Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
23 Temmuz 2024
Haber
Anket
Feribot hattında büyük kavga
İzmit Körfezi’nde, Bursa ve İzmir yönüne gidip- gelen günlük ortalama 4 bin aracın taşındığı ve ’En karlı hât’ olarak da bilinen Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında feribot hattında İDO’ya rakip olarak ortaya çıkan şirket yetkilileri ilk kez basın toplantısı düzenledi.


Negmar Grup bünyesindeki Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak, daha önce 25 Ekim’de başlayacaklarını duyurdukları seferlere, Yunanistan’dan alınan gemilerin hava koşulları nedeniyle geç gelmesi nedeniyle o tarihte başlatılamadığını açıkladı. Şafak, basın toplantısında soruları yanıtlarken izin başvurusunda bulundukları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gerekli iznin henüz çıkmadığını söyledi.

Narlı Feribot İşletmeciliği’nin birkaç gün önce 60 milyon TL yatırımla Yunanistan’dan alındığı belirtilen Bahariye, Selimiye, Muradiye adlı 3 gemi Eskihisar’da İDO’ya ait rıhtımın hemen yanındaki iskelede bağlı olarak tutuldu. Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak, bugün feribotta düzenlediği ve çok sayıda gazetecinin izlediği basın toplantısında, 25 Ekim’de Kurban Bayramı’nda seferlere başlamayı planladıklarını ancak, hava muhalefeti nedeniyle gemilerin İstanbul’a gelmesinin geciktiğini ve bazı aksaklıklar yaşandığını söyledi. Şafak, "Şu anda gemilerimiz geldi, çok yakın bir zamanda da seferlerimize başlayacağız" dedi.

İDO’nun şu anda normal günlerde 4 bin, hafta sonlarında Cuma ve Pazar günleri ortalama 8 bin araç taşıdığı bilinen bu hatta yoğunluk nedeniyle 7 kilometreyi bulan kuyruklar oluştuğunu, kendilerinin de seferlere başlamaları halinde bu sıkıntının sona ereceğini söyledi. Kendi gemilerinin daha hızlı, yeni ve modern olduğunu da belirten Şafak şöyle devam etti:

BAŞVURULARIMIZI TAMAMLADIK

"Şirketimiz, Marmara deniz taşımacılığında bilinir. Türkiye’nin endüstri ve sanayi kalbi Marmara Bölgesi’nde bu tip hatlara ihtiyaç var. Bu hatları kullanmadığımız ölçüde bunlar karayoluna kayacak ve keşmekeş yaşanacak. Bu amaçla yaptığımız araştırmalar bize gösterdi ki özelleştirmeden sonra vatandaş yüksek fiyat ve kötü kalite ile deniz yerine karaya yönelmektedir. Bunu gözlemledikten sonra vatadaşımıza modern yüksek kalite hizmet vermeye karar verdik. Bizim gelmemizle birlikte kuyrukların son bulacağını umuyoruz. 3 gemi satın aldık ve bunlar son derece modern hızlı ve çevreci gemiler. Gemilerimiz özellikle teknik anlamda üstün. Buradaki servisin 7-24 olacağı ve kesintisiz devam edeceğidir. Bürokratik işlemlerimizi ve başvurularımızı tamamladık. En kısa sürede başlamayı planlıyoruz. Bizim başlamamızla beraber 25-30 dakikada karşıya geçmenin keyfini varacaklar. Marmara Denizi çok büyük bir potansiyel taşımaktadır. Ülke olarak marmara denizini etkin olarak kullanamıyoruz ve bu bize trafik keşmekeşi olarak dönüyor."

HENÜZ İZİN ÇIKMAMIŞ

Bülent Şafak, bir gazetecinin, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden henüz izin çıkmadığını, bu durumda nasıl sefere başlayacaklarını sorması üzerine şöyle konuştu:

"Bütün resmi başvurularımızı yaptık. Yasalar tarafından bakıldığında bir sıkıntı görmüyoruz. 20 metre ilerde feribot çalışırken trafik olarak da aksi bir karar verilmesi mümkün değil. Gemilerimiz Türk bayrağına geçti ve o başvurular değerlendirilecek. Biz prosedürümüzü geç tamamladık. Şimdi o başvurularımızın tamamını yaptık."

KİRA SÖZLEŞMESİNİN İPTALİ İDDİASI

Gebze Belediyesi’nin, bir başka firma tarafından kiralanan bu iskele yeri için 8 yıldır kira ücreti ödenmediğinden sözleşmeyi feshettiği iddialarını hatırlatması üzerine Şafak, iptalin söz konusu olmadığını ifade ederek, "Onların ellerinde böyle bir mahkeme kararı varsa ortaya koyabilirler" karşılığını verdi. Bülent Şafak, seferlere başlamak için gün veremeyeceğini ancak, 1 ayı bulmayacağını söyledi.

Hürriyet

Eklenme tarihi: 06.11.2012
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KOPUZ Denizcilik
 ÇAĞLAR Denizcilik
 SÜVARİ Gemi Kiral..
 ALİ RIZA AKSOY De..
 IEC Denizcilik
 VERA Denizcilik
 LİDER Gemi San.Tu..
 SVR Maritime Corp
 KANLAR Denizcilik
 HDR Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim