Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
01 Aralık 2023
Haber
Anket
İtalya'da Türk gemisi battı: 2 ölü 4 kayıp
İtalya’nın Ravenna Limanı’nın iki mil açığında 09.30 sıralarında "GÖKBEL" isimli bir Türk yük gemisiyle Belize bandıralı bir yük gemisi çarpıştı. Çarpışmanın ardından içinde 11 Türk mürettebat bulunan Türk gemisi battı.

İki mürettebatın cesedine ulaşılırken, beş kişi hastaneye kaldırıldı. Dört mürettebatı arama çalışmaları ise sürüyor. Kurtarılanların durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Beş gemi ve helikopterler kayıp denizcilerin filikaya binme ihtimaline karşı Rimini yönüne doğru geniş bir alanda arama çalışması yapıyor.

Ravenna Belediye Başkanı Fabrizio Matteucci, iki geminin sis nedeniyle birbirini göremeyerek çarpıştığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Gökbel adlı Türk gemisi, Ravenna Limanı girişine yaklaşık 1 deniz mili mesafede Belize bandıralı bir başka yük gemisiyle çarpıştı.

Türk yük gemisi limandan ayrılırken, diğer geminin limana giriş yaptığı sırada meydana gelen kaza sonrası olay yerine sahil güvenlik ekipleri sevk edildi.

Kazada 11 kişilik Türk mürettebatan 2'si hayatını kaybetti; kurtarılan 5 kişi ise hastaneye kaldırıldı.

Kayıp 4 kişiyi arama çalışmalarına ise olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verildiği bildirildi.

'20 DAKİKADA BATTI'

Türk gemisinin bağlı bulunduğu firmadan da kazayla ilgili bir açıklama geldi.

Şirket yetkilsi Remzi Bahşi, "Limana yanaşmak için aldığı talimat ile manevra esnasında başka bir gemi gemimize makine dairesinin kıç tarafından vurması sonucu gemimiz 20 dakika içerisinde çok ani bir şekilde, hava şartlarının da çok kötü olması nedeniyle batmıştır" dedi.

BAŞKONSOLOSTAN ZİYARET

Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök de kazadan kurtulan Türk mürettebat Hasan Tiryaki, Gençosman Sabuncu, İbrahim Ethem Kibar, Mustafa Burak Öztürk ve Muhammed Ali Gündüz'ü tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.
Ziyaret sonrası açıklama yapan Sekizkök, yaralıların durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Hastaneden önce Sahil Güvenlik Komutanlığı'nı da ziyaret edip bilgi aldığını dile getiren Sekizkök, şunları söyledi:
"Çok dalgalı ve rüzgarlı bir denizde kurtarma çalışmaları devam etmiş. İtalyan Sahil Güvenliği 5 denizcimizi filikadan ve denizden çekmek suretiyle kurtarabilmiş. Fakat 2 denizcimize maalesef ölü olarak erişebilmişler. Diğer 4 denizcimizin ise kayıp olduğu bilgisi netleşti. Sahil Güvenlik Komutanı arama çalışmalarını sabaha kadar aralıksız sürdüreceklerini ifade etti.Bir İtalyan arama kurtarma gemisi çalışmalar sırasında kötü hava koşulları sebebiyle batma tehlikesi geçirmiş ve bir mürettebatı yaralanmış."

'BÜYÜK BİR MUCİZE'

Kazadan yaralı kurtulan Türk mürettebattan Hasan Tiryaki de iki saat boyunca dalgalarla ve soğukla boğuştuğunu belirterek, "Gerçekten çok zor bir durumdu. Hiç kimse orada o dalgaların arasında olmak istemezdi herhalde. Gerçekten büyük bir mucize eseri kurtulduk" ifadesini kullandı.

********

HAYATINI KAYBEDENLER VE KAYIPLARIN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

"Gökbel" isimli Türk yük gemisinin bağlı olduğu Ömer Çetinkaya Denizcilik ve Transport Şirketi Genel Müdürü Remzi Bahşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Emrah Karataş'ın cesedinin teşhis edilmesinin ardından ölen ikinci kişinin de kimliğinin belirlendiğini kaydetti.

Bu kişinin kaptan Kamil Murat Kantoğlu olduğunu bildiren Bahşi, ikinci kaptan Melih Erek, ikinci çarkçı Yiğit Küçükbıyık, usta gemici Zeynel Üstün ve aşçı Bayram Aslan'ın halen bulunamadığını ifade etti.

Bahşi, üçüncü kaptan Osman Sabuncu, çarkçıbaşı Muhamet Ali Gündüz, gemiciler İbrahim Ethem Kibar ve Hasan Tiryaki ile yağcı Mustafa Burak'ın da kurtulduğunu öğrendiklerini ifade ederek, "4 kişi ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Oradaki başkonsolosumuz dünden beri limanda bulunuyor. Şu anda yoğun bir şekilde devletimiz ve bizim adımıza gerekli çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

************************

Gemipersoneli.com olarak bütün denizciler adına;
Kazada hayatını kaybeden personel için Allah’tan rahmet, Ailelerine, dostlarına ve Denizci arkadaşlara sabır ve başsağlığı dileriz.

Kayıp olan personel için iyi haberler gelmesini umut ediyoruz.

Yaralı kurtulan personele Acil şifalar diler, kendilerine ve firma yetkililerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

www.gemipersoneli.com
Eklenme tarihi: 29.12.2014
Share |
YORUMLARINIZ


acil şikayet
sayın bakanlık ve yetkililer bu millete ve bu vatan evlatlarına duşmanmısınız sayın armatörler sizler neden gemi personelini haki göruyorsunuz türk evladi varken soçi rus ve ukraynalıları ucuza ve deneyinsiz bilgisi olmayan çalıştırıyorsunuz yapancı bayrak takıp bu vatandan vergi kacırıyorsunuz yabancı bayrak ucuza geliyor ve gemide personel kısıklığına gidiliyor bilinçsizlikle gemiler yanıyor ve batıyor yazık olmuyormu milli servete işte örneği btn ve yanan gemiden yolculr soyluyor demi yanıyor batıyor gemi personeli ortada yok tabiyiki biincli tecrübeli eski adamlar yok artık ışın başına onun için yabancı bayrak takılması ve gemi personelinin düşürülmemesini bakanlık ela alsın denizcililğin hakkını korunmalı.

Yazan: ömer ay - 29.12.2014 20:01:00
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MAYAMARINECYPRUS ..
 DENİZ RASPA
 CVS Denizcilik
 TRIO Denizcilik İ..
 ORTAK Denizcilik
 ENKA İnşaat
 İLKE Denizcilik
 BERGEN Denizcilik
 SENKRON Travel
 ORTAKLAR Gemi Ace..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim