Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
05 Aralık 2022
Makaleler
Ahhh... Bu gemici maaşları !...

Allah hiç kimseye insan hakkı yemeyi nasip etmesin, kimsede kimsenin alacağını bırakmasın ve en önemlisi inançlarımız gereği kul hakkıyla huzuruna çıkmamıza mani olsun.

Anlayamıyorum… Bir gemi, personel hataları nedeniyle bağlanmadıkça ve taşıyacak navlunu buldukça gemici ücretlerinin ödenmemesini…!

Bu konuda armatör yanında, armatör vekili kaptan arkadaşlar da sorumluluklarını unutmamalılar. Malumumuz olduğu üzere, Gemi kaptanı işverenin birinci derecede temsilcisi sıfatıyla; armatörünü korumak kapsamında, gemi personelini, gemisini ve nihayet taşıdığı navlunu korumak zorundadır. Diğer taraftan emrindeki gemi personeline iş verdiğinden verdiği işin karşılığının ödenmesini, kumanya, su ve iş giysilerinin tedarikini sağlamak zorundadır.

Çalışılan gemiye kazanç sağlamak; yüklemeden tahliyeye kadar tüm deniz/boğaz/kanal geçişlerinin, yükleme/tahliye/ballast/yakıt ikmali operasyonlarının, zamanında ve yerinde geminin ve gemi elemanlarının bakımı ve mümkünse onarımının, içinde bulunulan şartlar, sahip olunan imkanlar ve müteakip olasılıkları da gözönünde bulundurarak çok iyi ve detaylı planlamak ve uygulamakla mümkündür.

Bunlar elde olmayan eksikliklere, aksaklıklara rağmen yapıldığı sürece geminin para kazanmaması mümkün değildir.

Tüm gayretlere rağmen, özellikle ücretler konusunda mağduriyetler yaşanıyorsa gemicimiz Deniz İş Kanunu'nun kendisine tanıdığı hakları, örf ve adetlerimiz, terbiye kurallarımız kapsamında ve doğrultusunda kullanmalıdır.

Temennim bu sitede sunulan ilgili konuları işverenlerimizin ya da özellikle ofisteki vekillerinin okuyor olmasıdır. Unuttuğumuz atasözümüz ''İŞÇİNİN ÜCRETİNİ TERİ KURUMADAN ÖDE'' şeklindedir.

Tüm işveren, işveren vekillerimize, gemicilerimize hayırlı ve sağlıklı günler dileğimle.

Uykpt/Yaşar DERİN


Yaşar DERİN

Eklenme tarihi: 30/04/2011
Share |
Bu yazı 4172 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim