Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
26 Mayıs 2018
Haber
Anket
Gemi geri dönüşüm sektörü krizi fırsata çevirdi
İzmir’in Aliağa ilçesi’nde faaliyet gösteren Türk Gemi Geri Dönüşüm Sektörü, 2016’da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bir önceki yılın verilerini yakaladı. 2015 yılını 602 bin ton üretim ile noktalayan Gemi Geri Dönüşüm Sektörü; 2016 yılında önceki yılın 2 puan üzerine çıkarak 604 bin ton hurda çeliği ekonomiye kazandırdı.KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİK

Uluslararası şirketlerin dünya petrol fiyatlarındaki dalgalanma ile birlikte petrol arama faaliyetlerinde kullandığı yüzer sondaj platformlarını faaliyet dışı bıraktığına dikkati çeken Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek, petrol sektöründe yaşanan krizi fırsata çevirdiklerini söyledi.

KARDAN ZARAR ETTİK

Geri dönüşüme kazandırılan platformlar sayesinde sektör olarak her hangi bir kayıp yaşamadıklarını anlatan Başkan Adem Şimşek, “Hedefimizde bir milyon ton hurda çelik üretimi vardı. Ancak dünya konjonktürü ve ülkemizde yaşanan olumsuzluklar buna izin vermedi” diyerek, kardan zarar ettiklerini söyledi.

HEDEFTE SAVAŞ GEMİLERİ VAR

Sektörün geri dönüşüme kazandırdığı petrol arama platformlarıyla, küresel ve ülkesel ekonomide yaşanan olumsuzlukları bertaraf ettiklerini belirten Başkan Şimşek, şöyle konuştu: “Olası bir krizin önüne geçmek adına son iki yılımızı bu şekilde değerlendirdik. Elbet dünyadaki tüm platformları sökecek değiliz. Bunun için de gerekli önlemi aldık. Önümüzdeki süreçte savaş gemilerine yöneleceğiz. Kaldı ki bunun ilk adımını attık. Şu an tesislerimizde İngiltere donanmasına ait dev bir uçak gemisinin söküm çalışmaları devam ediyor.”

HEDEFİMİZDE SAPMA YOK

Türk Gemi Geri Dönüşüm Sektörünün dünya genelinde üstlendiği lokomotif ülke misyonunu 2017 yılında da sürdüreceğini kaydeden Başkan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Belirlenen hedefe ulaşılamadıysa da, tesislerimizde faaliyet gösteren firmalarımız 2016 yılını kayıpsız bir şekilde tamamladılar. Öte yandan yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiği tesislerimizde personel eksiltilmesine gerek görülmemesi de sevindiricidir. Yolumuza devam ediyoruz. Daha güçlü Türkiye için elimizden gelenin çok daha fazlasını yapmaya gayret göstereceğiz. Daha önce önümüze bir hedef koyduk. ‘Hedefimiz 1 milyon ton’ dedik. Ve bu konuda bir sapma yok.”

121 ADET GEMİ SÖKÜLDÜ

2016 yılının detaylı verilerini de paylaşan Başkan Adem Şimşek, 53 adet kuru yük gemisi, 14 adet yüzer petrol arama platformu, 9 adet tanker, 11 adet muhtelif ülkelerin Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri ve 34 adet diğer tipteki deniz taşıtları olmak üzere toplamda 121 adet geminin geri dönüşüme kazandırıldığını açıkladı. 170 bin ton kuru yük gemilerinden, 186 bin ton petrol platformlarından, 62 bin ton tankerlerden, 22 bin ton askeri gemilerden ve 165 bin ton diğer tipteki deniz taşıtlarından olmak üzere toplamda 604 bin ton hurda çeliğin ekonomiye kazandırıldığını sözlerine ekleyen Başkan Şimşek, “Ayrıca, 2016 yılında hurda gemilerden kaynaklanan 12 bin ton sıvı ve katı atığın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Yönetmeliği kapsamında lisanslı tesislere sevk edilerek enerji olarak geri kazanımı sağlanmıştır” diye konuştu.Kaynak: Günaydınaliağa
Eklenme tarihi: 05.01.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 HİCRİ ERCİLİ Deni..
 BİSTEK Gemi Elekt..
 ERTUR Yatçılık
 BEŞERLER Denizcil..
 RABİA Denizcilik
 PAŞA I.T.S. Ltd.
 EFEMAY Denizcilik..
 MARMARA Deniz Taş..
 TOLGA Denizcilik ..
 LİDER Gemi işletm..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim