Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
26 Mayıs 2024
Makaleler
On iki dev adam...?

Selamlar arkadaşlar ben türkiye’de çok önemli ve riskli bir meslekte çalışan bir insanım. Dünyada en zor ve riskli işler arasında mesleğim ikinci sırada yer alıyor. Hani televizyonlarda hep reklamları çıkar on iki dev adam diye, athena şarkısını bile besteledi. Bu on iki dev adam nezih bir ortamda potaya top atıyor.

Unutulmuş başka bir diyarlarda binlerce ton ağarlığında metalden yapılmış şampiyon olsa da olmasa da dünyanın her yerinde Türk bayrağını dalgalandıran Türkiye cumhuriyeti gemilerinde çalışan bir insanım, DENİZCİYİM… İki bin, üç bin tonluk gemilerde genelde on iki, on üç kişi çalışır. Bu gemiler çok pahalı yatırımlardır, milyon dolarlarla paha biçilebilir.

Gemi ülkedir, gemi vatandır gemilerde çalışan insanlar seçme insanlardır. Cesaretli, azimli insanlardır. Bu insanlar hata nedir bilmezler çünkü yaptıkları meslek hatayı kabul etmez, hiç bir hata canından kıymetli değildir ama bu meslekte hata yaparsan ya kaptansındır, hatanla gemiyi riske sokarsın hatanın bedelini bu on iki dev adam canıyla öder, ya da mala milyonlarca zarara sebep verirsin, ya da personel bir hata yapar yaralanır bedelini ağır öder. O yüzden bu meslek riskli, önemli azim isteyen bir meslektir.

Bizler denizciyiz her limanda bir sevgilimiz yok ama bekleyenlerimiz ve uğruna ölmeyi göze aldığımız insanlar var gemiler denizcinin ekmek kapısıdır suyun üzerinde giden gemiler zamanla paslanır çürür gider bizler ellerimizle bu pasları kırıp boyarız güvertede çalışırken yüzümüz adeta simsiyah pas olur o gemide yaşarız ve içimizde her zaman o gemiden bir tutam pas olur.

Anlayacağınız bizler milyon dolarlık gemilerin gizli kahramanlarıyız. Tabii ki her şeyin bir bedeli var bu mesleğe 800 milyon, bir milyar maaşı uygun görenler kendi vicdan muhasebelerini yapsınlar. Gemi yüzdürüyorsunuz ama yanınızda çalışan bu insanlara evlerine gidince evlatları soruyor baba bana gittiğin yerden ne getirdin diye… Bu maaşla ne derler tabii ki hiç evladım diyecekler…

Sayın armatörlerim dikkat ettim bu aralar gemilerinize miço silici almak pek istemiyorsunuz neden acaba e tabi şimdi miço silici alsanız adam avrupa ülkelerinden birinde kaçacak sebebini siz biliyorsunuz adam altı yüz yedi yüz milyona bu mesleği yapıyorsa ya enayidir yada başka bir amacı vardır siz farkında mısınız yanlış tutumunuzla kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Farkında mısınız Türkiye adım adım Avrupa birliğine gidiyor Avrupa iki üç bin euro verip kendi adamını bulamıyor Filipinlileri çalıştırıyor, zencileri de almaya başladılar.

Yarın bir gün bu kapılar açılınca siz kimleri bulup çalıştıracaksınız? filipinli gelir mi kostere sanıyorsunuz anlamadığım başka bir konu biz denize açılınca anamızdan babamızdan haber alamıyoruz da siz nereden öğreniyorsunuz da Türkiye’deki bütün gemiler sözleşmiş gibi aynı rakamlarda maaşı veriyorsunuz bunun ölçüsünü neye göre hangi mesleğin zorluğuna göre ayarlıyorsunuz. Şirketteki temizlikçi kadınla gemideki çalışan adam arasındaki maaş farkı nedir??

Benden size denizci tavsiyesi; yanlış tutumunuz yüzünden şu an Kalifiye denizciler, sayenizde Diskalifiye oldu.

Çarşıda pazarda limon satan profesyonel denizciler var. Küstürmüşsünüz adamları zararın neresinden dönerseniz kardır artık düzeltin bu işi….

Serkan Çavdar
serkan_cavdar1972@hotmail.com

Eklenme tarihi: 27.03.2008
Share |
Bu yazı 4515 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim