Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
13 Aralık 2018
Makaleler
Gemide kadın olmak …

Açık denizlerin korkusuz kadın kaptanlarından Esra Konak, yıllardır gemilerde görev yapıyor. Kadın gemi kaptanı olmanın zorluklarını anlatan Esra Konak bakın neler yaşamış?

Libya'daki tarihi tahliye operasyonunda görev alan Esra Konak şimdi uzak yol gemi kaptanlığında en deneyimli isimlerden biri. Libya'da saldırılar sırasında Türkleri ve yaralıları İstanbul'a taşıyan gemide görev yapan Kaptan Esra Konak, denizlerdeki macerasını anlattı.

İşte kendi ağzından kadın uzak yol kaptanının öyküsü...

Kaptan olmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversite hayatına başlamadan önce bu zorlukları yaşayacağımı bilmeyerek bu mesleği tercih ettim. Bir kadın olarak neden derseniz; deniz tutkum ve farklı yerleri görme tutkum beni bu mesleğe itti.

Okulda başka kadın kaptan adayı var mıydı? Staj yapmakta zorlandınız mı?

Birinci sınıfta 200 erkeğe 3 kızla fakülteye başladık. Dersler zorlasa da stajıma kadar geldim. Asıl sorun şimdi başlıyordu, şirketler kadın stajyer almıyordu. Kaç tane şirketle görüştüğümü hatırlamıyorum bile. Tanıdıklarla staj gemisi zor bela buldum. Erkek egemen bir toplumda olduğumuz için stajda pes eder diye baktılar. Birkaç yıl sonra son stajımda ayağımı kırıp, kucakta gemiden inmeme rağmen stajımı tamamladım.

İş bulmak kolay oldu mu?

Mezun oldum, bu sefer iş derdine düştüm. yaptığım meslek zordu. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda şirket kadın kaptan çalıştırıyordu. Bir şirketin kapısında iş görüşmesi için bile 2 ay bekledim.

Gemide kaptanlık yapan bir Kadın olmanın zorlukları neler?

Bizim meslek fiziksel ve psikolojik olarak zorlayarak bir yerlere getiriyor. Sefer sırasında vardığımız limanlarda bile "sen gemide bekle" demişlerdir. Yaptığım mesleği şartlardan dolayı ilk başta algılayamasam da, bir kadın olarak Türkiye'de aslında (hele de kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzlerini düşünürsek) ne kadar önemli ve sayılı bir yerde olduğumu yaşadığım deneyimler göstermiştir.

Libya'daki büyük tahliye operasyonunda da görev aldınız..

Ankara feribotu ile katıldığım Libya'daki yaralıları alma görevinde, bir kadının bu sektörde içinden gelen güçle çok başarılı olabileceğine inancım arttı. Bizim sektörü bilmeyenler için söyleyeyim, okuldan mezun olduğumuz zaman 4. kaptan olarak mesleğe başlıyoruz. Çalışma hayatıyla geçen zamanla ve sınavlarla 1. kaptan yani süvariliğe kadar çıkılıyor.

Süvari Hanım olmak bir kadın için ne anlama geliyor?

Yaşadığım tüm zorluğa rağmen ben bir "SÜVARİ HANIM"ım. Son seferde inmeme birgün kala gemide düşüp, kuyruk sokumu kemiğimi kırmama rağmen mesleğimi seviyorum. Yaşanan özlemler, kaçırılan güzellikler, üzüntüler, geçen mevsimler, hele de fırtınalarda günlerce sallanmaktan uykusuz kalınca insan olarak yaşananlar aslında kolay değil.

Annemin dualarında olan, arada bir koca okyanusta konserve kutusunda hissetmeme rağmen bu sektörde sayılı kadın kaptanlardan biriyim.

Biz meslekte yeri gelince tankerde patlayıcılarla, zamanında yetişmesi gereken konteynerlarla zamana karşı yarışıyoruz.

Mesleğimin başında çok sevdiğim bir süvarim "Kızım denizde korkan kazanır." demişti. Biz de denizin bütün ani olumsuz değişkenliklerine hazırlıklı ve tedbirliyiz.
Eklenme tarihi: 11.11.2017
Share |
Bu yazı 853 kez okunmuştur
YORUMLARINIZ


Hayalim
Bir kadin olarak kutluyorum süvari hanimi Türkiyede kadin olmak zor tüm dünyada zor kadin olmak ama kadinlarin hırsı azmi inatlari bu basariyi getiriyo Bende istiyorum ascı olarak gemi kadini olmak ve bir gün olabilirm insallah

Yazan: Asiye özlü - 29.06.2018 17:07:21
Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim