Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
30 Eylül 2020
Haber
Anket
40 kruvaziyer gemisi rezervasyonu heyecanlandırdı
Doğu Karadeniz bölgesi bir yandan Arap turizmi diğer yandan Avrupalı turistlerin uğrak yeri oluyor. Geçtiğimiz yıl 27 kruvaziyer gemisini ağırlayan Trabzon’a bu yıl şu ana kadar 40 kruvaziyer gemisi rezervasyon yaptırınca yetkililer olağanüstü turizm toplantısı gerçekleştirdi. TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, kente bir anda bin turist geleceğini belirterek sorunların ele alınmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu ise ilk etapta turistlere yönelik park sorunlarına müdahale edileceğini söyledi.

Trrabzon’a bu yıl ilk kurvaziyer gemisinin 12 Nisan’da geleceği, geçtiğimiz yıl 27 kurvaziyer gemisi ağırlayan Trabzon’a bu yıl şuana kadar 40 kurvaziyer gemi rezervasyon yaptırdı.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TTSO) Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında “ Kurvaziyer Turizmi“ toplantısı yapıldı. Toplantıya Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, TÜRSAB Doğu Karadeniz Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, Trabzon Liman İşletme Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, TTSO Yönetim Kurulu üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

BELEDİYEDEN PARK SORUNUNA ÇÖZÜM

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kurvaziyer turizmi ile gelen yolcuların şehirde park alanları sorununu belediye olan destek vereceğini söyledi. Trabzon’un dar alanları bulunmasına karşın, sahilde belediye otobüslerinin bulunduğu alan ile kavşak arasındaki bölgenin bu amaçla kullanılabileceğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Belediye otobüslerinin park alanının hemen üst caddesinde tarihi Bedesten çarşısı hemen yanında tamamlanmakta olan Alacahan bulunuyor. Devamında bakırcılar çarşısı ve kuyumcular çarşısı gezilebilir. Meydan bölgesinde ise yeme içme yerlerimiz var. Birinci alan 4 bin metre kareden şu anda 15 bin metre kara kullanım alanı oluşturuldu. 2. Etap ihale edildi, yer teslimi yapıldı çalışmalar devam ediyor. Bu kısımda belediye binası restore edilecek. Üst katı kabul salonu ve alt katta yine turistlere yönelik kullanıma açılmış olacak. Arkadaki avlu bir kat alta girilecek. İskenderpaşa Camisi’ne sonradan ilave edilen orijinal olmayan kısmı kaldırılacak. O bölgede bulunan eski mola oteli var. Tescilli bina. Restore edilecek. Telkari, kazaziye, dantel gibi el emeği göz nuru ürünleri için bir teşhir ve satış alanı oluşturulacak. İnsanlar kendi ürünlerini buradan satıp aile ekonomisine katkı sağlayacaklardır. Orada turizmin ziyaret güzergâhı oluşturulması mümkündür.. Kurvaziyer turizmi için gelen otobüsler o bölgedeki belediyemizin otoparkına park yapabilirler. Belediye binası önündeki çınar ağacı bölgesinde de park imkanı vardır. Turist otobüslerimiz buraya da park edebilirler. Yeter ki şehre turist taşınsın. Şehre girsin. Alış veriş yapsın. Şehir sizin ve kullanımı için bana bir telefon açın. Çok önemsiyorum şehre turistin girmesi, alış veriş yapması, tarihi ve doğal güzelliklerimizi görsünler. Belediyle otobüslerimizi, salonlarımızı bu amaçla kullanabiliriz” dedi.

“ŞEHRE GEMİ İLE BİR ANDA BİN TURİST GELEBİLİYOR”

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, dünyada kurvaziyer turizminde çok hızlı ve önemli gelişmeler olduğunu, bu turizmi katılan turistlerinde harcama oranlarının da çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Yıllardan beri Trabzon’a belirli oranlarda kurvaziyer gemi geldiğini vurgulayan Hacısalihoğlu, önümüzdeki zaman içerisinde kurvaziyer turizmi konusunda Trabzon’un çok daha etkili olacağını belirtti. Hacısalihoğlu “ Yalta’daki toplantıda özellikle Karadeniz Havzası’nı 7 ülke 7 kültür şeklinde lanse ettik. Bunu hep birlikte seslendirerek 7 ülke 7 kültür programı önemli bir kurvaziyer rotası olacaktır. Bu bazı programlarda ikiye bölünebilir. Karadeniz’in doğu ve batı tarafı olabilir. Önümüzdeki günlerde bunlar yapılacak olan çalışmalardır. Her şeyden önce bizlerin buna sahip çıkması ve bu konuda üzerimize düşün görevi yapmamız gerekiyor. Düşünün ki bir gemi bin kişi veya daha yukarıda olabiliyor. Dolayısıyla şehri bir anda bu kadar turist geliyor. Biz arzu ettik ki gelen turisti ağırlama konusunda üzerimize düşün her türlü görevi yapmak. Bu şehir gezisinden, şehrin kültürünü tanıtmada, tarihi ve doğal güzelliklerin tanıtımının yanında aynı zamanda bu zengin turistlerin şehrin ekonomisine katkıda bulunmak üzere sunacak olduğumuz imkanlarla ilgili ayrıca çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

LİMANIN ALTYAPISI ÖNEMLİ

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz’de kurvaziyer turizm konusunda güzel bir mesafe alındığını söyledi. Sektörde, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğinin çok önemli olduğunu belirten Kaldırım, Kurvaziyer Limanı’nın altyapısının geliştirilmesi ve şehirle bütünleştirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Kaldırım, şehirle ulaşımın kolaylaştırılması ile turistlerin şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini görmelerinin yanı sıra ekonomik olarak şehre da katkı sağlamalarının önünün açılması gerektiğini, harcama yapabilmelerine imkan verilmesi gerektiğini ifade ederek “Gelen turistlerin gelir düzeyleri son derece yüksek, dolayısıyla harcama eğilimleri çok daha fazla oluyor. Artık yaşlıların yanı sıra gençlerin de kurvaziyer turizmini tercih etmeye başladı. Bu turistlerin şehrin içine girmesi, özellikle geleneksel tarihi sokaklarımızı gezerken alışveriş yapmalarını da sağlamak gerekiyor. Bir Ortahisar projemiz var ve onun yapılması, bir de meydan merkezli bir hat düşünerek Trabzon’un doğasını tarihini yansıtan bir oteller ve turizm bölgesi oluşturulmalıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Teleferik Projesi, Botanik Projesi gibi güzel projeler ile örtüşecek merkez Ortahisar ve meydan seçilerek bir planlama ve strateji ortaya konulmalıdır” şeklinde konuştu.Kaynak: Günebakış
Eklenme tarihi: 03.04.2014
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 KAFKAMETLER Deniz..
 GİRİT Denizcilik ..
 NAKLET Ticaret Lt..
 MARMARA Deniz Taş..
 ALMEYDA
 İSKETE Deniz Taşı..
 TAMİ Denizcilik
 OLAY NAUTIC
 NEVMAR Denizcilik..
 SOTRAMP Denizcili..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim