Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Haber
Anket
Aliağa'da sökülecek geminin tehlikeli atık barındırdığı iddiası
Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Fransa'dan Aliağa'ya söküm için getirilen “Methania” isimli tankerin tehlikeli atık barındırdığını öne sürerek, sökümün insan ve çevre sağlığı açısından olumsuzluklarına ilişkin kaygılarının giderilmesi durumunun hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.Bozoğlu, Aliağa'daki Gemi Söküm Tesisleri'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Methania isimli tankerin yıllarca sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) taşıdığını, ekonomik ömrünü doldurduktan sonra da geri dönüşüm için Fransa'dan Türkiye'ye gönderildiğini söyledi.

Methania'nın Türkiye'ye getirilişi sırasında uluslararası sözleşmelerde yer alan notifikasyon işleminin yapılmadığını öne süren Bozoğlu, Aliağa'da daha önce Kuito isimli tehlikeli atık barındıran bir geminin söküldüğünü ifade etti. Bozoğlu, "Şimdi de yine insan ve diğer tüm canlıların zararına yol açabilecek, ozon tabakasını incelten maddeler içeren, sıvılaştırılmış doğalgaz tankeri olarak yıllarca kullanılan Methania gemisi Aliağa gemi söküm bölgesinde yer alan bir şirket tarafından sökülmek üzere ülkemize getirildi." diye konuştu.

Geminin LNG taşıması dolayısıyla sökülmesinin yüksek risk oluşturduğun işaret eden Bozoğlu, yüklerin bulunduğu tankların gazı sıvı halde tutabilmek için özel soğutma sistemlerine sahip olduğunu, bu sistemin insan sağlığına büyük zarar veren ve ölümcül hastalıklara sebep olan "asbest" ile ozon tabakasına zarar verici gazları barındırabileceğini dile getirdi.

"2 bin 500 ton zararlı madde var"

Bozoğlu, gemiyle ilgili bilgi almak, çevre ve insan sağlığıyla ilgili kaygılarını gidermek için yetkili kurum ve kuruluşlara başvurduklarını ancak herhangi bir bilgi alamadıklarını aktararak geminin kargo tanklarının duvarlarında, insan ve çevre sağlığına zarar verecek yaklaşık 2 bin 500 ton kontamine petrol türevli izolasyon malzemesi bulunduğu tahmin ettiklerini söyledi. Tank duvarlarındaki bu atıkları Türkiye'ye gelmeden temizlenmediğini savunan Bozoğlu, geminin yasa dışı şekilde sökülmek üzere Aliağa'da karaya çekildiğini iddia etti. Bozoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün gündeme getirdiğimiz gemi söküm konusu ülkemizin kanayan yarasıdır. Bu nedenle de şeffaf ve doğayı koruyan bir perspektifle süreç yürütülmelidir. Sorularımıza 2 gün içerisinde belgelerle birlikte ilgili kurum, kuruluş ve kişiler tarafından cevap verilmemesi halinde, sürecin hukuksuzca yürütüldüğüne ve fiili durumla atığın ülkemize sokulduğuna dair endişelerimiz pekişecek, yasaların ve mevzuatımızın bize verdiği görev ve sorumluluk kapsamında hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz."

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Aliağa'da ikinci ‘Kuito’ vakası mı?
Kaynak: Haberler.com
Eklenme tarihi: 20.06.2016
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 MARİNPET Petrol D..
 ALDEBARAN Gemi İş..
 TUNCMETE Denizcil..
 PROMOTE A.Ş.
 SEAHAWK Training ..
 GÜLNAK Denizcilik
 ERDEMLER Denizcil..
 PENNON Yat
 MERT Denizcilik
 IMB Shipping and ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim