Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Haber
Anket
Gemiadamları disiplin komisyonu idari cezalar uygulayacak
Gemiadamlarının görev ihmallerine dönük gemide disiplinsizliğe yol açması sebebi ile Gemiadamları Disiplin Komisyonu tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklamaya göre söz konusu ihlallerin önlenmesi için kötü davranışlara yönelik idari cezalar uygulanmaya başlanacağına yer verildi. Kamuoyuna yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Bakanlığımız tarafından gemide disiplinsizliğe yol açması sebebi ile gemi adamlarının Türk veya yabancı bayraklı gemilerdeki hizmetleri sırasında herhangi bir şekilde tespit veya rapor edilen mesleki yetersizlikleri, disiplinsizlikleri, denizcilik örf ve adetlerine, teamüllere, denizcilik terbiyesine ve çalışma disiplinine uygun olmayan davranışları ile görevi ihmalleri veya kasıtlı kötü davranışlarına yönelik idari cezalar uygulanmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda oluşturulan Gemiadamları Disiplin Komisyonu; söz konusu ihlallerin önlenmesi amacıyla Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği ile Gemiadamlarına Uygulanacak İdari Yaptırımlara İlişkin Yönerge hükümleri doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Anılan Komisyonda alınan idari tedbir kararlarından birtakım örnekler göstererek kamuoyunu bilgilendirmek bakımından önem arz etmektedir.

2018 YILI GEMİADAMLARI DİSİPLİN KOMİSYONU KARAR ÖRNEKLERİ

* Yurt dışında Türk bayraklı gemilere uygulanan liman devleti kontrollerinde, İngilizce dilini kullanmadaki yetersizliği ve mesleki noksanlığı nedeniyle geminin tutulmasına neden olan gemi Başmakinistinin sahip olduğu yeterlik belgesi 3 ay süre ile askıya alınmış ve kişinin Gemiadamları Komisyonu tarafından yapılan “Ana Makine Operasyon ve Bakımı” dersi ile “Denizcilik İngilizcesi” dersi sınavlarına yeniden girmesi gerektiğine karar verilmiştir.

* İstanbul Boğazı’nda geminin seperasyon ihlali yapması ve kıyıya sürtünerek geçiş yapması nedeniyle kazaya sebep olan gemiyle ilgili olarak yapılan idari tahkikat sonucu; sorumlu olduğu bildirimlerde bulunmadığı ve gerekli dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmedikleri getirdiği tespit edilen Kılavuz Kaptan ve Gemi Trafik Operatör/Başoperatörlerine kusurları oranlarına göre kınama, yeterliği askıya alma ve yeterliğin iptali cezaları verilmiştir.

* Gemi limanda iken izinsiz olarak gemiyi terk ettiği anlaşılan gemiadamının sahip olduğu yeterlik belgesi iptal edilmiştir.

* Geminin manevrası sırasında köprü üstünde bulunmayarak ağır görev ihmalinden dolayı ciddi derecede sonuçlar doğurabilecek bir deniz kazasına sebebiyet veren geminin Kaptanı ve köprüüstünde gerekli dikkat ve özeni göstermeyen İkinci Kaptanının sahip oldukları yeterlik belgeleri 6’şar ay süre ile askıya alınmıştır.

* Gemi seyir halindeyken gemiadamları arasında meydana gelen kasten yaralama suçunda kusurlu bulunan geminin 4. Kaptanı ve 3. Makinistinin sahip oldukları yeterlik belgeleri 6’şar ay süre ile askıya alınmıştır.

* Gemide uzun süredir devam eden bir makine arızası olduğu halde, bu konuda yeterli tedbiri almadan geminin seyrine izin veren, bunun yanı sıra geminin seyir ve makine sistemlerinin sevk ve idare ile olacak arızalara anında müdahalesine ilişkin olarak gemiye gerektiği kadar hakim olmadıkları anlaşılan ve seyir, can ve mal ehliyeti açısından risk yaratabilecek bir kazaya sebep olduğu tespit edilen Kaptan ve Başmakinist yeterlikli gemiadamlarının sahip oldukları yeterlik belgeleri 1’er ay süre ile askıya alınmıştır.

* Yeterlik belgesinin süresi bitmiş olmasına rağmen gemiye katılan İkinci Mühendisin ve yeterlik belgesinin süresinin bitiş tarihinden haberdar olmayarak gemiadamının gemide bulunmasına müsaade eden gemi kaptanının sahip oldukları yeterlik belgeleri 3’er ay süre ile askıya alınmıştır.

* Liman devleti kontrolünde tutulan gemide tespit edilen eksikliklerin birçoğunun giderilmesi basit olan ve ihmallerinden kaynaklandığı tespit edilen gemi Kaptanı ve Başmakinistin sahip oldukları yeterlik belgeleri 3’er ay süre ile askıya alınmıştır.

* Sahte belge ve evrak düzenlediği başvurusu esnasında tespit edilen gemiadamının sahip olduğu yeterlik belgesi iptal edilmiştir.

* Gemide sosyal refahı etkileyecek şekilde davrandığı tespit edilerek kusurlu bulunan gemi Kaptanının ve Başmakinistinin sahip oldukları gemiadamı yeterlik belgeleri 3’er ay süre ile askıya alınmıştır.

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Gemiadamları Disiplin Komisyonu kuruldu

Kaynak: Deniz Haber Ajansı
Eklenme tarihi: 26.03.2018
Share |
YORUMLARINIZ


Şemsiye açılmıştır, olay bitmiştir
Böyle yalaka kapranlar olursa, düzen yürümez, susuz kumanyasiz gemi yürütmeyi başaran personeli yağmur suyuna muhtac eden mahkum birakan yalaka kaptanlar olduğu sürece disiplin komisyonu işsiz kalmaz,azıcık sesini cikarana hakkini ariyana ver gitsin disiplin komisyonuna,..

Yazan: Alparslan bozkurt - 20.07.2022 16:24:43


Adalet
Burdan söylüyörum neden gemicileri kötü şartlarda çalıştıran armatörler için bir yasa hazırlamıyorsunuz
Yazan: Mesut özcan - 11.01.2022 13:33:16


Armatörlerden şikayetçiyiz
Nedense hep gemicilere ceza ceza hiç bir kanun bu gemicilerin dertleri nedir gelsin gemiciler girsinler gemiye köle gibi çalışsınlar sözleşmeleri bittimi indir gemiden güle güle para hesabına yatıracağız ne zaman navlun gelince ama o navlun ne gelir ne gider aylar geçer paraları verilmez bu durumlara neden bir çare bulun muyor anlamadık gitti gemilere ne malzeme alırlar nede kumanya alırlar nerde adi kumanya var onları gemicilere yidirirler ama siz ceza komisyonu yalnız gemicilere ceza yazmak için suç unsuru aramakla meşkulsünüz birde bütün gemicilerden herşeyin ingilizcesini istiyorsunuz neden onlar bizim dilimizi öğrenmiyorlar neden türk gemicilerine düşmanmış gibi davranıyorsunuz neden türk gemicileri gemiden indiği zaman paralarını alması için bir kanun çıkmıyor zorunuzamı gidiyor parasını alamıyan binlerce kişi var başta ben olmak üzere efya denizcilikten 5000 dolarımı alamadım hani sizlerin denizcilik kanunu anca denizcileri bedava çalıştırıp işten atmak ondan sonra navlun gelmedi navlunun parası gemi kapakları açılmadan evvel alıcı firma tarafından yatırılır ondan sonra kapaklar açılır firmanın birinde 5000 türk lirasını tam bir senede aldım yazık değilmi gemicilere işlerine gelmedimi yabancı bayrak çekip hintlileri yok pahasına çalıştırıyorlar utanç verici yazıklar olsun gemicilere ceza uygulayacağınıza bu durumlara çare bulun kanun koyun
Yazan: mehmet erdek - 12.03.2020 21:00:00


Haberyorumlari
Bu habere yapılan yorumlara katılmamak mümkün değil çünki hepsi doğru ben bu meslekten emekli olmuş biriyim ama bir ben bilirim neler çektiğimi ve halen çekiyorum çünki çalışmak zorundayım
Yazan: Ismail Bekar - 2.11.2019 16:37:10


Suç kimin
Bir kurul toplanıyor deniz tecrubesi nedir belli degil bu çıkarılan kurallara bakarsak bu kuralları çıkaranların pek deniz yaşamışlıgı olmadıgı söylenebilir bu kusurların oldugunu nerden bileceksiniz okullular birbirini kayırır hemşericilik bi dünya kimin lafıyla kime ceza vereceksiniz milleti birilerine gebe bırakmaktan başka ne işe yarar bu sistem devletin verdigi bu hakkı karakteri belli olmayan insanlara bırakmak ne kadar dogru ne kadar adaletli at iftirayı millet ekmeginden olsun kendini temize çıkarmaya çalışsın geçsin 3 4 ay para yok sıkıntı çekmiş adam kimin umurunda sonra gittigin armatör maaşı ay başı verirse iyi 3 ay 4 ay geriden maaş veren armatör dolu piyasa siz liman kontrollerinde maaş bodrosu isteyen psc lerden hiç bahsetmiyorsunuz bi araştıralım maaş verilmedigi için ITF yapılan ülkeler arasında biz kaçıncıyız millet hakkını alamıyor para alabilecegi şirketlerden de bu kurallarınız sayesinde eş dost arkadaş okullu diye kayırılanlara yer açma kuralları bunlar bu yeterligi devlet vermiş ama size kalsa devletin degil kişilerin dedigi gemide çalışacak bütün suç çalışanların gemi adamının maaşını vermeyerek madur eden vaktinde maaş veriyoruz diyerek komik rakamlar konuşan bizi avrupaya rezil eden armatörün hiç suçu yok VURUN ABALIYA Madem oyle maaş vermeyen veya geç maaş verenlerin armatörlügünü askıya alın görelim
Yazan: Salih taban - 30.09.2018 23:10:41


kuşlar kazansın
İlk önce ödenmeyen maaşlar düşük ödenen sigorta bedeli için bir adım atmış olsaydınız gerçekten bu sektöre fayda için çalıştığınızı düşünebilirim...
Yazan: düşünce adamı - 28.03.2018 13:43:16


Vurun abaliya
Yav arkadaş, denizcilige ait herşeyi düzelttiniz. Şimdi sıra geldi gemi adamlarini mi terbiye etmeye?
1- denizcinin yipranmalarini geri verdinizmi?
2- karadenizde yuzen tabutlarin ve karin tokluguna calisan turk kosterlerini denetledinizmi?
3.- Alinan okadar kararlari alirken hic gemi adamlarinin fikrini aldinizmi?
4- ya arkadas sen dunyanin en zor meslegini yapiyorsun. Calistigin şartlarda istekleriniz varmi diye sordunuzmu?
5- herhangi bi firmadan parasini alamadiginda, bu gemi bi amerika veya avrupa ya gitsede hakkimizi alabilelim diyen gemi adamlarinin turkiyedeki haklarini tam korumaya aldinizmi? 6- bayragi yabanci olupta turk firmalarinin işlettigi gemileri kontrol altina alip bu firmalarin gemi adamlarinin haklarini koruyup, firmalara denetleme yapiyormusunuz?
Not: dunyada bu meslegi yapipta duygusal davranan tek millet bizleriz. Armatörun bize teslim ettigi maĺini var gücümüzle koruruz.. istisnalar kaideyi bozmasada durum bu. Lutfen önce bizlerin denizcilerin haklarini koruma altina alirsaniz, kalifiye eleman çok olacagindan Inanin bu yukarida alacaginiz kanun ve karara gerek kalmayacaktir. Selametle
Yazan: Muzaffer ozcan - 28.03.2018 07:52:37
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 JUNIORORCUN Yat İ..
 SARIOĞLU Denizcil..
 ATUNCO Shipping
 DESE Crew Managem..
 CTM Denizcilik
 CEVAHİR Kara ve D..
 NAUTİLUS Diving
 İSKELE Denizcilik..
 ÖZPINAR Denizcili..
 VİYA Yachting
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim