Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
26 Mayıs 2018
Haber
Anket
Japonlar tam otonom gemi üretecek
Japon gemi üreticileri ve nakliye şirketleri 2025 yılına kadar; kendine kendine giden, rotasını ve uğrayacağı limanları belirleyen, hava durumunu kontrol eden tam otonom gemiler üretmeyi planlıyor.

İlerleyen yıllarda tamamen insansız nakliye gemileri kullanmak isteyen Japon nakliye şirketleri ve Japan Marine United, Nippon gibi gemicilik şirketleri bir araya gelerek tamamen otonom ve kaptana ihtiyaç duymayan gemi üretimi için bir araya geldi. Şirketler yüzlerce milyon dolara mal olacağı tahmin edilen Ar-Ge çalışmalarıyla gemi arızalarını önceden öngörebilen, deniz kazalarını azaltabilen ve verimliliği artırabilen yapay zeka teknolojisi geliştirecek.Şirketlerin birlikte geliştireceği sistem hava durumu, gemilerin güzergahları gibi bilgileri analiz ederek gemiler için en kısa, güvenli ve yakıt masrafı düşük rotayı belirleyecek. İlk etapta 250 adet gemide kullanılması planlanan teknolojinin 2025 yılında gemilerde kullanılır hale getirilmesi planlanıyor. Daha önce Honda’nın da 2025 yılında otonom araçların mükemmel hale geleceğini açıklamış olması gemicilik şirketlerinin de gemilerin otomobillere paralel gelişmeler göstermesini istemeleri ve bu yılı hedef almalarını sağlamış durumda.

Farklı Nakliye Çözümleri Aranıyor

Tabi Japon şirketlerinin oluşturduğu bu birliğin yanı sıra nakliye masraflarını azaltmak ve otonom gemiler üretmek için çalışan farklı şirketler de var. İngiliz otomobil ve motor üreticisi Rolls Royce, uzaktan kumanda sistemi ile yönlendirilebilen nakliye gemisini yakın bir zamanda bitirmeyi planladığını açıklamıştı. Natilus isimli bir startup ise devasa otonom drone’lar ile uçaklardan daha ucuz gemilerde daha hızlı bir taşımacılık sistemi geliştireceğini açıklamıştı.Kaynak: donanımhaber
Eklenme tarihi: 12.06.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 F.ÖMEROĞLU Ltd Şt..
 ELBA Denizcilik
 AKUA MARİN A.Ş.
 AKAR Shipping
 DALYAN Denizcilik
 SANCAK Den. Nak. ..
 AVRASYA Dentur
 DEAR B Ltd.
 ALBATROS Yatçılık
 ALFEKS ALESTA Den..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim