Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Temmuz 2018
Makaleler
Gemiadamları; Alacak ve Tazminat ‘ları için nerede ve nasıl dava açabilir?

Gemiadamları'nın tamamı 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na tabi olmadığından her Gemiadamı için aynı alacaklar söz konusu olmamaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus yabancı bayraklı gemilerde görev yapan Gemiadamları 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na tabi olmadığından aşağıda anlatacağımız durumlar bu gemi personelleri için geçerli olmayacaktır. Yabancı bayraklı gemide çalışan personellerin hukuki durumu 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na göre değil de 6098 Sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre düzenlenmiştir. Bu sebeple bariz farklılıklar oluşturmaktadır.

Türk Bayraklı Gemilerde Çalışan Gemiadamlarının Alacakları;

Maaş alacağı, fazla mesai alacağı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 28), yıllık izin alacakları (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 40) , hafta tatili alacakları (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 41), genel tatil -resmi ve dini bayramlarda çalışma –alacağı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 43)dır. Tazminatları ise kıdem (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 20) ve ihbar tazminatı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 16)dır.

Bu alacak veya tazminatlardan birini/birkaçını alamayan Gemiadamı Türk bayraklı gemide çalıştığından 854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 46’da düzenlendiği üzere ‘’ Bu kanun kapsamına giren Gemiadamlarıyla bunların işveren veya işveren vekilleri arasında bu kanundan veya hizmet akdinden doğan davalar hakkında, 5521 sayılı kanun hükümleri uygulanır.’’ 5521 Sayılı İş Mahkemeleri Kanununa tabi olduğundan dava İş Mahkemelerinde açılır.

Yabancı Bayraklı Gemilerde Çalışan Gemiadamlarının Alacakları;

Türk bayraklı değil de yabancı bayraklı gemide çalışan Gemiadamları alacağını iş mahkemelerinde değil 6098 Sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine tabi olarak alacak talebinde bulunacaklarından Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açmaları gerekmektedir. Bu hususta farklı kaynaklarda Deniz ihtisas Mahkemesinin görevli olduğuna dair görüşler de bulunmakta ise de burada Yargıtay içtihatlarını dikkate almamız gerekmektedir. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi 2016/14286 Esas, 2017/889 Karar, 7.2.2017 Tarihli ilamında yabancı bayraklı gemide çalışan gemi personellerinin Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açması gerektiğini hüküm altına almıştır.

Diğer bir husus davanın nerede açılacağı sorunudur. Türk Bayraklı gemilerde çalışan gemi personeli davayı şirket merkezinin bulunduğu yerdeki İş Mahkemesinde veya sözleşmede belirtilen İş Mahkemesinde, sözleşmede yetkili mahkeme kararlaştırılmamışsa bağlanma limanında yetkili İş Mahkemelerinde de dava açılabilir. Yabancı bayraklı gemilerde çalışan Gemiadamları ise davasını davalı şirketin merkezinde yetkili Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilir.

Yukarıda belirtilen alacak ve tazminatlarını talep eden Gemiadamları alacaklarının varlığını ve tazminatı gerektiren durumların olduğunu mahkemeye ispat etmesi gerekmektedir. Alacağını ispat için gerekli olan bilgi ve belgeler örnek vermek gerekirse; yaptığı deniz iş sözleşmesi, banka hesap hareketleri, gemi jurnal kayıtları, hizmet belgesi, tanık beyanları ve bilirkişi raporlarıdır.

Daha detaylı bilgi almak için sorularınızı mail ile gönderebilirsiniz.Avukat - Mustafa Oral
moralhukuk@gmail.com

Eklenme tarihi: 07.08.2017
Share |
Bu yazı 1298 kez okunmuştur
YORUMLARINIZ


delil
yabancı bayraklı geminin kime ait olduğuna dair belğe nasıl tedarik olunur ve türkiye cumhuriyetinde hangi kurumda .bulunur

Yazan: zafer gürhan - 28.04.2018 01:26:21


yardım
iyi akşamlar benim 8/1 kontratım vardı işimi laikiyla yaptım ama 7ay.12gün sonra kaptan beni of etti araplarda ve yerime gelen acanta masrafları bana ödettirdiler yani benim 1200 dolarımı haksızyere kestiler ne yapabiliriz saggılar
Yazan: cemil sarı - 14.11.2017 20:01:02


Cevap
Sözleşmeniz belirli süreli deniz iş sözleşmesi miydi ? Eğer belirli süreli sözleşmeyse ve haksız yere çıkarılmışsanız sözleşmede çalışamadığınız zamanların ücretlerini ve kurban bayramında ödenmeyen ücretlerinizi alabilirsiniz. Örneğin 6 aylıksa sözleşmeniz ve 2 ayın sonunda işten haksız yere çıkarılmışsanız kalan 4 aylık ücretinizi alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tarafımıza ulaşabilirsiniz.
Yazan: Avukat Mustafa ORAL - 16.10.2017 15:16:16


Tazminat
Gemide 2 ay çalıştım.işimi layıkı ile ysptığım halde işten çıkarıldım. Kurban bayramı ve eksta kaynak işlerim ödenmedi.ihbar tazminatı hakkım varmıdır
Yazan: Mustafa Naldöğen - 10.10.2017 13:59:05
Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim