYETİ COK ÖNCEDEN BİTMİŞ,HURDAYA SATILMIŞTIR.BANA İŞ VERMEYEN ARMATÖRLEREDE LANET OLSUN TANRI VARSADA ONLARA LANET YAĞDIRSIN .KAPTANLAR ARMATÖRLERİN MODERN KÖLESİ DEĞİLDİR.
Yazan: zafer okyay - 03.01.2014 22:41:17


beraat
uzak yol kpt zafer okyayberaat etti.bana iş vermeyen armatörlere yazıklar olsun
Yazan: zafer okyay - 07.02.2013 02:28:32



25 yıllık gemi kaptanıyım, böyle bir olayı ilk defa duydum.Gülsek mi,ağlasak mı bilmiyorum ama gemisini teslim ettiği kaptanı mutlaka araştırıp sefere uğurlamıştır.Bu seferleri yapacak geminin kasasında zaten kaptanın istediği miktar kadar para vardır kaptan bu parayı alamamışta mı,şirkete şantaj yapmış,bence bu işte başka bir çapanoğlı var.Uzun yıllar kaptanlık yapan bir arkadaşıma rastladığım da 5 aydır maaş alamadığını söyledi neden dediğim de şirketin arsa satıp kendisinin ve personelinin parasını ödeyeceğini söyleyince senin şirket arsa ofisi mi diye sorunca yoo ama 1 senedir böyle diyerek bekletiyorlar dedi. Sözüm işini adam gibi yapanlara değil ama ne böyle donatanlık nede kaptanlık olur, biri arsa satacak öbürüde arsa parasından maaş alacak.DÜNYANIN NERESİNDE VAR BÖYLE ŞEYLER. Operasyonun da görev alacağım şirkete geçen ay işe başlamadan gemilerde ki personel maaşlarının ödenmesiyle ilgili tutumlarını sorduğumda ... acentaya bile ödemelerin aylardır yapılmadığını söyleyebildiler,bilemiyorum bu işin sonu nereye kadar gidecek,durum böyle olunca da,işinin ehli seçkin gemi adamı denize çıkmıyor artık,çıkanlarda ilk fırsatta çok sevdiği bu işi bırakıyor.Şirkette kalacak personelle kazandıklarını ceza,bakım ve tamirata vereceklerdir.Allah Selamet Versin.
Yazan: Kerim Ak - 04.05.2011 19:07:20



Bülend kaptan "kaptan haklıdır bu tip armatörlere az bile yapmış" derken ne kasdettiniz bildiğiniz bir şey varsa açıkça yazın...
Yazan: Osman - 03.05.2011 23:12:54



kaptan haklıdır bu tip armatörlere az bile yapmış.uykpt.bülend öz
Yazan: bülend öz - 03.05.2011 22:48:49



Kaptan arkadaşımızın sözleşmesini bilmemekle beraber,sözleşme hükümlerine uyması gerekirdi.Bu davranış tarzı güvensizliğin sonucu,ancak yanlış ve yakışmamıştır.Hayırlı ve sağlıklı günler dileğimle.Uykpt/Yaşar DERİN
Yazan: Yaşar DERİN - 02.05.2011 22:09:11




Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ERCAN Denizcilik
 CANAS Petrol ve G..
 MAKSİMUM Denizcil..
 SELEN Denizcilik
 UĞUR Den. San. Lt..
 KARYAT Karadeniz ..
 KALKAN Denizcilik
 POLATHANE Denizci..
 PAK Kimya
 BERK Turizm Yatçı..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim