Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
19 Nisan 2019
Haber
Anket
Milli gemi üretimiyle tasarruf 4 milyar euro
Türkiye`nin, Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında Türk mühendislerce üretilen, teknolojik gemiler sayesinde, 4 milyar euro tasarruf sağlandı.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği (GYİB) Başkanı Başaran Bayrak, geçmişte alınan kararla Deniz Kuvvetleri`nin, ihtiyacı olan birçok gemiyi Türk tersanelerine sipariş ettiğini anlattı. Bu siparişlerin yüzde 60-70 oranında yerli katkı payıyla yapıldığını ifade eden Bayrak, bu durumun sektörleri açısından çok sevindirici olduğunun altını çizdi.

Türkiye`nin, Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında Türk mühendislerce üretilen, teknolojik özellikleri ve dünyada birkaç ülkenin elinde bulunan dizaynıyla dikkati çeken gemiler sayesinde, büyük tasarruf sağlandığını da hatırlatan Bayrak, Türkiye`nin kendi savaş gemisini kendi ülkesinin tersanelerinde yerli mühendislerle üretmesinin sektörü motive ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Ciddi manada ürünü Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettik. Envanterlerine kaydettiler. 3,5 milyar euro değerinde bir sipariş söz konusuydu. Eğer bu gemiler Türkiye`de yapılmayıp yurt dışından alınsaydı bu rakamın iki katı maliyeti olacaktır. Gemi sanayi devletimize, ülkemize en azından 4 milyar avroluk tasarruf sağladı. İç pazarda inanılmaz bir dinamiklik kazandık. Yapmış olduğumuz gemiler uluslararası markette de çok beğeniliyor. Yakın gelecekte hepimiz göreceğiz. Türkiye askeri gemi ihraç eden ülke konumuna gelecek. Bu konuda verilerimiz çok iyi. Bu projenin meyvelerini yakın gelecekte de alacağımızı umuyoruz."

TÜRKİYE, ASKERİ GEMİ ÜRETİMİNDE İLK 10`DA

Bayrak, askeri gemi üretiminde son 10 yıldan önce oransal olarak bir sıralamada yer almadıklarını dile getirdi. "Dünyanın askeri gemi üreten 8-10 ülkesinden biriyiz" diyen Bayrak, şöyle konuştu:

"Gemi, çok spesifik ve komplike bir üründür. Elbette bazı silah donanımlarını ithal etmek zorundayız ama bu bütün dünyada böyledir. Bir ABD savaş gemisinin üzerindeki füze sistemi ABD ürünü olmayabilir. Silah, başlı başına bir sektördür. Bizim Deniz Kuvvetleri ile yaptığımız ürünlerin tamamı yerli dizayndır. Bu, onur verici. Gelecekten umutluyuz."

MİLGEM PROJESİ 4 BİN İSTİHDAM SAĞLADI

Bayrak, 2008 krizi öncesi sektörün alt yüklenicilerle 100 bine yakın istihdam sağladığını, bunun 30 bininin direkt istihdam olduğunu söyledi.

Krizle direkt istihdam rakamının 8 bine kadar düştüğüne dikkati çeken Bayrak, "2012`den sonra toparlanma söz konusu oldu. Direkt istihdamı 14 binlere falan taşıdık. Tersanelerde istihdam yaratmak kolay değil. Burada iş gücü kaybolduğunda yerine yenisini ikame etmek süreç alıyor. 4 bin kişinin istihdamı da askeri gemilerin yapımı vasıtasıyla sağlandı. İş kapasitesi arttıkça bunun gittikçe artacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.Kaynak: Haberortak
Eklenme tarihi: 16.02.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ÇİFÇİLER Denizcil..
 GÜÇLÜ Denizcilik ..
 TEKNOMARİN Denizi..
 PASİFİK Gemi Onar..
 İSKELE Denizcilik..
 MAYAMARINECYPRUS ..
 BEYKİM Petrolcülü..
 DOĞRUYOL KARDEŞLE..
 ONUR Denizcilik v..
 ORCA Denizcilik N..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim