Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
03 Aralık 2023
Makaleler
Küresel Isınma ve Denizlere Etkisi (4)

1.Deniz haritalarının değişmesi.
Deniz haritalarının yeniden düzenlenmesi ve deniz seviyelerinin değişmesiyle gelgit alanlarının da değişmesi söz konusu olacaktır.

2.Meteorolojik olayların deniz taşımacılığına etkileri.
Meteorolojik olaylara sebep olan hava kütleleri etkilendikleri merkezler dolayısıyla farklı özelliklere sahip olacaklar ve sıcaklıklar, yağışlar, rüzgarlar ve deniz suyu akıntıları da ısınmanın etkisinde kalacaktır.

3.Fırtınalardan dolayı meydana gelecek rota değişiklikleri ve zaman kayıpları.
Fırtınaların rota değişikliklerine sebep olması ve kaçış rotalarının belirlenmesi gereği daha sık uğrak kaçış rotası olacak bölgeler söz konusu olacaktır. Benzer kaçış rotalarından dolayı seyir süreleri uzayabilecektir. Aksayan seyir planları ortaya çıkabilecektir.

4.Deniz seviyesinde meydana gelecek değişikliklerden dolayı, liman yanaşmalarında meydana gelecek zorluklar.
Deniz suyu seviyesi değişikliği bilindiği gibi liman derinliklerinin de etkileyecek bir durumdur. Limanların su seviyesinin üzerinde olması gereği su seviyesindeki yükselme limanların ek düzenleme masraflarının oluşmasına sebep teşkil edecektir. Mevcut liman ek masrafları büyük limanlar için sorun oluşturabilir. Sular altında kalabilecek limanlar ortaya çıkabilir.

5.Ortalama hava sıcaklıklarının artmasının soğutularak taşınacak yüklerde meydana getireceği soğutma masraflarının artması ve doğal olarak navlun değerlerindeki değişmeler.
Taşımacılıkta bazı yükler özel soğutuculu gemilerle taşındığından bu yüklerin korunma masrafları artan sıcaklıklardan dolayı artacaktır. Artan taşıma masrafları da navlun fiyatlarını etkileyeceğinden daha pahalı tüketileceği ortaya çıkmaktadır. Daha düşük maliyetli taşımacılık tercihi veya ticaret merkezlerinin değişmesi söz konusu olabilecektir.

6.Fırtına ile birlikte yağışların, tayfun gibi meteorolojik olayların artmasıyla meydana gelebilecek yük hasarlarını azaltmak maksadıyla ambar kapakları yükün korunması maksadıyla yeni biçimlerde imal edilme durumları.
Fırtınalardan ve sıklıkla fırtınalı havaların etkilerinden kurtulmak amacıyla daha da sağlam ve mukavemetli ambar kapakları gereği ortaya çıkabilir. Deniz taşımacılığında yükün korunması çok önemli bir husustur. Bu husus dolayısı ile yükün korunması elemanlarının üretimi ve imalinde değişik yapıların ulanılması gereği oluşacaktır.

7.Deniz suyunun yükselmesi durumunda gelgit etkisindeki denizlerin gelgit genliklerinde değişmeler.
Artan su kütlesi ve yükselen deniz seviyesi gelgit genliklerinin değişmesine sebep olacaktır. Bu gelgit genliği değişikliği gelgit zamanları, yüksek su ve alçak su zamanları, akıntı değerleri ve yönleri gibi değerlerde farklılaşmalara sebep olacaktır.

8. Artan sıcaklık nedeniyle meydana gelecek olan buharlaşma miktarının artış göstermesi ve bu buharlaşmanın oluşturacağı görüş kısıtlamaları.
Sıcaklığın ortalama değerinin artması ve toplam ısının yükselmesi ile deniz seviyesinde güneş etkisiyle deniz suyunun buharlaşması daha da kolaylaşır. Buharlaşma miktarı artış gösterir. Bu durum da seyir açısından ufkun net görülebilir mesafesini etkiler. Yüksek oranda buharlaşma görüş mesafesinin de düşmesine ve seyir güvenliğinin de doğru oranda riskler içermesine sebep oluşturacaktır.

9.Ani ısınmalar ve ani soğumaların yanında havadaki artan eşik noktaları kış aylarında da ani yoğun soğuklarla bazı bölgelerdeki liman operasyonlarının etkilenmesi.

10.Kuzey kutbundaki buzların erimesiyle oluşabilecek yeni deniz ticaret rotaları, seyir alanları ve yeni deniz taşımacılığı düzenlemeleri.
Kuzey kutbunun buzullarının erimesi ile yeni su yolları ve ticaret rotaları ortaya çıkacaktır. Bunun ilk sinyalleri içerisinde bulunduğumuz yılda gelmeye başlamıştır. Gelecekte yeni ticaret rotalarının oluşması ve hatta daha ekonomik olacağı düşüncesiyle kuzey kutbundan seyir yapılması ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Kuzey kutbundan Pasifik ve atlantiğin birleşmesi ve Avrupa’dan Asya’ya yeni ticaret hatlarının ortaya çıkması beklenebilecek bir sonuçtur. Bu durum kutup bölgesi seyirlerini artıracağı gibi yeni taşımacılık kurallarının ve hatta gemi inşa kurallarının gelişmesine sebep olacaktır. Ayrıca uydu sistemlerinin kutup bölgelerinde konuşlandırılması çalışmaları hız kazanacaktır.

Zeki YAŞAR
yasarzeki@hotmail.com

Kaynak: Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Eklenme tarihi: 9.04.2008
Share |
Bu yazı 4092 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZMakaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim