Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Temmuz 2024
Haber
Anket
Kaçırılan YaSa Neslihan gemisinin personeli İstanbul`da
Somali açıklarında kaçırılan "M/V Yasa Neslihan" gemisinin personeli, Singapur`dan Frankfurt aktarmalı uçakla İstanbul`a geldi.

Aileleri ve yakınlarınca İstanbul Atatürk Havalimanı`nda karşılanan gemi personeli, hasret giderdi. Gemi personelini almak üzere Singapur'a giden Yasa Denizcilik Hukuk Müşaviri Mehmet Fehmi Ülgener, havalimanında yaptığı açıklamada, fidye ödendikten sonra geminin 10 günlük yolculukla Singapu'a gittiğini hatırlattı.

Kendilerinin 20 kişilik yeni mürettebatla Singapur`a giderek, dün mürettebatın devir teslim işlemlerini yaptıklarını anlatan Ülgener, "Dünden beri yoldayız. Frankfurt üzerinden İstanbul`a uçakla geldik. Bütün ekibi getirdik. Kaçırılan geminin 20 kişilik mürettebatı ve onları karşılamaya giden 6 kişiyle birlikte toplam 26 kişiydik. 25 saattir yoldayız, yorgunuz ama mutluyuz. Herkes gergin ama herkes son derece mutlu" dedi.


Ülgener, Singapur`dan yola çıkmadan önce herkesin ailesiyle temasa geçtiğini ve İstanbul`da onları ailelerin karşıladığını belirterek, "Hayırlı olsun, çok mutluyuz. Omzumuzdan çok büyük bir yük kalktı" diye konuştu.

KORSANLAR

Gemide makine stajyeri olarak görev yapan Mehmet Fatih Tunçel, yaşadıklarını ve duygularını soran basın mensuplarına, "Sadece yorgunuz. Sonuçta 70 gün orada kaldık. Türkiye`ye geldik, çok mutluyuz. Hepimiz ailelerimize kavuştuk" dedi.

Tunçel, korsanların sayının 20-50 arasında değiştiğini, kötü muamele görmediklerini söyledi. "Türk ve Müslüman olduğunuz için farklı muamele gördünüz mü?" sorusu üzerine Tunçel, "Çok cahil insanlar. O yüzden pek ayrım yaptıklarını sanmıyorum. Belki Müslüman olduğumuz için biraz daha iyi davranmış olabilirler. Gemide ve üzerimizde para edecek ne varsa aldılar" diye konuştu.

Mehmet Fatih Tunçel, fidye ödendikten sonra korsanların davranışlarında bir düzelme olduğunu ifade ederek, korsanların ellerinde ağır makineli tüfekler ve kaleşnikoflar bulunduğunu, zaman zaman tedirginlik yaşadıklarını ve korktuklarını anlattı. Ya-Sa Denizcilik`e ait Marshall Island bayraklı M/V Ya-Sa Neslihan adlı gemi, 29 Ekim 2008`de Kanada`dan aldığı 77 bin ton demir cevherini Çin`e götürürken 20 mürettebatıyla korsanlar tarafından kaçırılmıştı.

Kaynak: Sabah
Eklenme tarihi: 22.01.2009
Share |
YORUMLARINIZ


babam
bababcım seni çok özledim .çin iyidir kendine iyi bak yazr emir uşaklı

Yazan: emir - 23.11.2014 10:12:59
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 YAVUZNAZ Denizcil..
 MUMCUOGLU Gemicil..
 BYZAS Turizm
 VERA Denizcilik
 AKINTÜRK Ltd. Şti..
 RAYBEN Denizcilik..
 PAŞA I.T.S. Ltd.
 ÇANKAYALAR Yatçıl..
 LARA Denizcilik T..
 EFYA Denizcilik N..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim