Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
30 Ocak 2023
Makaleler
Stajer Notları (4)

4.1 - Denizcilik İngilizcesi

Denizcilik sektöründe var olmak ya da varlığını devam ettirmek için pastada en büyük dilimin İngilizce bilmek olduğunun canlı ispatını gördüm. Her şeyi çok iyi bildiğini düşünüp asla yanlış bildiğini veya yaptığını kabul etmeyip Türk limanlarında kimseye laf ettirmeyen hatta bunu bağırıp çağırmakla yapan insanların yabancı limanlarda tek bir kelime bile etmeyip ne söylenirse kabul mantığını kullandığına şahit oldum. Uluslararası sularda telsizde söylenen sözleri anlamayıp belki o anda üzerine düşen görevi yapamayan sorumluluk sahiplerini gördüm. Bütün bunların hepsi İngilizceye olan önemin verilmesi gerektiği düşüncesini bir kez daha ortaya koymaktadır.
EK

4.2 - Yıpranmış Römorkör Halatı

Berdyansky limanına yaklaşmak üzere 2.Kaptan ve postası ile beraber ben baş tarafta hazırdım. Her zamanki gibi gerekli kontrolleri yaptık ve halatları hazırladık. Bu sırada vereceğimiz halatlardan birinin çok yıpranmış olduğunu gördük ve 2.Kaptan’a haber verdik. 2.Kaptan “Bir şey olmaz herhalde! İskenderun’da da aynı halatı vermiştik” diyerek yıpranmış olan halatı kullanmamızı istedi. Biz de römorkör’e yıpranmış olan halatı verdik. Rıhtıma az bir mesafe kala römorkör’e verdiğimiz halat kesildi ve gemi sürüklenmeye başladı. Sonuçta rıhtıma çarptık ama neyse ki diğer gemilere zarar vermedik. Gemimiz rıhtıma yakın da olmayabilirdi. En ufak bir tereddüt içinde olsak bile bunun gereğini yapmalıyız ve tedbirini almalıyız. Asla risk içerisine girmemeliyiz.
SA

4.3 - Gasp’tan Kaçış

Ukrayna’nın Mairopol limanından demir yükü almaya gitmiştik. Mairopol limanını gezmek için dışarıya çıktık. Şehirde bir diskoda sabah 04’e doğru oranın mafyası niteliğindeki insanlar tarafından gasp edilmek istendik. Maceralı bir kaçış serüveninden sonra limana girmeyi başardık. Öğüdüm şudur ki bilmediğiniz memleketlerde kafanıza göre her yere girip çıkmayın, ayağınızı denk alın! Her türlü olaya karşı dikkatli olmak zorundayız.


4.4 - Palamar Botu Halatı Tutamadı

Aliağa’ya tahliye için yanaşıyorduk. Yanaşma esnasında kıçtan halatları verirken palamarcının bir anlık dalgınlığı yüzünden halat suya düştü ve batmaz olması gereken halatımız suya gömülerek pervaneye dolandı ve kesildi. Şans eseri bu olaydan kimse yara almadı. Ancak halatı pervaneden kurtarmak için dalgıç operasyonu ve gecikme şirket için oldukça masraflı oldu.

İlk defa staja çıkacak arkadaşlara tavsiyem heyecana kapılmamaları ya da işin karmaşıklığından ve sorumluluğundan korkmamalarıdır. İlk olarak ben de benzer duygulara kapıldım ama daha sonra anladım ki gemideki her şey çok basit ve yalın. Buna rağmen öğrenecek çok şey var. Mümkün olduğunca her durumu kavramak, mantığını çözmek gerekmektedir.
RF

4.5 - İspanyolca Hırsız Muamelesi

İspanya’nın Castella limanında dışarı çıktık. Yanımda makine stajeri vardı. Birlikte plaja gittik. İki veya üç saat yüzdükten sonra bir markete girdik ve alış veriş yaptık. Bu esnada elimizde de çantalar vardı. Kasaya para ödemek için geldiğimizde kasiyer bize bir şeyler söylemeye başladı. İkimiz de hiçbir şey anlamıyorduk. İngilizce bilmedikleri için veya dillerine sahip çıktıkları için İspanyolca konuşuyor ve elimizdeki çantaları gösteriyordu. Olay devam ederken anladık ki resmen bize hırsız muamelesi yapıyordu. 5-10 dakika kadar tartıştıktan sonra son çare olarak elimizdeki çantaları boşalttıktan sonra kurtulduk. Stajda yaşamış olduğum kötü bir hatıra olarak kaldı bu hikaye.
MA


Zeki YAŞAR
yasarzeki@hotmail.com

Kaynak: Araştırma - Yaşanmış olaylar

Eklenme tarihi: 12/02/2009
Share |
Bu yazı 4248 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim