Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
Mülteci avcısı geminin personeli KKTC’de tutuklandı
Avrupa Birliği ülkelerinde mültecilere karşı olan ırkçıların kurduğu Defend Europe adlı örgütün, Akdeniz'de mültecileri kovalamak için kiraladığı C-Star adlı gemi, KKTC'nin Gazimağusa limanına geldi.

KKTC polisinin personeline kimlik ve belge kontrolü yaptığı Cibuti bandıralı gemi, insani yardım örgütlerinin büyük tepkisini çekiyor. Geminin KKTC'den ayrılarak Libya ile İtalya arasındaki Akdeniz sularında mültecilerin Avrupa'ya girişlerini engellemeye çalışması bekleniyor.ÖNCE MISIR DURDURDU

Defend Europa adlı ırkçı örgütünün ay başında Cibuti'den kiraladığı eski araştırma gemisi C-Star, geçen hafta Suveyş Kanalı'nı geçerken Mısırlı yetkililer tarafından kısa süreliğine durduruldu. Mürettebatın belgelerini kontrol eden Mısırlı yetkililer, özellikle İngiliz medyasında geniş yer alan İslam karşıtı ırkçıların gemisini Cumartesi günü serbest bıraktı.

SRİ LANKALI 25 ŞÜPHELİ

KKTC'nin Gazimağusa limanına ikmal yapmak amacıyla önceki gün yanaşan gemi bu defa KKTC polisinin kontrolünden geçti. Gemide bulunan 25 Sri Lankalı, önce yasadışı mülteci oldukları şüphesiyle gözaltına alındı. Sri Lankalılar, gemicilik eğitimi aldıklarını beyan etmelerinin ardından serbest bırakıldı ve İstanbul üzerinden ülkelerine döndü.

İTALYA DA İSTEMİYOR

Geminin KKTC'den ayrılarak İtalya'ya doğru yola çıkması bekleniyor. Defend Europe'un gemisi uzun süredir insan hakları örgütlerinin merceği altında. Irkçı örgüt, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada geminin Libya ile İtalya arasında görev yapacağını ve mülteci teknelerini geri göndereceğini duyurdu. Geminin üsleneceği İtalya'nın Sicilya adasındaki Catania sahil kasabasında ise, gergin bir bekleyiş hâkim. Catania Belediye Başkanı Enzo Bianco, “Irkçı geminin yanaşmasına izin vermeyeceğiz. Bu gemi burada istenmiyor. Mültecilere yardım için çalışan sivil toplum örgütleri yoğun protestoya hazırlanıyor” dedi.MÜRETTEBAT TUTUKLANDI

Akdeniz’deki mültecilerin önünü kesmeyi hedefledikleri iddia edilen ve geçtiğimiz gün Sahil Güvenlik’in mürettebat çokluğundan şüphelenerek Mağusa Limanı’nda rıhtıma yanaştırdığı “C Star” isimli gemi ile gemi sahibi Armatör Swen Thomas Egerstrom, gemi kaptanı Noyana Don, gemi kaptanı yardımcısı ve 7 mürettebat “Sahte evrak düzenleme” ve “Tedavüle sürme” şüphesiyle tutuklandı. Gemide tespit edilen 20 mültecinin 15’i önceki gece ihraç edilirken, sığınma talep eden ve KKTC’de kalan 5 mültecinin durumu ise netlik kazanmadı.

YA SINIR DIŞI, YA MAHKEME

Dün sabah Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri “Defend Europe” isimli aşırı sağcı örgütün kullandığı “C Star” isimli gemide detaylı arama yaptı. Geminin sahibi Armatör Swen Thomas Egerstrom, gemi kaptanı Noyana Don ve kaptan yardımcısı ise sahte evrak düzenleme ve tedavüle sürme şüphesi üzerine gözaltına alınarak Mağusa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Gemide aramalarını bitiren polis ekipleri gemiyi boşaltarak 7 mürettebatı da sorgulamak üzere Mağusa Polis Müdürlüğüne götürdü. Sorgulanan armatör, gemi kaptanı, kaptan yardımcısı ve 7 mürettebat, sığınma talep eden 5 mültecinin ifadeleri ışığında sorgularının ardından tutuklandı. Sahte evrak düzenleme ve tedavüle sürme gerekçesiyle tutuklanan 10 kişinin bugün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması veya ayni gemi ile ihraç edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Gündemkıbrıs
Eklenme tarihi: 27.07.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 THH Shipping
 ATN DENİZCİLİK SA..
 ÇİLLİOĞLU Denizci..
 DENİZ Destek
 MARMARA Deniz Taş..
 EKŞİOĞLU Denizcil..
 ASWAN Shipping
 CSR Denizcilik Sa..
 METE KARDEŞLER De..
 LCM ROTA
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim