Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
03 Haziran 2020
Haber
Anket
Çinli tersaneler kruvaziyer inşasına yöneliyor
Çinli tersanelerin kruvaziyer gemilerinin inşasına olan ilgisi gün geçtikçe artıyor.

Çinli tersanelerin, geçen yıl global ölçekte siparişlerin neredeyse yarısına karşılık gelen kruvaziyer gemilerinin inşasına olan ilgisi gün geçtikçe artıyor.

Çin hükümetinin “Made in China 2025” programında gemi inşası öncelikli hedefler arasında yer alıyor. Hükümet ülkenin mevcut kapasitesine yapılacak takviyelerle 117 milyar dolar büyüklüğünde bir sektör meydana getirmeyi planlıyor.

Marintec China Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Fu Chunhong, yerel medyaya verdiği bir röportajda şunları söyledi: “China State Shipbuilding Corporation’a (CSSC) ilave olarak China Shipbuilding Industry Corporation ve China Merchants Heavy Industry gibi birçok tersane kruvaziyer inşası konusunda proaktif davranıyor.”

4 GEMİ İÇİN OPSİYON

Çin’in yerel olarak inşa ettiği ilk kruvaziyer gemisi CSSC’ye bağlı Waigaoqiao Tersanesi tarafından 2023’te teslim edilecek. Bu projede Fincantieri ve Lloyd’s Register ile birlikte çalışan CSSC ayrıca Wartsila gibi tedarikçilerden de ekipman ve hizmet alımı gerçekleştirdi. Sipariş kapsamında 2 adet 5 bin yolcu kapasiteli kruvaziyer gemisi için 1.5 milyar dolarlık sözleşme imzalandı. Sözleşmede ilave 4 gemi için de opsiyon bulunuyor.

Diğer Çinli tersanelerin kruvaziyer ihalelerini kazanabilmek için yüzde otuza kadar indirim teklif edecekleri söylentisi dolaşıyor. Mart ayında China Merchants, Miami merkezli kurvaziyer şirketi Sunstone Ships’ten 10 gemilik bir sipariş aldı. Xiamen Gemi İnşa da Nisan ayında Finlandiyalı Viking Line’dan bir sipariş almıştı.

Viking Line CEO’su Jan Hanses yaptığı açıklamada bu sipariş için 6 farklı Çinli tersaneden teklif geldiğini söylemişti.

Bazı Avrupalı tersaneler Çin’in, geçmiş yıllarda kargo gemisi inşası piyasasında yaptığı gibi kruvaziyer piyasasını da domine etmesinden korkuyor. Alman Gemi İnşa ve Okyanus Endüstrisi Kurumu Başkanı Reinhard Luken bunun Çin devletinin rekabeti öldürmeye yönelik bir girişimi olduğunu düşünüyor. Alman Gemi İnşa ve Okyanus Endüstrisi Kurumu, Meyer Werft ve Meyer Turku gibi şirketleri temsil ediyor.

Geçtiğimiz yıl Mitsubishi Heavy Industries, Carnival’ın iki milyar dolarlık ihalesini kaybettikten sonra kruvaziyer piyasasından çekildiğini açıklamıştı.
Kaynak: Deniz Haber Ajansı
Eklenme tarihi: 06.09.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 CTM Denizcilik
 ADAMARİN Tur. Taş..
 MARİNPET Petrol D..
 NEVMAR Denizcilik..
 ÇANAKKALE Liman İ..
 ESRA Denizcilik
 A&G Denizcilik
 SOLAR Gemi Kurtar..
 UZMAR
 MEGASTAR Daily Bo..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim