Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Haziran 2024
Haber
Anket
İDO - Negmar arasındaki ''haksız rekabet'' davası sonuçlandı
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Narlı Feribot İşletmeciliği AŞ (Negmar-İstanbul Lines) arasındaki haksız rekabet davasında mahkeme İDO lehinde karar verdi. Narlı Feribot İşletmeciliği de, "İstanbullines" seferlerine devam ediyor" açıklamasında bulundu.İDO'dan yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, 22 Mart 2016 tarihinde aldığı kararla 'Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş.'nin eyleminin Türk Ticaret Kanunu 55-1-e maddesine göre haksız rekabet teşkil ettiği'ni tespit ederek, 'Bu şekilde haksız rekabet teşkil eden eylemleri yönünden bu davalının haksız rekabetinin men'ine' karar verdi.

Bilindiği üzere, İDO 2011 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilmiş ve bu özelleştirme ile kamuya nakit olarak 861 milyon USD+KDV katkı sağlamıştı. Bunun yanı sıra İDO, kamuya ait 100 milyon USD kredi borcunu da ayrıca üstlenmişti. İDO, özelleştirme tarihinden bugüne yıllık 20 milyon TL'yi aşkın kira bedelini de düzenli olarak ödeyerek, kamuya ve İstanbul halkına katkılarını aralıksız devam ettirdi.

İDO'nun bu katkılarına rağmen, özelleştirme ihalesinden hemen sonra İDO'nun faaliyet gösterdiği ve özelleştirmenin en önemli hatlarından biri olan Eskihisar-Topçular hattında, Negmar şirketlerinden Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. tarafından herhangi bir ihale yapılmaksızın ve kamuya herhangi bir bedel ödenmeksizin bir hat açıldı. Bu bölgede Tavşanlı Belediyesi'ne ait bir arazinin hukuksuz bir şekilde kullanılarak faaliyete başlamasıyla da, İDO ciddi bir haksız rekabete uğradı.

İDO, bu durum üzerine haksız rekabetin tespiti ve men'i talebi ile dava açmıştı. 22 Mart 2016 Salı günü gerçekleşen karar duruşmasında, Mahkeme İDO'yu haklı buldu ve Narlı Feribot'un haksız rekabetini tespit ederek, bunun men'ine karar verdi."

"İstanbullines" seferlerine devam ediyor

Bu arada Narlı Feribot İşletmeciliği de, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. (Negmar-İstanbullines) ve rakip firma arasında süren rekabet davasının; rakip tarafından tarafımızca kaybedildiğine ve taşımacılık faaliyetlerimizin durdurulduğuna ilişkin kamuoyuna yönelik açıklamalarının mahkeme kararıyla ve gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi olmadığını kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Rakip firma, kamuoyunu maksatlı şekilde yanlış bilgilendirerek, Ticaret ve Rekabet Kanunu'na aykırı şekilde davranarak İstanbullines markasını ve bu hattı kullanan misafirlerimizi zor durumda bırakmaya dönük bir tutum sergilemektedir.

İlgili mahkemenin verdiği karar; teknik bir karar olmakla birlikte, bu hattaki rekabetin sonlanmasını isteyen rakip marka mahkeme kararını çarpıtarak kamuoyuna yanlış bilgi aktarmaktadır.

Mahkemenin verdiği: 'Davacının fazlaya ait diğer talep ve davasının ayrıca ihtiyat-i tedbir talebinin reddine dair, davacı vekiliyle davalı Kocaeli Belediye vekili ve davalı Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. vekillerinin yüzüne karşı kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyizi kabil olmak üzere verilen karar açıkça okundu, usulen anlatıldı.'

Kararı uyarınca İstanbullines markası yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğü tüketici dostu ve rekabetçi fiyatlarıyla 7/24 seferlerine aralıksız devam etmektedir."

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ

06.02.2014 - Feribot savaşında NEGMAR’a kötü, İDO’ya iyi haber
10.11.2012 - Negmar'ın gemileri geldi ama iskele gitti !
06.11.2012 - Feribot hattında büyük kavga **VİDEO
29.10.2012 - İDO'nun rakibi ''Narlı Feribot'' gün sayıyor!
23.10.2012 - İDO savaşı kazandı ama Negmar hâlâ gemi bekliyor
28.09.2012 - Marmara'da feribot savaşları başladı!
26.09.2012 - İDO'nun rakibi 2 TL'ye yolcu taşıyacak !
24.09.2012 - Negmar'dan, Eskihisar-Topçular hattına feribot yatırımı

Kaynak: CnnTürk
Eklenme tarihi: 29.03.2016
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ELDAŞ Gemicilik
 MAK Denizcilik Ti..
 BAYRAKTAR Denizci..
 DALYAN Denizcilik
 NARAL Denizcilik
 DOGANATA Denizcil..
 İSTKUM Denizcilik
 KALAMIŞ Denizcili..
 LARA Denizcilik T..
 AVŞA ADASI Deniz ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim