Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
08 Aralık 2023
Makaleler
Konteyner taşımacılığı nereye doğru gidiyor

Bu yazıyı özellikle Konteynercilik hakkında yazıyorum. Maliyetleri düşürmek ve gelirleri maximize etmek amacıyla yapılan devasa gemiler ve bu gemilerin bir seferde taşıdıkları yüklerle meydana getirdikleri tehlikeyi görmezden gelmek hakikaten büyük yanlıştır.Emma Maersk ve onun gibi devasa gemiler gösteriyor ki bundan sonra Konteyner Taşımacılığında ''Büyük Şirket - Büyük Gemi'' sözü hakim olacak.Küçükler belki yok olmayacak ama küçük kaldıkları sürece büyüklerin gölgesinde kalacak ya da yavaş yavaş onların birer parçası olmaya başlayacak.Yani okyanus aşırı hatlarda değilde yanlızca bir deniz içerisinde veya birbirine yakın denizler içerisinde büyüklerin uğramaya can atmadığı limanlara taşıma yapabilecekler.

Ama ben şundan dolayı umutluyum ki; Bizim kendi konteyner taşımacılığında faaliyet gösteren firmalarımız her geçen gün filolarını güçlendiriyor ve sanki büyüklere ''Biz de varız'' dercesine mesaj veriyorlar.Başta Arkas Denizcilik ve Turkon Line'nın uluslararası arenada yaptıkları göğsümüzü hayli kabartıyor.Buna en iyi örnek Turkon Line'nın Akdeniz bağlantılı hat şirketleri içinde en başarılı ilk 3'e girmesi gösterilebilir ki MSC ve Grimaldi Lines gibi 2 devin arasına girip 3. olmak azımsanacak bir başarı değildir.Ayrıca sipariş edilen veya yapımı devam eden veyahut da yabancı şirketlerden satın alınan konteyner gemileri bu 2 örnek şirketin ''Küçükten Büyüğe'' geçme stratejisinde olduklarını açıkça göstermektedir.

Gemiler her geçen gün büyüyor, teknoloji her saniye ilerliyor ve bunlar oldukça da denizler biraz daha küçülüyor.Artık konşimentolara yükün teslim günü değil de teslim saati yazılıyor.İşte bu kadar çok şey olurken kim kendini diğerlerinden ayırabilirse işte o bu sektörde söz sahibi olur ve diğerlerinden daha ayrı bir imaja bürünür.Filosunu büyüten, güvenlik protokollerini formalitede değil de gerçektede uygulayabilen ve taşıdığı yükün doğurduğu riski doğru olarak yönetebilen bu piyasada ayakta kalır ve pastadan aldığı payı buna orantılı olarak arttırır.

Uzun lafın kıssası; Limanlarda elleçlenen kargo miktarı arttıkça omuzlarımızdaki yük de artıyor.Bu yük bizim kaldıramayacağımız bir yük değildir.Yeter ki önemli olanın altyapısız, hızlı bir büyüme değil; istikrarlı ve kalıcı bir büyüme olduğunu unutmayalım.

Allah hepimize selamet versin...

Emrah Turan
emregsuni@hotmail.com

Eklenme tarihi: 6.06.2007
Share |
Bu yazı 4067 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim