Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
25 Temmuz 2024
Haber
Anket
Gürcistan’da 23 Türk balıkçı tutuklandı
Gürcistan Sahil Güvenlik ekipleri tarafından karasularını ihlalden alıkonulan ‘Pala Reis’ adlı Türk balıkçı teknesinin 23 kişilik mürettebatının tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenildi.

Pala Reis adlı balıkçı teknesi, Gürcistan karasularını ihlal ettiği ve yasadışı avlandığı gerekçesiyle 13 Şubat Cuma günü 23 kişilik mürettebatıyla birlikte Gürcistan Sahil Güvenlik güçleri tarafından Poti Limanı’na çekildi. Tekne mürettebatının dün akşam çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak Poti’deki cezaevine konulduğu öğrenildi. Türk balıkçıların, yasadışı avlanma ve karasularını ihlal etmenin yanısıra, Abhazya’ya silah götürmekle suçlandığı da vurgulandı. Tutuklanan balıkçıların adlarının Kaptan Dursun Neciboğlu ile Emrah Neciboğlu, Mehmet Demirbaş, Murat Demirbaş, Tarık Demirbaş, Orhan Sancaktutan, Mehmet Sancaktutan, Bülent Sancaktutan, Yaşar Şengül, Murat Şahinler, Yavuz Tarlacı, Mustafa Yüksel, Hasan Alver, Kurtuluş Bodur, Ayhan Aydın, Cihangir Dede, Umut Gül, Aydın Abak, Kayhan Aydın, Mithat Turan, Mehmet Aktay, Emrah Çekil ve Ayhan Yanık olduğu açıklandı.

Pala Reis adlı teknenin bağlı olduğu Alacoğlu Balıkçılık firması sahibi Yaşar Alacoğlu, 23 kişilik mürettebatın dün tutuklanarak Gürcistan’da cezaevine konulduğunu belirterek, “Mürettebatımı karasularını ihlal etmekle suçluyorlar. Teknemiz Ordu ilinin 50 mil açıklarında, Poti Limanı’na 120 mil uzaklıkta avlanıyordu. Dün de tutuklanarak cezaevine koyuldular. Gürcü yetkililer tekneyle sözde silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapıldığını ve silahların Abhazya’ya götürülmeye çalışıldığını ileri sürüyorlar. Bizim böyle bir şeyle alakamız söz konusu dahi olamaz. Teknede 200 bin TL tutarında 4 bin kasa hamsi vardı” dedi.

Öte yandan aynı balıkçı teknesinin 3 yıl önce de benzer iddialarla Gürcü sahil güvenlik güçleri tarafından alıkonulduğu ve 250 bin dolar ceza ödenmesi karşılığında serbest bırakıldığı öğrenildi.

TÜRK DIŞİŞLERİ DEVREDE

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Ercan Özten ise, ilk günden itibaren konuyu takip ettiklerini belirterek, gerekli bilgileri Dışişleri Bakanlığı’na verdiklerini söyledi. Özten, “Balıkçılarımızla ben de görüştüm. Büyükelçiliğimiz ile birlikte gelişmeleri takip ediyoruz. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’na bilgi verdik” dedi. Bu arada Rize Valisi Zekeriya Şarbak, Dışişleri Bakanlığı nezdinde gelişmelerin takip edildiğini söyledi.


Kaynak: Hürriyet
Eklenme tarihi: 17.02.2009
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ULUÇAY Yatçılık
 NNC Shipping. co.
 ÖZGÜR GÖRSEV Su S..
 BORLU Çevik Akary..
 ORTAK Denizcilik
 AYTRANS Denizcilk..
 AY İnşaat Turizm ..
 SELİNDA Boat
 BATU Shipping
 SARP Turizm
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim