Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Haziran 2024
Haber
Anket
Trabzon-Sochi hattı yeniden açılıyor
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon-Sochi tarifeli gemi seferlerinin yakın zaman içinde açılacağını söyledi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Bölgesi’ne resmi inceleme gezisi düzenledi. Gezide, Krasnodar Bölge Valiliği, Krasnodar Belediyesi, Novorossisk Liman İdaresi, Novorossisk Gümrük Müdürlüğü ve Türkiye’nin Novorossisk Başkonsolosluğu’na ziyaretler gerçekleştirildi.

Krasnodar Bölge Valiliğinde yapılan toplantıya DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın yanı sıra, Krasnodar Bölge Vali Yardımcısı Sergey Altukhov başkanlığında Bölge Vali Yardımcısı Andrey Alexeyenko, Krasnodar Bölgesi Yatırımlardan Sorumlu Ekonomi Bakan Yardımcısı Ivan Kulıkov katıldı.

Heyetin bölgelerine yönelik yaptığı resmi ziyaretten büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Krasnodar Bölge Vali Yardımcısı ve Heyet Başkanı Sergey Altukhov, Türkiye ve özellikle bölgelerine coğrafi olarak nispeten yakın bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Türk yatırımcı ve iş adamlarına her türlü kolaylığı göstereceklerini ve bu konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Altukhov, yeni göreve başlayan Krasnodar Bölge Valisi’nin, yatırım ikliminin hızlı bir şekilde gelişmesi konusunda çok kararlı olduğunu ve bu amaçla da bir dizi kararları hızlı bir şekilde uygulamaya koyarak yatırımların önünde engel teşkil eden sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik ilgili mercilere talimat verdiğini ifade etti.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ise, Rus heyet başkanı ve heyetine Türk ihracatçı ve yatırımcılarının özellikle Krasnodar Bölgesine ulaşımda ve ülkeye giriş aşamasında pasaport kontrollerinde dahi birçok sorunlar yaşadıklarını dile getirdi. İş adamlarının bu doğrultuda güvenlik noktasında bir takım sıkıntılar yaşayan Türk yatırımcı ve iş adamlarının sözkonusu sorunlar nedeniyle Krasnodar Bölgesinde yatırım yapmaktan ve ticari faaliyette bulunmaktan çekindiklerini ifade eden Gürdoğan, güvenlik noktasında karşılaşılan ticareti zorlaştıran bu sorunların çözüme kavuşturulması ve iş adamlarının yatırım ortamına güven duymaya başlamaları akabinde Krasnodar Bölgesinde çok hızlı bir şekilde yatırıma yöneleceklerini vurguladı.

Gürdoğan, Doğu Karadeniz Bölgesinin Krasnodar Bölgesi ile ticari ilişkilerinin en üst noktalarda olduğu 1992-2008 yılları arasında, bu ilişkilerin gelişmesinde Trabzon-Sochi arasında tarifeli yolcu gemilerinin çalıştırılmasının çok büyük bir katkısının olduğunu hatırlattı.

Gürdoğan, “2008 yılından sonra getirilen kısıtlama ve 2010 yılından itibaren deTrabzon-Sochi hattının Sochi yerel idarelerinin tutumu ile tamamen kapatılması sonrası ticari ilişkilerin hızlı bir şekilde düşüş göstererek durma noktasına geldi. Bu kapsamda ikili ticaretin arzu edilen seviyelere ulaştırılması ve potansiyeli ölçeğinde artış kaydetmesine imkan sağlaması amacıyla Rus heyetinden Türk ve Rus iş adamlarının Bölgelerarası ulaşımın kolay bir şekilde sağlanması mukabilinde ticari ilişkiler hızlı bir şekilde gelişecektir. Bundan dolayı da Trabzon-Sochi tarifeli gemi seferlerinin yeniden başlatılması konusunda gerekli izinlerin ivedilikle verilmesi faydalı olacaktır. Krasnodar Bölge Valiliği heyeti bu konuda heyetimize hak vermiştir. Bu konudaki çalışmalar yoğun bir şekilde yürütülecek” dedi.

İş adamlarının yaşamış olduğu güvenlik noktasındaki sorunların da ivedilikle çözüme kavuşturulması konusunda oluşturmuş oldukları komisyonun yoğun bir çalışma içinde olduğunu ve kısa sürede de bu sorunun çözüme kavuşacağını ifade eden Gürdoğan, “Heyet başkanı Türk iş adamlarının yaşamış oldukları sorunların çözümü noktasında da, Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Başkonsolosluğu ve DKİB Yönetim kurulundan oluşan bir çalışma grubu oluşturulması kararını aldık. Oluşturulan bu çalışma grubu ile yaşanan sorunların çok acil bir şekilde ele alınarak, ticari ilişkilerin geliştirilmesine engel olabilecek sorunları kısa sürede kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturacağız. Ayrıca, söz konusu Rus heyet temsilcileri tarafından özellikle Türk yatırımcılar açısından Krasnodar Bölgesinde tarım sanayi, inşaat malzemeleri, tekstil ve mobilya sektörlerinde önemli fırsatlar bulunuyor. Türk iş adamlarının bu sektörlerde bölgede yatırım yapmaları önerilerinde bulunuldu” ifadelerini kullandı.

Gürdoğan, DKİB Heyetimiz Novorossisk Liman İdaresinde ve Novorossisk Gümrük Müdürlüğünde de yaptığı temas ve toplantılarda ise, Novorossisk Liman idaresi Novorossisk Gümrük idaresi yetkilileri Türk ihracatçılarına her türlü kolaylığı göstermeye çalıştıklarını belirterek, “Liman ve gümrüklerindeki işlemlerde en büyük işlem hacmine Türk ihracatçıları sahip olması nedeniyle, Türk iş adamlarına her defasında toleranslı davranmaya çalıştıklarını anlattılar. Özellikle gümrük idaresindeki işlemlerde, Türk ihracatçılarının mal gümrüğe gelmeden 3 saat önceden gerekli evrak ve belgelerini elektronik ortamda gümrüğe göndermeleri halinde işlemlerinin çok hızlı bir şekilde yerine getireceklerini söylediler” şeklinde konuştu.

Yapılan temaslar neticesinde ihracatçıların yaşadığı sorunların çözümüne yönelik Krasnodar Bölgesi yeni yönetiminin çözüm sözü verdiğini söyleyen Gürdoğan, ticari ilişkilerin daha üst noktalara ulaştırılması konusunda istekli olduklarını kaydetti. Bu konuda etkili olacak bir çalışma grubu kurulması kararı verildiğini vurgulayan Gürdoğan, hepsinden önemlisinin ticari ilişkilerinin gelişmesinin en önemli unsuru olan ulaştırmada yaşanan sorunların en önemli çözümünü teşkil eden Trabzon-Sochi feribot seferlerinin yeniden başlatılacağı sözünün alınmasının bölge ihracatı açısından sevindirici olduğu söyledi.
Kaynak: Bugün
Eklenme tarihi: 04.11.2015
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ECA Ship Trade Co..
 LCM ROTA
 SELMAR Denizcilik
 İMDAT Gemicilik S..
 ATİPOST Turizm
 EFE Gemi İşletmec..
 TURKON Holding
 LÜFER Turizm orga..
 SEAHORSE Shipping..
 MASTER Petrol
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim