Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
08 Aralık 2023
Haber
Anket
Gemisöküm bölgesinde bir kaza daha
İzmir Aliağa'daki gemi söküm tesislerinde söküm için bekletilen İtalyan bayraklı gemi, şiddetli fırtına yüzünden başka bir gemiyle çarpışınca tanklarında bulunan son petrol atıkları denize döküldü. Petrol türevi atıklar yaklaşık dört kilometre çapında bir alana yayıldı. Çandarlı sahillerini siyaha boyayan atıklar çevre kirliliğine neden oldu.

Edinilen bilgiye göre, geçen cuma günü, Ağustos 2012'de yurtdışından söküm için getirilen petrol tankeri, şiddetli rüzgar nedeniyle yanında söküm için bekleyen başka bir gemiye çarptı. Kazada, geminin yan bordosunda 3 ile 6 metrelik yarık oluştu. İddiaya göre, geminin ön ve arka tanklarında bulunan 3.5 ton petrol türevi balçık atık sabah saatlerinde geniş bir alana yayıldı. Atık maddeler Çandarlı sahillerine vurdu. Bölge sakinlerinin ihbarı üzerine Dikili Kaymakamlığı çalışma başlatırken, denizde 1 mil açıktan itibaren 3-4 kilometre çapındaki bir alana petrol türevinin yayıldığı görüldü.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat, Alba gemisinden numune aldıklarını belirterek "Denize dökülen atıklardan aldığımız numunelerle laboratuvar tahlil sonuçlarını karşılaştıracağız. Aynı atık olduğu ortaya çıkarsa Alba'ya cezai müeyyide uygulanacak" dedi.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Emine Helil İnay Kınay, uygulanan para cezasının çevreye verilen zararın karşılığı olamayacağını belirterek "Denizin sadece rengi değişmedi, suyun niteliği ve buna bağlı canlıların yaşam alanı da zehirlendi. Yazık ediliyor. Gemi söküm alanında sancılı bir süreç var. Burada önlemler artırılmalı" diye konuştu.

Öte yandan Çandarlı Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen, sahillerde kirlilik tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Ancak, nereden geldiğini bilmiyoruz, belediyemizin ve ilgili kurumların yetkilileri geldi ve inceleme yaptı. Bizim ekiplerimiz bu atıkları temizlemeye çalışıyor kısa zamanda bu pislik temizlenecek ve yaz sezonunda sahillerimizi eski haline getireceğiz."

**************************
KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
Aliağa Gemisöküm bölgesinde bir işçi kazada hayatını kaybetti


Kaynak: Haberler.com
Eklenme tarihi: 28.03.2013
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 CANBAZ Denizcilik
 GESTAŞ Deniz Ulaş..
 GENÇ Denizcilik
 CREWMEDITERRENIAN..
 İSTANBUL Denizcil..
 DERİN Dalgıçlık
 ULUSOY Denizyolla..
 POLARİS Denizcili..
 ADECCO Hizmet ve ..
 BAHRİ Tic. Ltd.
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim