Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
30 Eylül 2020
Haber
Anket
Boğazlarda savaş gemisi trafiği
Çanakkale ve İstanbul Boğazları'nı, geçen yıldan bu yana gidiş ve dönüş dahil olmak üzere Rus savaş gemileri 227, ABD savaş gemileri ise 6 kez kullandı.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazak mevkidaşı Yerlan İdrisov ile Moskova'daki görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddelerine uyma çağrısı yapmış ve "Son dönemde Türkiye Boğazları üzerinden Karadeniz'e açılan Amerikan savaş gemilerinin, burada bulunma sürelerini anlaşmalara aykırı biçimde birkaç defa uzattıklarına şahit olduk. ABD tarafına olduğu gibi Boğazlar'ın sahibi Türkiye'ye de altına imza attığı Montrö Anlaşması şartlarına sadık kalmasını tavsiye ediyoruz. Karadeniz'de kıyısı bulunmayan ülkelerin burada bulunma süreleri ve tonajları anlaşmayla belirlenmiştir" dedi.

Bu açıklamanın ardından gözler boğazlara çevrildi. Türk Dışişleri Bakanlığı ise Rusya’nın iddalarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Türkiye’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni titizlikle uyguladığı bildirildi.Son dönemde Türk boğazlarından geçiş yapan Rus ve Amerikan savaş gemilerinin istatistiği de Rusya'nın bu konudaki açıklamasına cevap niteliğinde oldu. İstatistikler, Rusya’nın, Suriye'deki iç savaş sürerken bölgede varlığını hissettirmek için donanmasına ait savaş gemilerini Akdeniz'e gönderirken, Türk boğazlarını rahatlıkla, sıkça kullanığını gözler önüne serdi. İstatistiki bilgilere göre; geçen yıl sadece 1, bu yıl ise 2 ABD savaş gemisinin İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nı geçerek Karadeniz'e açıldı. Gemilerin gidiş ve dönüşleri baz alındığında Amerikan savaş gemileri Türk boğazlarından 2013 yılından bu yana dönüşler de dahil olmak üzere toplam 6 kez geçiş yapmış oldu. Buna karşılık, Rus donanmasına ait savaş gemileri geçen yıl dönüşleriyle birlikte 195, bu yıl ise 32 kez Türk boğazlarını kullandı. Rus donanmasının Karadeniz Filosu'ndaki tüm gemileri Türk boğazlarından geçiş yaptı.

BU YIL SADECE İKİ AMERİKAN GEMİSİ GEÇTİ

İstanbul ve Çanakkale Boğazları'ndan bu yıl sadece 2 ABD savaş gemisi geçti. İlk olarak 'USS Taylor' savaş gemisi, Soçi Kış Olimpiyatları'nın güvenliğinin sağlanması kapsamında Şubat ayı başında Çanakkale ve İstanbul boğazlarından kullanıp, Karadeniz'e açıldı. Ancak yakıt takviyesi için Samsunport Sanayi Rıhtımı'na girdiği sırada pervanesi kırılan gemi, 10 Mart’ta Ege Denizi'ne 'Coastal Voyager' adlı Hollanda bayraklı römorkör tarafından çekilerek döndü. Bu durum, Montrö'nin delindiği iddiasına neden oldu. Daha sonra ise geçen 7-8 Mart tarihlerinde ABD'nin bu defa güdümlü füze destroyeri 160 metre uzunluğundaki 'USS Truxtun', Türk boğazlarını geçerek tatbikata katılmak üzere Karadeniz'e açıldı. Bu gemi de 21 Mart'ta yeniden Türk boğazlarını geçerek Ege Denizi'ne döndü.Kaynak: Akşam
Eklenme tarihi: 07.04.2014
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 RABİA Denizcilik
 MAK Denizcilik Ti..
 YANARTAS Travel A..
 INTERTRANS Denizc..
 HM Denizcilik Tic..
 İNKA
 HOLIDAY Yachts
 ROTA Gemi
 İDÇ Denizcilik
 SAFİR Gemi Tasima..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim