Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
22 Ağustos 2019
Haber
Anket
75 yaşındaki savaş gemisine veda töreni
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 47 yıl hizmet eden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet dışı bırakıldı. Geminin eski subay ve astsubayları veda töreninde duygusal anlar yaşadı.Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en eski gemilerinden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet dışı bırakıldı.

2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ABD’nin ihtiyacı doğrultusunda Kaliforniya’da USS Greenlet adıyla yapılan denizaltı arama kurtarma gemisi, 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı. TCG Akın ismini alarak 75 yıllık görev süresini dolduran emektar geminin hizmet dışına çıkatılması töreni dün İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal’ın da bir mesaj gönderdiği törene, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım ile Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer katıldı. Gemide şimdiye kadar görev yapan çok sayıda subay ve astsubayın da hazır bulunduğu törende konuşan TCG Akın’ın komutanı Kıdemli Binbaşı İlker Basmaz, yüzlerce Türk askerinin gemide güzel anılar yaşadığını ve verilen görevlerin başarıyla yerine getirildiğini söyledi. Daha sonra geminin flandra ve bayrakları güverteden indirildi. Geminin iki tarafında bulunan borda numaraları (A 585), görevli askerler tarafından boyanarak kapatıldı. Törenin en duygusal anları ise TCG Akın’ın bağlı olduğu rıhtımdan ayrılması sırasında yaşandı. TGC Akın romorkörler ile rıhtımdan çekilirken, görevliler keplerini çıkartarak gemiyi uğurladı.

‘40 günde getirdik’

Törende duygusal anlar yaşaşan isimlerden biri de gemiyi ABD’deki Pearl Harbor Limanı’ndan getiren astsubaylardan Baki Cihansız’dı. 82 yaşındaki Cihansız güçlükle geldiği gemiyi son kez dolaşırken, “Gemiyi ABD’den 40 günde getirmiştik. 10 yıl aralıksız bu gemide görev yaptım ve hayatım boyunca unutamayacağım pek çok hatıra biriktirdim” dedi.

Denizaltıcılar çok güveniyordu

ABD donanmasına Chanticleer sınıfı denizaltıdan personel kurtarma gemisi olarak katılan TCG Akın, 2. Dünya Savaşı’nın en şiddetli çarpışmalarında da görev yaptı. Japonya’nın yenilgiyi kabul edip teslim olduğu anlaşmayı imzalarken Tokyo Limanı’nda ki filoda görev yapan gemi, VietnamSavaşı’na da katıldı. Aralık 1970’de Türk donanmasına katılan TCG Akın, 1976 yılında ÇanakkaleBoğazı’nda Rus şilebiyle çarpışarak yara alan TCG Dumlupınar denizaltısını kurtarmıştı. Yüzlerce görevae katılan TGC Akın, özellikle denizaltı filosunun en güvendiği gemilerden biri olmuştu.

Kaynak: Milliyet
Eklenme tarihi: 18.11.2017
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Gemilerde güvenlik ne durumda
Güvenli bir çalışma ortamı var
Güvenlik var ama gemiler eski
Her şey göstermelik güvenlik yok

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 ER-MAR Denizcilik..
 AKSU Su Dağıtım T..
 HACIÖMEROĞLU Deni..
 BLUETANKERS
 DERPINA Denizcili..
 EN-KO Denizcilik ..
 AKDEN Denizcilik ..
 TOPKAPI GROUP
 KALAMIŞ Denizcili..
 ERS Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim