Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
23 Temmuz 2024
Haber
Anket
Marmara'da feribot savaşları başladı!
Yeni oyuncuların planlarını açıklaması ve mevcut oyuncu İDO'nun karşı yaklaşımı Marmara Denizi'ndeki ilk feribot savaşını da başlatmış oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1987 yılında kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO), 2011'de özelleştirilmesinden sonra, başlatılan esnek fiyat uygulamasının kamuoyunda yarattığı büyük tepki, yeni oyuncuların İstanbul'da deniz ulaşımına ilgi duymasına neden oldu.

Yeni oyuncuların planlarını açıklaması ve mevcut oyuncu İDO'nun karşı yaklaşımı Marmara Denizi'ndeki ilk feribot savaşını da başlatmış oldu. İlk adımı Bursa Büyükşehir Belediyesi attı.

Bursa Belediyesi BUDO adıyla Mudanya-Kabataş arasında feribot seferlerine başlayacağını duyururken, ikinci adım Negmar denizcilik şirketinden geldi. Yeniden sabit fiyat uygulamasına başlayarak, tepkileri büyük ölçüde ortadan kaldıran İDO ise, Negmar'ın açıklamalarına karşılık, lisans silahını çekti.

İDO konuyla ilgili açıklamasında, Negmar'ın lisansının bulunmadığını, yasal yollara başvuracağını belirtirken, İDO'nun İngiliz ortağı Brian Souter, konuyla ilgili yasal çerçeveyi araştırdıklarını, gerekirse dava açacaklarını söyledi. Negmar Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, ise kararlı: "Gemisi ve limanı olan her şirket hat lisansı alabilir." Bursa Belediyise ise, sessiz sedasız çalışmalarını yürütüyor. ki gemisini aldı bile...

NARLI: Bayrama Eskihisar-Topçular hattı tamam

NEGMAR Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu Kabotaj Kanunu'a göre, Türkiye'de gemisi ve limanı olan her şirketin yolcu taşımacılığı için hat alabileceğini belirterek, " Biz de Topçular ve Eskihisar'da gerekli limanları kiraladık. 3 gemi siparişi verdik. Toplam 50 milyon liraya aldığımız gemilerin işlemleri sürüyor. Biz bu işte yeni değiliz. 2009'dan bu yana Ambarlı-Mudanya arasında yolcu ve araç taşımacılığı yapıyoruz, deneyimliyiz" dedi.

Gemiler Yunanistan'dan

Kutlu, hat için lisans çalışmalarının henüz tamamlanmadığı bilgisini teyid ederek, "Çünkü lisans alabilmek için gemilerin Türk bayrağına geçmesi gerekiyor. 10 gün içinde gemilerin işlemlerini tamamlayıp hat lisansımızı alacağız" dedi. Gemileri Yunanistan'dan ikinci el olarak satın aldıklarını kaydeden Kutlu, 4'üncü bir gemiyi almak üzere de görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Eskihisar-Topçular hattında 5 gemi ile hizmet vermeyi hedeflediklerini belirten Kutlu, "Bu hat için Narlı Denizcilik İşletmeleri adlı bir şirket kurduk. Gemilerin adını da Narlı koymayı düşünüyoruz" dedi.

BUDO: Kurban'a yetişmek istiyor

BURSA Büyükşehir Belediyesi de, Bursa-İstanbul arasında başlatmayı planladığı Mudanya-Kabataş hattının hazırlıklarını Kurban Bayramı'na yetiştirmeye çalışıyor. Bursa Belediyesi İDO'ya alternatif olarak hayata geçirmeyi planladığı seferler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile, iskele hizmeti anlaşması imzaladığını duyurmuş, bu kapsamda 3 gemi almıştı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, deniz otobüsü hizmetini Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) şemsiyesi altında vereceklerini açıklamıştı.

İDO: Ağacı bize sattılar kirazları dağıtıyorlar

İSTANBUL Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Tepe-Akfen-Sera ortak girişiminin bir parçası olarak yüzde 30 ortağı olan İngiltere merkezli Souter Investment'ın Kurucu Başkanı Brian Souter'den İstanbul'da deniz ulaşımının rekabete açılmasına İngiliz atasözüyle tepki geldi.

İDO'nun özelleştirilmesinden sonra İstanbul'da Bursa Belediyesi ve farklı şirketlere belli hatlarda imtiyaz hakkı verilmesinin etik olarak doğru olmayacağını belirten Souter, "Bu durum bana İngilizce'de 'picking the best cherries' (en iyi kirazları toplamak) atasözünü hatırlatıyor. Biz tüm ağacı satın aldık, şimdi en güzel meyvelerin dağıtılmasına karşı çıkıyoruz.

Sadece en çok yolcunun olduğu feribot hatları imtiyazlarının başkalarına dağıtılması etik olarak doğru değil" dedi. İDO'nun varlıkları ile birlikte İstanbul'da deniz yoluyla ulaşım imtiyazları için 861 milyon dolar ödediklerini hatırlatan Souter Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Rekabete karşı bir insan değilim. Aksine rekabetin şirketleri diri tuttuğuna, büyüttüğüne inanıyorum.

İDO'nun İstanbul şehir hatlarında birçok hattının halen kârlı olmadığının altını çizmek istiyorum. Ama biz kamu hizmeti verdiğimiz anlayışı ile, o hatlarda faaliyete devam ediyoruz. Eğer Marmara denizi ulaşımda rekabete açılacaksa, o zaman tüm hatlar rekabete açılmalı. Bir-iki feribot alıp bu işe heveslendi diye önüne gelen şirkete deniz ulaşımı lisansı verilmesi hiç doğru değil. Bütün hatlarda rekabet istiyorlarsa biz buna hazırız. Ama sadece belli hatlarda faaliyet izni adil değil. Yasal incelememiz sürüyor. Gerekirse dava açabiliriz."

Özelleştirmenin ruhuna aykırı

İDO'nun Türkiye'deki ilk yatırımı olmadığını kaydeden Brian Souter, "Ben burada 15 yıldır yatırım yapıyorum. Benim bir fon yönetim şirketim var. Orada 15 yatırımcının yatırımlarına da yön verebiliyoruz. Eğer ben İDO'da hayalkırıklığına uğrarsam ki, en iyi meyveleri başkalarına toplatırlarsa hayal kırıklığına uğrayabilirim, bu durum onların kararlarında olumsuz etki yapabilir. Bu durum özelleştirmenin ruhuna aykırı.


Kaynak: Hürriyet
Eklenme tarihi: 28.09.2012
Share |
YORUMLARINIZ


aç gözlülük
ido belediye de iken karlı bir yatırım olarak görülen bu şirket belediye sattım kurtuldum derken karlılığı yeterli görmeyip fahiş fiatla yolcu taşınması ve yolcunun bir yıl önce 7,5 liraya gittiği yolcu ücretini esnek tarife .....lığığla (arayı istediğiniz gibi doldurabilirsiniz) yolcuyu kaz yerine koymak ticari ahlaka ne kadar uyduğunu izah edemezsiniz.rekabet ortaya çıkınca yandım allah diye feryat niye.para benim. hukuk benim .egemenlik bana ait kavramları çağ dışı yorumlardır.bir çay bir kahveiçemez olduk.çünkü 5 yıldız otel fiatları ile satılıyor.el insaf.kapital sahibi olarak yatırım yapmak istihdam yaratmak saygın ve ekonominin önemli unsurudur.ancak insaflı olmak gerkirdi.şimdi rekabet var tekelci zihniyet arşivlerdeki tozlu raflarda yerini almalıdır.saygılarımla

Yazan: kemali ener - 4.10.2012 18:36:55


Kabotaj İngilize mi verildi?
Türk karasularında ingiliz firması, hayal bile edilemezdi(!)
Yazan: Ahmet Uzun - 1.10.2012 21:35:05
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DEVAL A.Ş.
 ADAFARM Su Ürünle..
 ATASOY Denizcilik..
 ROYALMAR Denizcil..
 UZMAR
 ÖZKANDEMİR Denizc..
 İSTANBUL34 Vap. H..
 MERYEM ANA Deniz ..
 INSPEKTOR Marıne ..
 MEMORIES Yatching
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim