Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
21 Nisan 2024
Makaleler
Deneyimsizlik !

Neden diyerek başlamak istiyorum. Bir çok şirketin insan kaynakları deneyime önem veriyor. Biz yeni bu mesleğe yönelmiş, karada ekmeğin kalmadığını bir çok insandan önce keşfetmiş sizler gibi insanların yanına yaklaşamıyoruz.

Emin olduğum bir şey var. Hiç birimiz güvertede ya da motor dairesinde veyahut da kaptan köşkünde dünyaya merhaba demedik. Siz de bu mesleğe girerken zamanında da bizler gibi deneyimsiz ve acemiydiniz. Şimdi farkımız ne bizler de sizlerin daha önce yaşadıklarınızı yaşayarak, bu altın bileziği kolumuza takacağız. Bunu neden sevgili şirketlerin insan kaynakları anlamıyor. Yeni personellerin illaki denizde bir amcası dayısı olmak zorunda mı ?. Benim bir tanıdığımın deniz sektöründe bulunmaması benim suçum mu, ben geleceğimi ekmeğimi diğer binlercesi gibi denizden çıkaramayacak mıyım ?. Böyle yapılırsa deneyimsiz Miço, Yağcı ve Silicilere yol gösterilmez, ellerinden tutulmaz ise 20 yıl sonrasının halini görebileniniz var mı.

Bütün gemilerde ak sakallı, emekliliğini almış ama hala çalışan gemi adamları olacak. Ki keşke de olabilse bunun da olmayacağı alenen ortada. Şu andaki krizi bahane edip Türk işçilere yer vermeyen en büyüğünden küçüğüne bir çok şirket 100-300 $ daha ucuza çalıştıracak Asya kökenli personeller temin etmekte. Asıl beni korkutan da bu. 20 yıl sonra ak sakallıları göremez isek bilin ki bütün sahil kentlerini çevrelemiş 170 boylarında esmer çekik gözlü kara mara bir çok Asyalı olacak.

Biz bu zamanlarda bu kadar personel açığı var iken iş bulamıyorsak o zamanlar da bizden sonraki nesil nasıl iş bulacak. Gelecekte Türk denizciliğine, Türk gemici yetiştirilmezse sonumuz ne olur ?

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklımdan içimden geçen sitemdir bu...

Murat KARABULUT
etcworld@hotmail.com

Kaynak: Türkiye gerçekleri

Eklenme tarihi: 12.02.2009
Share |
Bu yazı 4446 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZ


düşündüm
Haklisin

Yazan: bir adam - 28.09.2016 16:31:03


haklısın
sen 2009 da keşvetmişsin ben 2014 te
Yazan: hayrettin - 30.06.2014 11:24:43Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim