Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
01 Aralık 2023
Haber
Anket
5 Kişinin öldüğü gemi kazası davası sonuçlandı
Yalova’nın Armutlu ilçesinde batan kuru yük gemisindeki 5 kişinin ölümüne sebep olmakla suçlanan yabancı uyruklu 5 sanığın duruşmasında 8 yıl sonra karar çıktı. Yardım zorunluluğunu yerine getirmeyen sanıklara 1’er yıl 11’er ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlarından toplam 18’er yıla kadar hapisleri istenen tutuksuz sanıklar Ukraynalı A.S. (51), İranlı M.A. (50), N.A. (44), Pakistanlı S.M.H.A. (39) ve Filipinli F.S.D.R. (39) karar duruşmasına katılmadı. 15 Nisan 2006 tarihinde sevk ve idaresinde oldukları ‘İran Madani’ isimli gemi ile Armutlu Bozburun açıklarında ‘Hacı İbrahim’ adlı Türk gemisine çarparak batan gemideki Mehmet Çelik, Ömer Türkay, Yakup Saygan Mustafa Çürük ve Cafer Bayrak’ın ölümüne sebep olmakla suçlanan sanıkların yıllardır süren yargılaması sona erdi.

“HAYATINI KAYBEDEN 5 KİŞİNİN CESEDİNE HALEN ULAŞILAMAMIŞTIR”

Sanık avukatları adına duruşmaya Avukat Şevki Lülecioğlu ile Burçe Çangır katıldı. Portekiz’den yola çıkan ‘Sandy Cape’ isimli römorkör gemisi ile yedeğinde bulunan İran bayraklı ‘İran Madani’ isimli geminin sevk ve idaresinde olan müvekkillerinin, bilirkişi raporlarına göre de kazanın meydana gelmesinde hiçbir kusurlarının olmadığını ifade eden Avukat Lülecioğlu, “Bilirkişi heyeti, kazanın ardından hazırladığı raporunda müvekkillerimize yüzde 5 kusur atfetmiştir. Bu kusur oranı da kazanın olması ile ilgili değil, kazadan sonra yardım hükümlerini yerine getirmediği gerekçesiyle verilmiştir. Kazanın ‘denize sal atmadı, bayrağı yoktu, yardım etmekte geciktiler’ gibi bahanelerle sanıklar suçlanmaktadır. Kazanan ardından batan Hacı İbrahim gemisindeki denize atlayan diğer mürettebat kurtarılmış, hayatını kaybeden 5 kişinin ise halen cesedine bile ulaşılamamıştır. Sanıkların kazanın oluşumunda hiçbir kusuru yoktur. Üzerine düşen yardım görevini de yerine getirmiş ellerinden geleni yapmışlardır” dedi.

SANIK AVUKATI BERAAT TALEBİNDE BULUNDU

Sanıkların diğer avukatı Çangır ise, bilirkişi tarafından verilen yüzde 5 kusur oranını da kabul etmediklerini çünkü müvekkillerinin üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirdiğini söyledi. Geminin batmasında sanıkların hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Avukat Çangır, suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek tüm sanıkların beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, tüm sanıkların yardım zorunluluğunu yerine getirmeyerek kerhen kusurlu olduklarına hükmetti. Sanıklara önce 2’şer yıl 4’er ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti daha sonra bu cezası sanıkların duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak 1’er yıl 11’er aya indirdi. Ardından da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında karar kılındı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, "5 yıl boyunca suç işlemediği takdirde cezanın düşmesi" anlamına geliyor

Ayrıca mahkeme, haklarında “trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokmak” suçundan da dava açılan tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine hükmetti.Kaynak: bigazete
Eklenme tarihi: 27.12.2014
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 LİDER Gemi
 GÜNDEM Denizcilik..
 NAMAR Denizcilik
 CANBAZ Denizcilik
 GÜNGÖR Denizcilik
 PASİFİK Gemi Onar..
 İSTKUM Denizcilik
 PASİFİK Lojistik ..
 EGEBİRLİK Taşımac..
 ELİT Denizcilik S..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim