Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
30 Ocak 2023
Makaleler
Stajer Notları (5)

5.1 - Demir Zincirini Kurtaran Tornistan

Gemiye çıktığımın ilk haftasında baş üstünde demir manevrasına katıldım. 2.Kaptan ….’den emekli ancak bilgi açısından zayıf biriydi. Reis ırgatın başında ben ve 2.Kaptan demiri gözetliyorduk. Demiri vira ediyorduk. İlk önce iskele demiri almaya başladık 3-4 kilit kala demir zinciri geminin bodoslamasına takıldı ve vira etmek daha zorlaştı. Demir sancak kıç omuzluğa doğru kumanda ediyordu. Irgata yük bindirdikçe baş tarafa zincir hasar veriyordu. 2.Kaptan durumu köprü üstüne haber verdi ancak bir anlaşmazlık yaşandı. 2.Kaptan yaptığına devam etti fakat zincir kurtulmadı bir türlü. 2.Kaptana geminin tornistan yapması gerektiğini söyledim ve daha sonra çaktırmadan gizlice köprü üstüne haber verdi. Tornistan yapınca demirin zinciri iskele tarafa geçti ve demiri göze aldık. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki 2.Kaptan bile olsa kişinin eksikleri olabilir.
MD

5.2 - Halatın Sıkıştırdığı Parmak

Gemimiz eski bir gemi olmasının yanı sıra bakımsızdı aynı zamanda. Çoğu işte emniyet önlemleri alınmazdı. Yine bir gün pilotun gemiden ayrılışından sonra borda iskelesi toplanıyordu. Otomatik değildi ve kaldıracın kolu bozuktu. Halatlarla kaldırıp vardevelaya bağlayacaktık. Tam güverte seviyesine kaldırmışken diğer iki kişi halatları kaçırdılar ve ben tutmaya çalıştım. Tutmaya çalışırken parmağım puntel ile halatın arasında sıkıştı. Diğer personel tekrar toplayana kadar parmağımı sıkıştığı yerden çıkaramadım. Tavsiyem; kimse tehlikeye girildiğinde olayı düzeltmek için düşünmeden hareket etmesin, ani hareket ile ileri atılmasın. Geminin herhangi bir parçası yapılabilir, düzeltilebilir fakat size bir şey olunca yapılması, düzeltilmesi mümkün olmayabilir.
AN

5.3 - Rus Gemileri

Gece vardiyasındaydım, görüş netti. Üst sınıf bir ağabeyim ile vardiya tutuyordum. 6 mil mesafede pruvada bir gemi gördük. Radardan mesafe ve kerterizi ölçtük. AIS’den gemi bilgilerini öğrendik, takibe alarak izlemeye başladık. Mesafe 5 mil’e düştü fakat kerteriz değişmedi. Mesafe 4 mil oldu kerteriz hala aynıydı. Telsizden çağırdım (Biraz da pratik yapmak amacıyla) ama karşı gemi cevap vermedi. Çağrımı birkaç defa daha yineledim fakat cevap yine vermedi. Mesafe 3 mil olunca 2-3 derecelik bir rota değişikliği yaptık. Diğer gemide herhangi bir değişiklik yoktu. Çok yakın düşeceğimizi düşünüp 2-3 derecelik bir rota değişikliği daha yaptık. Çok yakınımızdan geçti.

Süvari köprü üstüne geldi. Hemen geminin adını sordu. Söylediğimiz zaman Süvari bey “tahmin ettiğim gibi Rus gemisi! Rus gemisi gördüğünüzde olabildiğince neta olun! Bunlar votkayı içerler içerler, bu saatlerde de sızarlar” dedi. Nitekim öyle de oldu. Stajımın ilk günlerinde yaşadığım bu olayda ve bunun gibi birçok kere Rus gemisinin aynı davranışıyla karşılaştık.
PMD

5.4 - Ayrılmak İstiyorum

Gemiye çıktığım ilk gün Reis değişiyordu. Yeni gelen Reis ayrılacak olan Reisimizin önceden üstüymüş. Geminin halini gören yeni Reis ayrılacak olan Reis ile tartıştı. İkinci gün, ben gemiye binmeden önce aşçının “gemiyi bırakacağım, ayrılacağım” dediğini öğrendim. 2.Kaptan onu gitmemesi için ikna etmeye çalışıyormuş. Ardından Aşçıbaşı tekrar ayrılacağım diye söylenmelere başladı. Sonunda gemiden ayrılıyordu ama parasını tam alamadığını düşünerek 2.Kaptan ile kavga etti. Reis araya girip ayırdı ikisini. Aşçıbaşı gemiden inerken pasaportunun içerisinde 50 Dolar olduğunu ve bulamadığını söyledi. Bu kez de “Gemide hırsız var!” diye ısrarla söylendi ve daha sonra pasaportunun arasına tekrar baktı. Sonunda çalındı dediği parasını buldu. İzmir’de alargadayken onu motor ile limana Reisimiz götürdü ve motordan döverek indirdiğini söyledi.
YAR

5.5 - Bir Tuhaf Gemi

Köprü üstünde 08-12 vardiyasını 3.Kaptan ile birlikte iki stajer olarak tutuyorduk. Daha önce güvenlik seviyeleri ve acil durum düğmesinin yeri hakkında konuşmuştuk. Köprü üstünde ağabeyimden bu düğmenin yerini göstermesini istedim. 3.Kaptan bizi gördü ve azarladı. Çok meraklı olduğumuzu ve köprü üstünü çok karıştırdığımızı söyledi. Üstelik bu düğmeye teröristler gemiye çıktığında eğer basarsak Amerikalıların bizi bombalayacağını söyledi. 11 Eylül saldırılarından sonra uydurma bir güvenlik kodu olduğunu savundu. Gerçekten ilginç ve şaşırtıcıydı. Azarlandığıma mı yanayım, meraklı diye anılmama mı anlayamadım.

Gemimizde Armatör de vardı. Gemi ile ilgili birçok şeye o kara veriyordu. Kalkış zamanına dahi Armatör karar veriyordu. Neden Süvari kullandıklarını anlamadım. 2.Kaptan’ın pasifliği kamarotların bile seyir ile ilgili, yükleme ile ilgili söz sahibi olmalarına neden oluyordu. Ayrıca Reisimiz kendisini Süvari sanıyordu.
ÇB


Zeki YAŞAR
yasarzeki@hotmail.com

Kaynak: Kaynak: Araştırma - Yaşanmış olaylar

Eklenme tarihi: 21/02/2009
Share |
Bu yazı 5152 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim