Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2020
Haber
Anket
Tartışılan gemi Türkiye'ye geldi
Radyasyonlu olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı 'Kuito' gemisi söküm yapılmak üzere İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki tesislere getirilerek, 6 mil açığa demirlendi.

Radyasyonlu olduğu gerekçesiyle çevrecilerin karşı çıktığı gemide, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan, Gümrük Muhafaza’dan ve Çevre İl Müdürlüğü’nden ekipler, incelemelerde bulundu. Uzmanların raporlarına göre de geminin sökümüne izin verilip verilmeyeceğinin belirleneceği açıklandı.Angola açıklarında 2000 yılından bu yana ham petrol işlemek üzere kullanılan 7391185 IMO numaralı ’Kuito FPSO’ gemisinin sökümü için 2014 yılında ihale açıldı. İhaleyi kazanan Türk firması da, gemiyi söküm için İzmir Aliağa’daki Gemi geri dönüşüm merkezine getirmek üzere yüzdürmeye başladı. Geminin Türkiye’ye yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, çevreciler tepki gösterdi. Gemide yüksek miktarda, radyasyon bulunduğunu söyleyen çevreciler, geminin Türkiye’ye kabul edilmeden geri gönderilmesini istedi.

UZMANLAR İNCELEME YAPTI

Ancak Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği Başkanı Adem Şimşek ise gemide iddia edildiği gibi, radyasyonun bulunmadığını, çevreye zararlı olmadığını, Basel sözleşmelerindeki kurallara uygun olarak, belgelerin hazırlandığını söyledi.

Bugün , söküme izin vermesi gereken kurumlar, 6 mil açıkta demirlenmiş olan gemiye çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Gümrük Muhafaza ve Çevre İl Müdürlüğü’nden ekipler incelemelerini tamamladıktan sonra geri döndü.

Uzmanların, raporlarına göre de, geminin sökümüne izin verilip verilmeyeceğinin belirleneceği, bu konudaki açıklamanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılacağı belirtildi.

KAYMAKAM: KUITO BÜYÜK KAZANÇ

İddialar üzerine açıklama yapan Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, gemide radyoaktif madde olduğuna dair herhangi bir belgenin mevcut olmadığını, Kuito'nun ülke için büyük bir ekonomik kazanç olacağını söyledi.

Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz bir açıklama yaptı. Yılmaz, Kuito isimli geminin Aliağa'ya bugüne kadar gelmiş olan diğer gemilerden farklı olmadığını belirtti. Gemide radyoaktif madde olduğuna dair bir belgenin mevcut olmadığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu tür durumlarda gemiye iki ekip çıkar. Birinci ekip Türkiye Atom Enerjisi Kurumu uzmanlarıdır. Bu ekip gemide radyoaktif bir sızıntı olup olmadığını inceler. Bu inceleme geminin büyüklüğüne göre bazen saatleri bazen ise günleri haftaları bulabilir. Birinci ekibin raporu olumlu olursa, ikinci ekip devreye girer. İkinci ekip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanlarından oluşur. Onlarda öncelikle denize olmak üzere gemide çevreye zarar veren bir kimyasal madde olup olmadığına dair bir araştırma yapar. Birinci ve ikinci ekibin verdiği raporlarda mevzuatta yer alan değerlerin altında bir sonuç çıkarsa gemi ülkeye alınır. Bundan 6 yıl önce sökülmek üzere Aliağa'ya gelen bir gemide aspes olduğu tespit edilmiş ve gemi geri gönderilmiştir. Aynı durum Kuito'da da gerçekleşebilir. Sonuçlar olması gereken değerlere yakın ya da üstünde çıkarsa gemi geri gönderilir.”

ÜÇ MİLYAR DOLAR KATKI

Gemi sökümü yapılan her ülkenin, böyle bir gemiye sahip olmak isteyeceğini belirten Yılmaz, "Çünkü 56 bin ton saf çelik bulunan bu gemi, sökülen ülke için ortalama 2,5 ile 3 milyar dolar katkı sağlayacak bir servet. Birçok firmanın talip olduğu uluslararası bir ihale sonucu Türkiye'den bir firma satın aldı. Umarım incelemeler olumlu çıkar. Çünkü Kuito, ülkemiz için müthiş bir ekonomik kazanım olacaktır" diye konuştu.

***********************************
KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ:
- Bakanlık'tan zehirli gemi açıklaması
- Zehir yüklü dev gemi alarmıKaynak: Radikal
Eklenme tarihi: 05.02.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 CTM Denizcilik
 SELEN Denizcilik
 TUZLA Tersanecili..
 BOĞAZİÇİ Kum Çakı..
 LCM ROTA Denizcil..
 SONAY Denizcilik ..
 STATU Gemi Kirala..
 TRANS KIBRIS
 MMMARİNE denizcil..
 LİDER Gemi işletm..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim