Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
24 Temmuz 2024
Makaleler
Batan ULLA gemisi ve gemicilik hakkında

Merhaba, 1992 den bu yana gemilerde çalışıyorum ve İskenderun’da batan ULLA isimli gemide de 1 ay çalıştım. Ben ayrıldıktan sonra ispanyadan içindeki zehirli atık yükünü almışlar. Gemide çalışırken gemideki tayfalar tecrübesiz işe yeni başlayan tayfalar, zabitan kısmı genel olarak Azerbeycanlıydı. 3.kaptanı ise miço ehliyetliydi. Armatör Cemil Mavi, gemideki insanları her görevde çalıştırıyordu. Hele bir tane Yusuf isimli miço vardı; kamarot, gemici, yağcı, görevlerini, anlayacağınız ne iş olursa, zevk ile 120 milyona yapıyordu. Bu da o kendini armatör sanan üçkağıtçı Cemil Mavi’nin işine geliyordu.

Ben bu gemi ile İtalya, Romanya ve Kıbrıs’a gittim. Romanya ‘dan Mersine buğday getirdik ve Mersinde işi bıraktım. İşi bırakırken tehdit edildim, paramı ve gemi adamı cüzdanımı vermeyeceklerini söylediler. Acemi olsak inanacağız. Yani demek istediğim gemideki personeli tehdit ile çalıştırıyorlardı ve tayfaların hepsi İskenderunluydu.

Gemiden ayrıldıktan bir süre sonra yukarıda bahsettiğim Yusuf ismindeki Gemici, Yağcı ve Kamarot (Aslında Miço) arkadaşı gördüğümde bana geminin Cezayir’den İskenderun’a gelirken, yolda gemideki tayfaları ambara indirdiklerini (en başta kendisi) ve ambardaki zehirli malı varillerle denize boşalttıklarını söyledi. Yazık ki acısı sonra çıktığında anlayacak…

Yani demek istediğim herkese gemi adamı cüzdanı vermesinler, profesyonellerin önünü kapatıyorlar. Böyle insanlar gemiciliği ayaklar altına alıyorlar. Suç kimin? eğitim mi, parasızlık mı. Bir sürü gemi adamı olursa firmaya iş başvurusunda tabiiki zorlanır, böyle Cemil Mavi gibi değerli üçkağıtçıların işine tuz biber olursunuz. Tavsiyem, gemide çalışmaya heveslenmeyin, işler çok zor ve zabitanlar kendilerini uzaydan gelen sadrazam zannediyorlar. Şu anda gemilerde çalışmıyorum ve çalışmıcam inşallah.


Tolga Özsezgi
denizcitolga@kahkaha.com

Eklenme tarihi: 30.09.2004
Share |
Bu yazı 84129 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim