Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
13 Nisan 2021
Haber
Anket
2 denizci 2 aydır bulunamıyor
İtalya açıklarında batan Gökbel gemisinin mürettebatından Melih Erek ve Yiğit Küçükbıyık aradan iki ay geçmesine rağmen hâlâ bulunamadı. İtalyan ve Türk yetkililerin kayıtsız kaldığını söyleyen aileler dava açmaya hazırlanıyor.

İtalya’nın Ravenna Limanı açıklarında 28 Aralık günü Belize bandıralı bir gemiyle çarpıştıktan sonra batan ‘Gökbel’ isimli Türk yük gemisinde kaybolan 2 denizci hâlâ kayıp. Kayıp denizciler Melih Erek ve Yiğit Küçükbıyık’nın aileleri ise ilgisizlikten şikâyetçi. Kaptan Erek’in kızı Aslı Bayraktar, dava açmaya hazırlandıklarını belirterek, “Çarpan ‘Lady Aziza’nın kaptanı gemiyi hemen geri çekiyor. Türk denizcilerin ölümünü izliyorlar. Kusurlu kimse peşini bırakmayacağız” dedi.Batan ‘Gökbel’ isimli Türk yük gemisinde 4 denizci yaşamını yitirmiş, mürettebattan 5 kişi kurtarılmıştı. İki denizci ise kazanın üzerinden 66 gün geçmesine rağmen hâlâ bulunamadı. Kayıp ikinci kaptan Melih Erek ve ikinci çarkçı Yiğit Küçükbıyık’nın aileleri, arama çalışmalarının yetersiz yürütüldüğü görüşünde.

‘Somut bilgi alamıyoruz’

Kaptan Erek’in kızı Aslı Bayraktar, bu sürede ne Türk makamlarından ne de İtalyan makamlarından bilgi alabildiklerini belirterek, “Artık kimse arayıp sormadığı için biz de kendi imkânlarımızla haber almaya çalışıyoruz. Dışişleri Bakanlığı’nı arıyoruz ama tek bir somut bilgi alamıyoruz. Garip bir durum var” dedi.

Kazanın ardından eşinin İtalya’ya gittiğini aktaran Bayraktar, “Eşim, konsolosluk yetkilileriyle ve liman başkanlığıyla görüşmeler yaptı. Henüz bir dava açmadık. Acımız taze. Zamanı gelince dava açacağız. Liman başkanlığının radar sistemlerinin o gün arızalı olduğuna dair bir iddia var. Hava şartlarının çok kötü olmasına rağmen açık hava modu vermişler. Çarpan ‘Lady Aziza’nın kaptanı da gemiyi hemen geri çekiyor. Kaptan ve diğer mürettebatı da Türk denizcilerin ölümünü izliyor, denize hiçbir şekilde can yeleği ve şişme bot atmıyorlar. Bu liman hareketlerinde de belli. Kusurlu kimse bunun peşimi bırakmayacağız” dedi.

Bayraktar, babasının 36 yıllık tecrübeli bir kaptan olduğunu belirterek, “Küçük de olsa bizim bir umudumuz var. Bu umudumuzu besleyen tek sebep can salının ortada olmaması. Babam can yeleğini giymiş. Can salına binmiş. Gemi trafiği olan bir yer, balıkçılar var, diğer gemiler var. Ancak hiçbir şekilde ortada yoklar” diye konuştu.

‘En azından mezarı olsun’

Yiğit Küçükbıyık’nın kardeşi Harun Küçükbıyık ise, ağabeyinin hayatta kalmış olma ihtimalinin artık olmadığını belirterek, “Uzun süredir hiçbir yetkili isimden bilgi alamıyoruz. İtalyanlar Türk arama kurtarma ekiplerini bölgede istemedi. 10 gün içerisinde İtalya’ya gideceğim. Baskı oluşturmaya çalışacağım ama ne kadar etkili olacak bilmiyorum. Kendi toprağımızda olsa belki bir şeyler yapılabilir ancak İtalya kayıtsız kalıyor. Yeğenlerim babalarını soruyor. Onlara cevap veremiyorum. En azından bir mezarı olsun istedik. Müftülüğe başvurduk ancak yardımcı olamayacaklarını söylediler” diye konuştu.

Kilometrelerce uzakta bulundular

Türk denizci Zeynel Üstün’ün (46) cenazesi kazadan yaklaşık 1 ay sonra kaza mahallinden 300 kilometre uzaklıkta bulunmuştu. Üstün’ün otopsisinde ölüm nedeni ‘donarak ölme’ olarak kayıtlara geçirildi. Bir diğer denizci Bayram Aslan’ın cesedi ise kaza yerine yaklaşık 110 kilometre mesafedeki bir plajda bulunmuştu.


***********************************
KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ:
Zeynel Üstün'ün cenazesi İzmir'de toprağa verildi
Batan geminin personeli son yolculuğuna uğurlandı
Türk denizcileri ölüme terk etmişler
Kayıp Türk denizcilerden birinin daha cesedine ulaşıldı
Kayıp Türk gemicinin cesedine ulaşıldı
İtalya'da batan ''Gökbel'' gemisi ile ilgili son gelişmeler
Kantoğlu ve Karadaş toprağa verildi
Batan Türk gemisi ile ilgili son gelişmeler
Gemi kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldı
İtalya'da Türk gemisi battı: 2 ölü 4 kayıp **VİDEO**
Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 04.03.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DENİZ RASPA
 PAKSOY KARDEŞLER ..
 ÇANAKKALE Liman İ..
 BATUHAN Denizcili..
 DEK Shipping
 SOYLU Denizcilik ..
 UMAR Denizcilik S..
 IDE Yachting
 AKDENİZ Ro-Ro Den..
 CSM Denizcilik ve..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim