Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
304 kişiye mezar olan gemi 2 yıl sonra çıkarılıyor
Güney Kore'de 2014 yılında batan ve çoğu öğrenci 304 kişiye mezar olan Sewol feribotunun Jindo Adası açıklarındaki enkazı bugün deniz dibinden çıkarılmaya başlıyor.

Yetkililer, Seul hükümeti tarafından geçen yıl açıklanan ve Çinli şirketler tarafından yürütülen enkaz kaldırma projesinin yaklaşık 73 milyon dolara mal olacağını açıkladı.Projenin en zor kısmı olarak görülen, geminin baş tarafının çıkarılması yaklaşık iki gün sürecek. Enkaz projesinin neredeyse yüzde 70'ini oluşturan, baş kısmının kaldırılması için feribotun altına öncelikle 18 kaldırma kirişi yerleştirilecek. Projenin sorunsuz devam etmesi halinde enkazın tamamının temmuz sonuna kadar çıkarılabileceği tahmin ediliyor.

9 CESEDİN ENKAZLA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Çalışmaları yakından takip eden bazı mağdur yakınları, halen kayıp olan 9 cesedin gemi enkazıyla birlikte çıkarılmasını umut ediyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, geçen yıl nisan ayında geminin ilk fırsatta çıkarılacağını vadetmişti.

Geminin aşırı yük yükleme, deneyimsiz mürettebatın dümene geçmesi ve yetersiz denetimler sonucu battığı ileri sürülüyor.

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6 bin 325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan'da Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü. Kaptan ve mürettebatın terk ettiği feribotta bulunan 325'i lise öğrencisi 476 kişiden sadece 172'si kurtulmuştu.

Kazanın ardından başlatılan ve aylar süren arama çalışmalarında 295 kişinin cesedi bulunmuştu. Arama çalışmaları sırasında iki dalgıç da yaşamını yitirmişti.

Kazanın ardından feribotun kaptanıyla gemi mürettebatından 6 kişi gözaltına alınmıştı. Gemi personeli, yolcuların tahliyesini geciktirmek ve batan feribottan kaçarak yolcuları yüzüstü bırakmakla suçlanmış ve hapse mahkum edilmişti.

Temyiz Mahkemesi, geçen yıl 11 Kasım'da Gwangju Bölge Mahkemesi tarafından cinayet suçlamasından beraat ettirilen ve görevini ihmalden 36 yıl hapse mahkum edilen Lee Joon-seok hakkındaki kararı bozmuş, Lee'yi 304 yolcuyu öldürmekten suçlu bularak ömür boyu hapse mahkum etmişti.Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 13.06.2016
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ONUR Makina San. ..
 NAKLET Ticaret Lt..
 MMMARİNE denizcil..
 ALGEM Denizcilik
 DOĞRUYOL KARDEŞLE..
 ADECCO Hizmet ve ..
 ARSLAN Shipping
 NİSA uluslararası..
 İS-BİR Denizcilik..
 SÜVARİ Gemi Kiral..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim