Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Mayıs 2024
Haber
Anket
Türk gemisi ile çarpışan Yunan savaş gemisinin komutanı görevden alındı
Ege'de dün Türk ticari gemisi ile Yunan savaş gemilerinin çarpışmasıyla ilgili olarak Savunma Bakanı Kammenos’un talimatıyla kazaya karışan Yunan savaş gemisi Armatolos’un komutanı görevden alındı. Atina Yönetimi, soruşturma başlatılan komutanın yerine başka bir komutan görevlendirdi.

Kaza dün Midilli adası yakınlarında meydana gelmişti. Türk bayraklı 73 metrelik "Karmate" isimli genel kargo gemisi ile Yunan bayraklı 54,8 metre uzunluğundaki "Armatolos" adlı savaş gemisi Midilli Adası'nın yaklaşık 3,8 deniz mili doğusunda çarpıştı. Kazada gemiler hasar gördü, ancak yaralanan olmadı.

GEMİNİN KOMUTANI GÖREVDEN ALINDI

Kazadan sonra Yunan tarafında yeni bir gelişme yaşandı. Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos Yunan savaş gemisinin, Türk ticaret gemisiyle bir kazaya karışmasına çok sert tepki gösterdi. Onun emriyle Yunan savaş gemisi Armatolos’un komutanı seyir emniyeti için gerekli tedbirleri alamadığı gerekçesiyle görevden alındı. Hakkında soruşturma başlatılan komutanın yerine başka bir komutan atandı.

KAZA İLE ALAKALI TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kazaya ilişkin şu açıklamayı yapmıştı: "4 Mayıs 2018 günü saat 04.08'de, İzmir'den Tekirdağ'a 2 bin 150 ton çimento yükü ile gitmekte olan Türk bayraklı 73 metrelik Karmate isimli genel kargo gemisi zararsız geçiş hakkını kullanarak seyir halinde iken Yunan Bayraklı 54,8 metre boyundaki Armatolos isimli savaş gemisi ile Midilli Adası'nın yaklaşık 3,8 deniz mili doğusunda çarpışmıştır. Her iki gemide de batma tehlikesi bulunmadığı, ölü ve yaralı olmadığı herhangi bir çevre kirliliği meydana gelmediği bilgisi alınmıştır. Çarpışma sonrasında Bakanlığımız Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile Yunanistan Arama Kurtarma Merkezi arasında koordinasyon sağlanmıştır. Karmate isimli gemide deniz seviyesinin 3 metre üzerinde, baş üstü sancak baş omuzluğunda 3,5 - 4 metre arası eğilme ve burkulma şeklinde hasar oluştuğu, Armatolos isimli savaş gemisinin ise iskele baş omuzluğunda hafif maddi hasar meydana geldiği tespit edilmiştir. Çarpışma sonrasında saat 04.10 itibariyle her iki gemi yollarına devam etmiştir. Karmate gemisi Türk karasularına doğru rota değiştirerek saat 05.15'te Dikili Limanı idari sahasına ulaşmıştır. Kaza ile ilgili idari tahkikat devam etmektedir."

**************************

KONU İLE İLGİLİ ÖNCEKİ HABERLERİMİZ;
- Türk gemisi, Yunan savaş gemisiyle çarpıştı

Eklenme tarihi: 05.05.2018
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 DEDEMAN Holding A..
 RASİM KAPTAN 1 Ge..
 ARIF KALKAVAN
 MEHTAP Denizcilik
 BYZAS Turizm
 GÜRDENİZ Deniz na..
 PAK Kimya
 BAYRAMOĞLU Denizc..
 CONTAZ Gemi İşlet..
 RİMİT Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim