Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Temmuz 2024
Haber
Anket
Danıştay tahsisi iptal etti 2 gemi, bin araç limanda bekliyor
Kocaeli'nde Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında 49 yıllığına Arkas Holding'e kiralanan, Türkiye'nin ilk ve tek otomotiv ihtisas limanı Autoport'la ilgili Danıştay'ın kullanım izninin iptali ve limanın tahliyesi yönünde karar vermesi hem işletmeci firmayı hem de Kocaeli üzerinden mal sevk eden ihracatçıları zor durumda bıraktı.

Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, "Bugün burada yükü olan ihracatçılarımızın ne suçu var. Mallarını teslim etmemize izin verilmiyor. 2 gemi ve 1000 araç limanda bekliyor. Yolda olan ve buraya gelen gemilerde var. Yeterli süre bile verilmedi. 2 günde koca bir liman boşaltılamaz. Maddi ve manevi zararımız büyük."dedi.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Arkas Holding Liman Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Genç, liman hakkında önce genel bir bilgilendirmede bulundu. Autoport’un 160 bin metre karelik bir alan üzerine kurulu olduğunu ifade eden Genç, şunları kaydetti: "Türkiye’nin ilk ve tek Otomotiv İhtisas Limanı’dır. Bu alanın, iskele ve deniz dolgusundan oluşan 24 bin 545 metrekarelik bölümü limancılık faaliyetlerinde kullanılmak amacıyla 3621 sayılı Kıyı Kanunu’nun 11nci maddesi ve yine 301 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği’nin II/2. Maddesi uyarınca Autoport A.Ş.’ne Bakanlık makamlarının 6.7.2007 tarih ve 875 sayılı olurlarıyla 49 yıl süreyle Kullanma İzni Sözleşmesi ile tahsis edilmiştir. Bu tahsise bağlı olarak; Türkiye’nin bir numaralı ihracat kalemi olan otomotive uygun bir liman altyapısının bulunmadığından yola çıkarak ve özellikle bu bölgede bir çok otomotiv üretim fabrikasının varlığını da gözlemleyerek Kocaeli’nde 50 milyon dolar yatırımla yıllık 400 bin araç kapasiteli Türkiye’nin ilk ve tek otomotiv ihtisas limanı Autoport’u kurduk. Autoport kapasitesi ile bu bölgede üretilen otomobillerin yüzde 40’ının lojistiğini yapabilecek konumda. Ayrıca taşeron çalışanlar ile birlikte 170 kişiye istihdam sağlıyoruz."

"TARAF DEĞİL MAĞDURUZ"

Bugüne kadar yapılan açıklamalar, yerel gazetelere verilen ilanlar ve son olarak limanın tahliyesine ilişkin verilen karar ile ilgili yapılan haberler üzerine bir açıklama yapma zaruretinin doğduğunu belirten Genç, şunları aktardı: "Davada taraf değil mağduruz. Kararın alınması için hukuki gerekçe yok. Autoport kurulduktan sonra Milli Emlak’ın yapmış olduğu tahsis işlemine karşı bölgedeki çok küçük bir alan sahibinin talebinin ertesinde gelişen bir takım davalar gündeme geldi. Bu davalar Autoport’a karşı değil Milli Emlak’a karşı açıldı. Bu davaların sonucunda 49 yıllığına bize verilen kullanım izninin 2007 yılından bu yana sadece 6 yıl geçmişken Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi ve limanın tahliye edilmesi gündemde. Tahliyeye neden olacak herhangi bir hukuki gerekçe kalmamasına rağmen bu kararın alınmasını anlayamıyoruz."

"MADDİ VE MANEVİ ZARARIMIZ BÜYÜK"

Herşeyi kanunen yerine getirdiklerini ve hiçbir eksikliklerinin bulunmadığının altını çizen Genç, "Türkiye’nin dış ticaretine önemli katkısı olan bir liman yatırımı yapmış, bu bölgede istihdam yaratmış iyi niyetli bir yatırımcıyız. Ama bu karar sonucunda sadece kurum olarak biz değil, limanın faaliyetlerini yerine getirememesi halinde otomotiv sektörü, Türkiye’nin ihracatçısı, kiracısı konumunda olduğumuz ve bir gelir kazandırdığımız devlet ve burada yarattığımız istihdam gibi birçok konuda mağduriyete neden olacak. Örneğin bugün burada yükü olan ihracatçılarımızın ne suçu var. Mallarını teslim etmemize izin verilmiyor. 2 gemi ve 1000 araç limanda bekliyor. Yolda olan ve buraya gelen gemilerde var. Yeterli süre bile verilmedi. 2 günde koca bir liman boşaltılamaz. Maddi ve manevi zararımız büyük."dedi.

"ÜLKE İHRACATINA BÜYÜK DARBE"

Genç, ayrıca Türkiye 2023 yılında 500 milyon dolarlık ihracat hedefi belirlediğine değinerek, şöyle devam etti: "Otomotiv sektörü de kuşkusuz ülkenin lokomotif ihracat sektörlerinden. İhracatın ön önemli destekçisi lojistik altyapısı. Bu aşamada burada otomotiv sektörüne özel hizmet veren bir liman altyapısının tahliye edilmesinin beklenmesi anlaşılır bir durum değil. Bu olay ülke ihracatına da büyük darbe vuracaktır." Genç kullanma izini ile ilgili sözleşmenin iptaline ilişkin Milli Emlak Genel Müdürlüğüne açılan davanın hala kesinleşmediğini belirterek, "Karar daha çıkmadan tahliye kararı alınması gerek yerel İdari makamlarda gerek kamuoyunda yanlış uygulamalara neden olabilecek algılara yol açmıştır." ifadelerini kullandı.

"TAZMİNAT YOLUNA GİTMEK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Basın mensuplarına alanı gezdirmeyi istediğini ancak şu an icin ona bile izin verilmediğini belirten Genç, şunları dile getirdi: "Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. O zaman inşallah sizleri bu limanda gezdiririz. Biz sonuç olarak ilk etapta tahliye için 15 günlük bir süre talebinde bulunacağız. Ardından ise mahkeme kararının çıkmasını ve sözleşmenin yenilenmesini bekleyeceğiz. Çünkü bu alan ile ilgili yapılan bütün yazışmalarda Deniz seyir emniyeti nedeniyle başka bir şekilde planlanmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir. Şu anda sözleşme imzaladığımız müşterilerimize karşı tahütlerimizi yerine getiremiyoruz. Bu bizim itibarımıza zarar veriyor. Ülke itibarımız zarar görüyor. Limana soktuğumuz ürünü ihraç edemiyoruz. Ek süre talebimizi tekrarlıyoruz. Ayrıca bu süreç içerisinde yapılan yatırım çalışamaz hale getirilirse bu güne kadar yapılan yatırımlar ve uğranılan zararlar için tazminat yoluna gitmek zorunda kalacağız." Autoport İşletme Müdürü Bilgin İşler ile Arkas Holding Hukuk Danışmanı Hasan Ünal’ın katıldığı basın açıklaması sonrasında Hakan Genç gezdiremediği limanın balkondan basın mensuplarına gösterdi.Kaynak: e-haberajansı
Eklenme tarihi: 06.09.2013
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 BUTONİ A.Ş.
 UMDE Denizcilik
 ORSA Tanker İşlet..
 DİNÇER Yatçılık
 ALFEKS ALESTA Den..
 BEK Denizcilik
 HDR Denizcilik
 MED MARİNE HOLDİN..
 THH Shipping
 ERCAN Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim