Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
06 Aralık 2022
Makaleler
Kaptan Öldü !....

Kaptan öldü….
Her şey çok normaldi yabancı bayraklı gemi, karışık personel, Rus bir kaptan, gemimiz Bulgaristan-İstanbul çalışıyordu, hep aynı ülkede aynı limana yanaşıyorduk. Sefer değişti Mısır’a gidecektik ve gittik. Kaptan yaşlıydı ama dinçti, her gün ambarların üstünde saatlerce yürürdü. Rus gibi Rustu, çok alkol tüketirdi, geminin seferi değişince Kaptan Çanakkale boğazına sipariş veriyor, bir koli Absolut votka istiyor, fakat Çanakkale boğazından acente prosedür gereği şirkete bildirmek zorunda kalıyor ve şirketde siparişi iptal ediyor. Votka gemiye gelmedi, çıktık yunan denizine derken Akdeniz…..

Kaptan yolda rahatsızlanmaya başladı, onun kendi dünyasıyla oynanmıştı, alkolü iptal edilmişti, tüm mürettebat kamaralarındaki içkileri ona verdi, fakat o bizim gibi değildi. Bizim keyif için içtiğimiz içkiler onun yaşamını sürdürmesi için adeta suydu. Daha çok yürümeye başladı, adeta bir şeyleri unutmaya çalışıyordu. Biraz daha agresif olmuştu ama yine de kimseyi kırmak istemiyordu. Kahrı çekiliyordu o bizim açık denizlerdeki huysuz babamızdı. Gemi ev, biz aile ve ondan bir tane vardı bazen ona karşı çıkıp cevap verirdik, gemi İstanbul’a gidince kovulmayı beklerken bir bakardık o hiç bizi şikayet etmemiş çünkü gemi evdi, oda aile reisi, bizde onun çocuklarıydık.

Kıyamıyordu bize Mısır’a vardık Arap ülkesinde kaptana yakınlık sağlayan birileri geldi gemiye, kaptan onlara alkol siparişi veriyor ve o kaptana yakınlık sağlayan şahıs kaptana asitli saf alkol getiriyor, isimsiz bir şişe… Bizim kaptan da onu o yörenin geleneksel içkisi sanıp içiyor…

Sabaha karşı Çarkçıbaşı Kaptanın kamarasına girince Kaptanı yerde yatarken görüyor, limana haber veriyor, ambulans geldi Kaptanı ambulansa bindirdik, fakat askerler ambulansın gitmesini engelledi. Kaptanın dışarı çıkması için kağıdını görmeleri gerekiyormuş.

İşte o anda onlar bizim Osmanlı torunu olduğumuzu tekrar hatırladı. Gemiciler askerlerin üzerine yürüdü ambulans gitti. Ama bizim hırsımız bitmedi şuna emin oldum bir Türk bin cihana bedelmiş. Kaptan sabaha karşı öldü, refakatçı üçüncü kaptan saatlerce ağladı, hepimiz gizli gizli ağladık. Babamız öldü, o artık yoktu….

İstanbul’dan Kaptan getirdiler Mısır’a.....

Kaptanın Mısır’dan Rusya’ya götürülecek cesedi için soğuk hava tabutu bulamamışlar.
Kaptanın iç organlarını söküp mumyalayıp Rusya’ya göndermişler….

Baba öldü ,…


Serkan Çavdar
serkan_cavdar_1972@hotmail.com

Eklenme tarihi: 12/03/2009
Share |
Bu yazı 9906 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim