Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
01 Haziran 2020
Haber
Anket
Yıldırım Holding, uzakdoğu’dan 10 dev gemi alacak
Yıldırım Holding, Türkiye'deki tesislerine kömür taşımak için Uzakdoğu tersanelerinde gemi araştırması yapıyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki satın almalarla dikkatleri üzerine çeken Yıldırım Holding, yine yatırıma hazırlanıyor. Geçen yıl Kolombiya’da 450 milyon dolar değerindeki kömür madenlerini satın almak için anlaşma imzalayan ve nisan sonuna kadar madeni devralmayı planlayan Yıldırım Holding, kömürlerin holdingin Türkiye’deki tesislerine taşınması için de Uzakdoğu tersanelerinde gemi araştırması yapıyor. Holding İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım, denizcilik gazetesi Tradewinds’e verdiği demeçte, 200.000 dwt üstü 10 gemi alımı için Uzakdoğu tersanelerinde araştırma yaptıklarını açıkladı.

İlk etapta sekiz veya dokuz capesize gemi sipariş verebileceklerini söyleyen Yıldırım, “Güney Kore ve Japonya’da iyi teklif bulabilirsek anlaşma imzalayacağız, bulamazsak gemileri Çin tersanesinde yaptıracağız” dedi. Gemilerin 2017 ile 2018 yılları arasında teslim alınması hedefleniyor. Grubun sipariş etmeyi planladığı newcastlemax tipi 200 bin tondan fazla yük taşıma kapasitesine sahip gemi fiyatlarının Çin’de 55- 60 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Kolombiya’dan ilk etapta 10 milyon ton kömürün Yıldırım’ın Türkiye’deki 4 bin MW gücündeki tesislerine taşınması planlanıyor. Gelecekte ise yeni taşıma anlaşmalarıyla kömür ihracatı 25 ila 30 milyon tona çıkarılacak.

Haberde dikkat çeken bir diğer nokta ise Yıldırım’ın 450 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği Corvao da Colombia’nın değerinin şubatta acil satıştan dolayı 125 milyon dolara düştüğüydü. Şirketin 671.8 milyon ton kömür rezervine sahip madeninin yanı sıra demiryolu ve liman altyapısı bulunuyor. Yüksel Yıldırım, üç yılda metal ve maden endüstrisine yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptıklarını açıkladı.

10 büyük arasına girme hedefi

Yıldırım Holding, liman işletmecilik şirketi Yılport’un yüzde 30’luk hissesini satıp 500-600 milyon dolar arasında gelir etme etmeyi amaçlıyor. Yüksel Yıldırım, işlettikleri liman kapasitesini ikiye katlamak için 2.5 milyar dolarlık fon yaratacaklarını kaydetti. Yıldırım, gelecek 10 yılda dünyanın en büyük 10 liman operatörü arasına girmeyi hedefl ediklerini ifade etti.
Kaynak: Dünya (Murat Erdoğan)
Eklenme tarihi: 19.03.2014
Share |
YORUMLARINIZ


sansınız acık olsun
bende bır samsunlu olarak ayrıca 23 yıllık denizci olarak çıktıgınız buyolda selametler dıler vatana mıllete hayırlı olması dıleği ile basarılarınızın devamını dılerım yıldırım holdıng basarılar selametler

Yazan: bedır çetın - 24.03.2014 14:57:30


Yıdırım holding
Yıldırım holdingin yürüdüğü bu meşakkatli yolda önündeki tüm engelleri aşmasını yüce Allah tan niyaz eder ve başarılarının devamını dilerim.
Yazan: M.cihangir cihangiroğlu - 23.03.2014 23:40:27
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 LİDER Gemi işletm..
 KALYONCU RoRo Shi..
 KOÇANLAR Deniz Ta..
 BEYAZ Deniz Taşım..
 CENKER Denizcilik..
 ALATURKA Cruises
 ATASOY Uluslarara..
 MEFES Denizcilik
 HACIBABA Ltd. Şti..
 ALİDAŞ Liman İşle..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim