Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
06 Aralık 2022
Makaleler
Uyuşturucu Gemisi “Lucky-S” in hikayesi

1993’te 11 ton uyuşturucu ele geçirilen “Lucky S” gemisini personel batırmak istemişti. O zaman üsteğmen rütbesinde ve tim komutanı olan Albay Ali Türkşen, Gemi kaptanı ve oğlunu makine dairesine kelepçeleyip “Gemiyle batarsınız” dedi.Uğur Dündar yönetimindeki Star Haber, 7 Ocak 1993 yılında Akdeniz’de 11 ton uyuşturucuyla ele geçirilen Lucky-S gemisine, Türk Sat komandoları tarafından yapılan film gibi operasyonu ayrıntılı olarak yayımladı. Kurmay Albay Ali Türkşen o dönem “Üsteğmen”di ve gemiyi ele geçirin 7 kişilik timin komutanıydı. Yayımlanan habere göre operasyon şöyle gelişti:

30 saniyede gemiye çıktı

Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Teşkilatı (DEA) Türk istihbarat birimlerine Süveyş Kanalı’ndan uyuşturucu yüklü bir Türk gemisinin bulunduğunu ve derhal operasyon düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bu istihbarat üzerine hemen hareket geçti ve izinde olmasına rağmen göreve çağrılan üsteğmen Ali Türkşen’in komutasında 7 kişilik bir tim oluşturuldu. Aksaz’da bir hafta operasyon eğitimi alan tim Yıldırım ve Zafer adlı savaş gemileriyle Süveyş Kanalı’na doğru yola çıktı. Operasyon timinin yanında DEA’nın Türkiye temsilcisi Michael Spasaro da vardı.

Spasoro SAT komandolarını görünce “Bu kıyafetler ve silahlarla mı operasyon yapacaksınız?” diyerek onları küçümsedi. Sabaha karşı 03.00 sularında operasyon için düğmeye basıldı ve 7 kişilik tim 30 saniyede gemiye çıktı.

Gemi kısa sürede ele geçirildi. Fakat operasyonu önceden haber alan gemi personeli geminin süratini kesmek için pistonları bozmuş, tahliye tulumbasını da devre dışı bırakmıştı. Yapılan müdahaleler sonrası geminin şaftı da bozulmuş, pervanesi durmuştu. Geminin içinde su birikiyordu ve gemi içindeki uyuşturucuyla birlikte batmak üzereydi. Fırtına nedeniyle Türk savaş gemileri de yardım edemiyordu.

Operasyon merkezinden Türkşen’e gemi personelini tahliye etmesi ve gemiyi terk etmesi söylendi ama o kabul etmedi. Türk savaş gemilerinin komodoru Albay Halil Bölen ‘denize atlayın ve fırkateyne dönün’ emri verdi. Üsteğmen Türkşen bunu da kabul etmedi….

Kaptanı kelepçeledi

Türkşen, gemi kaptanı ve oğlunu makine dairesine kelepçeledi ve “bu gemi batarsa siz de batarsınız” dedi. Bunun üzerine gemi personeli can havliyle suları tahliye etmeye başladı. Gemi su almaktan ve batmaktan böylece kurtuldu.

Yapılan arama sonrasında geminin “başaltı” bölümünde uyuşturucunun zulası bulundu ve bu bölüm kaynakla kesilerek 11 ton uyuşturucu çıkarıldı. Operasyona katılanlar o anı şöyle anlatıyordu: “Zula kaynaklarla açılınca esrarın dumanı bütün gemiyi kapladı.”
Gemi daha sonra Türk karasularına getirildi ve Narkotik polisleri ve DEA yetkililerine teslim edildi.

Uyuşturucu gemisine çıkan timin komutanı Üsteğmen Ali Türkşen’di. Personel gemiyi batırmaya çalışınca kaptanla oğlunu makine dairesine kilitledi ve “Gemiyle birlikte batarsınız” dedi. Böylece suç delilinin yok olmasını önledi.

Bu operasyona imza atan Üsteğmen Ali Türkşen, bugün kurmay albay rütbesinde ve “amirallere suikast hazırlığı” iddiasıyla yargılanıyor.

Kaynak: Milliyet


Eklenme tarihi: 03/05/2011
Share |
Bu yazı 9855 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZ


Şerefli Türk ASKERİ
Sat Komando lari mız dünyanın en iyi Komando lari dır.Namık Ekin Assb Abimizin sahsiylailgili hatıraları ve dünya rekorları kitap olmuştur. (Boğazı Karadeniz'de 10 km aciktan dalarak boğazı geçmiş sualtindan saray burnundan çıkmıştır. .Mersinde Kıbrıs a sualtından yüzüstü. 5 GÜN sualtında kalmıştır. Daha nice rekorlar.Hala rekor peşinde Yasi da 75

Yazan: Adem Kunt - 08/02/2017 01:19:39Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim