Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2020
Haber
Anket
Kuito'da belgeler konuşuyor !
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı incelemenin ardından temiz raporu verilerek karaya vurdurulma izni verilen Kuito isimli gemi hakkında açıklamalarına devam eden Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu’na Kuito gemisinde radyasyon ölçümlerini yapan İstanbul Denizcilik ve Survey Hizmetleri Şirketi Genel Müdürü Hüseyin Kale ve Öge Gemi Söküm İthalat İhracat San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Kamil Önal, gemi geri dönüşüm sanayicileri dernek binasında yaptıkları basın toplantısı ile cevap verdi.

DEVLETİN DÜZENLEDİĞİ BELGELER NEYE DAYANARAK YOK SAYILIYOR?

Kuito isimli gemide ölçümleri yapan Firma Genel Müdürü Hüseyin Kale, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu’nun açıklamalarının bilim dışı olduğunu savundu. ”Devletin düzenlediği belgelerin yok sayılmasına hangi bilgi ve belgelere dayanarak karar veriliyor?” diye soran Kale, söz konusu odanın böyle bir açıklamaya yetkisinin ve cüretinin nereden geldiğini kamuoyunun takdirine bıraktıklarını söyledi. Devlet kurumlarının altında imzaları bulunan meslektaşlarına da Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu’nun açıklamaları ile zan altında bırakmaya çalışmasının da sorgulanması gereken başka bir konu olduğunun altını çizdi.

HÜSEYİN KALE, ”FİRMAMIZIN VERDİĞİ RAPOR TÜM DÜNYADA GEÇERLİDİR”

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hüseyin Kale, şunları söyledi: ”Öge Gemi Söküm firması tarafından gemi geri dönüşüm maksadıyla, satın alınan 7391185 IMO no’lu FPSO KUITO isimli petrol depolama gemisi ile ilgili basın organlarında yayımlanan geminin radyoaktif ve tehlikeli atıklarla yüklü olduğu iddiaları üzerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Aliağa Liman Başkanlığı tarafından geminin tesise baştankara edilmeden önce tavşan adası güneyinde iddialar ile ilgili gerekli kontrol ve ölçümlerin yapılması hususunu yetkili Bakanlık ve bağlıları ile TAEK’e bildirilmiştir. Bu kapsamda firmamız tarafından gemide ölçümler yapılmış ve 6 Şubat 2015 tarihinde gemide tespit olunan ölçüm sonuçları raporlanmıştır. Ölçüm sonuçlarına göre gemideki radyasyon doz hızları, radyasyon seviyeleri olarak çevre ve insan sağlığı açısından tehlikeli olmadığı tespit olunmuştur. Firmamız TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) tarafından radyasyon ölçümleri yapabilme uygunluk belgesine sahiptir. Türk Akreditasyon Kurumu tarafından 2004 tarihinde M-001 dosya no’su ile dünyada bu konuda akredite olmuş ilk firmadır. Firmamız, 2010 yılında Türk ve Avrupa Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiştir. Avrupa Akreditasyon Kurumu’nun anlaşmalı olduğu Amerika, Uzakdoğu Afrika ve Avusturalya akreditasyon kurumları tarafından da tanınmıştır. Bu nedenle firmamızın verdiği raporun tüm dünyada geçerliliği mevcuttur.”

KALE, ”YAPTIĞIMIZ İŞİN BİR ORTA OYUN GİBİ SERGİLENMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ”

”Bilim dışı açıklamalarda kullanılan Radyasyon doz hızı ölçüm birimi tüm dünyada kullanılan svert (vücudun emdiği radyasyon dozu için kullanılan birim), röntgen ve cps’dir” diyen Kale sözlerine şu şekilde devam etti,” atom parçalanma hızının ölçülen birimi de becqereld (saniyede bir parçalanma gösteren maddenin aktivitesi)’dir. Yapılan ölçümlerde röntgen ve cps ölçüm birimleri baz alınmıştır. Bu birimler temel alınarak gemide yapılan ölçümle neticesinde tespit edilen doğal radyasyon seviyesine göre insan ve çevre sağlığına zararlı olmadığı tespit edilmiştir. Gemi üzerinde inceleme yapan tüm devlet kurumlarının yaptığı gibi incelemelerimiz raporlanarak ilgili kurumlara verilmiştir. Yaptığımız işin mesnetsiz sorgulamasına bir orta oyun gibi sergilenmesine müsaade etmeyiz”

ÖNAL, ”MESNETSİZ İDDİALARI DEVLETİN İLGİLİ KURUMLARI CEVAPLADI”

Kuito isimli gemiyi Türk ekonomisine kazandırmanın mutluluğunu, gerçek dışı açıklamalar yüzünden yaşayamadıklarını kaydeden Önal, medya aracılığı ile gerçekdışı açıklamaların ve linç girişiminin öncüsü görünen Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu’nun açıklamalarının talihsiz ve sorumsuz açıklamalar olduğunu ifade ederek, ”günlerdir kamuoyunu gerçek dışı açıklamalar ile meşgul eden Kuito gemisini anlımızın akı ile tesislerimize ve Türk ekonomisine kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu’nun kariyerine yakışmayan açıklamalarına devletin ilgili tüm kurumları gerçeği anlatan raporu ile aslında cevabını verdi” dedi.

ÖNAL, ”HEDEFİMİZ, GEMİ GERİ DÖNÜŞÜMDE DÜNYAYA ÖRNEK OLMAK”

Dünya gemi geri dönüşüm sektöründe örnek ülke ve lider ülke olma yolunda bugünbe kadar yaptıkları çevre yatırımlarının 20 milyon TL olduğunun altını çizen Önal, sözlerine şöyle devam etti, ”Bunun yanında GEMİSANDER üyesi tüm firmaların olduğu gibi firmamızın da 2010 yılında bugüne iki yılda bir yenilenen NQA Belgelendirme Denetim Gözetim firmasından alınan 3 adet sertifikamız olan, BS EN ISO 9001:2008-Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası, BS EN ISO 14001:2004-Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası, BS OHSAS 18001:2007- İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası ve İngiltere akreditasyonu olan UKAS üyesidir.”

ÖNAL, ”SÖKÜM BİTİNCEYE KADAR DENETİMLER GÜNLÜK OLARAK YAPILACAK”

Yanlış beyanlarla kamuoyunun kafasının karıştırılmak istendiğini ifade eden Önal, ” ortada şaibeli bir işlem varmış gibi haberlerin servis edilmesinin altında neler olduğu yakında ortaya çıkacaktır. Elinde devletin tüm ilgili kurumları ile raporların bulunduğu taraf biz olduğumuz halde nedense açıklamalarımız dikkate alınmamakta ve hala inat ile belgesiz bilgisiz cahil cühela açıklamalar ile Türk Ekonomisinin sektör kazanımları zarara uğratılmak istenmektedir. Kuito gemisi ile söküm tesisimizin işçi istihdamını yüzde yüz artırılacak söküm için planlanan bir yıl süre içinde de istihdam sayımız yüzde yüz oranında da artacaktır” şeklinde konuştu.

ÖNAL, ”GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ BİR HAYALİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Dünya rekabeti içinde bu büyüklükte bir gemiyi Türk ekonomisine kazandırmanın düne göre bir hayalden ibaret olduğuna dikkat çeken Önal, ”kamuoyunda kulakları tıkalı bilgi cahili kimseler geminin söküm boyunca her türlü denetimlerin devam edeceğini bilmiyormuş gibi açıklamalarına devam etmektedir. AB kriterleri gereği akreditasyonun olmazsa olmaz kuralları işletilecek. Sea 2 Cradle isimli gözetim firmasının bir yetkilisi de sökümün tüm aşamalarını bir yıl boyunca çevre ve insan sağlığına uygun söküm işlemin tamamlanması süreçlerini denetleyip uluslararası yetkili kurumlara raporlandıracaktır. Yine bu işlemin dışında gemin sökümü sırasında yapılacak günlük ölçümleri de her sabah yapılacak. Üstelik geminin sökümünden elde edilen hurdaların demir çelik fabrikalarına tesliminde de ithal edilen hurdalar kategorisinde olan hurdalarda radyasyon bulaşığı olup olmadığı kontrolleri alıcı firmalar tarafından yapılmaktadır” dedi.

ÖNAL, ”HUKUK SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ, TAZMİNAT KAZANIMLARIMIZI LÖSEV’E BAĞIŞLAYACAĞIZ”

Türkiye’nin tek geri gemi dönüşüm bölgesi olan ve AB akreditasyonuna sahip bir bölgede yasa dışı bir işlem olmasının söz konusu olamayacağına vurgu yapan Önal,” Daha önce de açıkladığımız gibi dünyada büyük rekabetin yaşandığı gemi geri dönüşüm sektöründe AB standartlarını yakalayan, çevreye ve insan sağlığına duyarlı gemi söküm akreditesi olan tesislerimizde yasa dışı hiçbir şeyin olamayacağı bilinse de şaibeli bir gemi ile sektörümüzü ve firmamızı ilişkilendirilecek kadar da iş bilmez değiliz. Elinde belge, bilgi ve kanıt olmadan, kulaktan duyma söylemler üzerinden ve karşı görüş alınmadan tek taraflı haberler yaparak sektörümüze zarar veren medya kuruluşlarına ve sadece popüler olmak, gündeme gelmek için açıklama yapan şahıslara ve sözde STK temsilcilerine hukuk sürecini başlatacağız. Tazminat davaları açacağız. Tazminattan alacağımız parayı da kanser tedavisi gören çocuklar için LÖSEV’e bağışlayacağız. Bu süreci de adım adım kamuoyunla paylaşacağız. Mücadelemiz Türk ekonomisine bilerek yada bilmeyerek zarar verenlere karşı hukuk sürecinde devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

***********************************
KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ:
- ALÇEP ve AGP den Kuito açıklaması
- Kuito gemisi karaya vurduruldu...
- Tartışılan gemi Türkiye'ye geldi
- Bakanlık'tan zehirli gemi açıklaması
- Zehir yüklü dev gemi alarmıEklenme tarihi: 10.02.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MİRA Denizcilik
 IŞIK Group Shippi..
 ÖZSAY Deniz nakli..
 CAMUZLAR Sea Prod..
 ONUR Denizcilik v..
 ALAPINAR Su Ürünl..
 NAVİGA Yatçılık
 KOCAELİ Denizcili..
 MİLANGAZ Uluslara..
 RECA MARMARA Nak...
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim