Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
18 Haziran 2024
Makaleler
İşe başlangıç ve dolandırıcılık

Merhaba sevgili dostlar;

Bu gemicilik sektörüne yaklaşık 3-4 hafta önce merak saldım. O tarihten 3 ay önce de Uludağ Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünden mezun olmuştum. Artık Bursa'dan memleketim olan Muğla'ya evime dönüş yapmıştım. Evde boş boş otururken, şimdi ne oldu, ne olacak dedim.

Öncelikle daha 22 yaşındayım. Ne iş yapıcam, iş nerde bulucam derken, bir dondurmacıda işe başladım. Maaş güzeldi. İdare eder. 3800 para alıyordum. Çalışıyorum ama günüm gün değil işim iş değil. Yani uyandığım gibi işteyim. İşten çıktığım gibi yataktayım. Tatil yok. İzin yok. Neyse buralara girmeyelim. Bastım istifayı.

Evde yine boş boş otururken sezonluk iş değil, benim hayatımı devam edebileceğim iş lazım. Ailemle nereye kadar gidecek, yük olmak istemiyordum onlara karşı. İş araştırma planlaması yapmaya karar verdim.

Ben nasıl bir iş istiyorum. Ne kadar süreyle ve nerde çalışıcam. Öncelikle mezun olduğum gıda teknikerliğini yapmayı düşünmüyordum. Veya şu anlık. İnternetten yapabileceğim mesleklere bakıyordum. Bir çok genç gibi özel güvenlik olmayı düşündüm. Bel de tabanca, kelepçe. Maşallah polis gibi :) havalı. Ama sonra düşündüm ki yok bana göre değil. Eee ne yapacaktım. Hobi olarak yaptığım fotoğrafçılığı ticarete mi döksem dedim. Biraz araştırmayla olabilirdi evet. Ama biraz daha kendimi geliştirmem gerekliydi.

Biraz daha internette gezinirken gemici şirketlerini gördüm. 5000$ maaş 15-55 yaş aralığında vasıfsız! eleman aranıyor. Evet dedim aradığım işi buldum. Fakat bir gariplik vardı. Beş bin dolar ve vasıfsız eleman arıyorlar. Neden dedim kendi kendime. Ama umut vardı yine sonuçta gemi dedim uzak yola gidiyorlar falan. Şirket ismini vermiyeyim aradım.

Dedilerki “evet yanlış duymamışsınız maaşlar şirketimizde böyledir”.

Eee dedim. Tamam cv yi nasıl göndereyim. Veya nasıl başlarım ne zaman derken. Heyecanlandım ama yine içimde bi kurt var. Yinede telefonla konuşurken bi andanda hayaller kuruyorum o parayla öyle yaparım böyle yaparım. Hemen başlayabilirsiniz dedi. Oha dedim nasıl. Aynen olayın başladığı yeri anlatıyorum.

''Siz ilk defa mı gemiye çıkacaksınız. '' dedi.
Evet dedim, nolduki?
''Sorun yok, sadece bizim 1 aylık eğitimimizden sonra başlayabilirsiniz. '' dedi.
Tamam dedim. Eğitim nerde olacak, nasıl olacak dedim.
''Sizin şirketimize gelmeniz gerek, yalnız 3000 tl eğitim ücretimiz var. '' dedi.
Ve bende jeton ding ding ding düştü :)
Tamam ozaman yarın geliyorum dedim ve birdaha aramamak üzere kapattım. Hayallerim suya düşmüştü.

Biraz daha araştırdım. Ve şuanda gemici eğitimi aldığım kursu buldum. Araştırmalarıma göre iyiydi burası. Meb onaylı falan filan. Bu sefer kandırılmamak için Muğladan kalktım. İstanbula geldim. Kursa gittim. Gayet okul havası vardı. Meb tabelası falan. Fiyat sordum. Ve ilk aldığım fiyattan gayet düşük fiyat verdiler. Ve gelmişken kayıt oldum. Ücreti peşin verince biraz daha indirim yaptılar sağolsunlar.

***2-3 haftadır eğitim alıyorum şu anlık gidişat iyi.

Yani demem o ki şirketler falan fasa fiso dolandırılmaktan son anda kurtuldum :D
Cihangir Şan
cihangirsan@gmail.com

Eklenme tarihi: 15.09.2019
Share |
Bu yazı 3210 kez okunmuştur


Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:


YORUMLARINIZ


zamanınıza yazık
şimdi tüm belgeleri alıp yine iş arayacaksınız karşınıza simsarlar çıkacak kötü firmalar çıkacak zor meslek, iş aramaya başlayınca yazın tekrar

Yazan: gemici ozi - 2.10.2019 15:33:07


anlamadım
dolandırılmadım diyosun baslamısın dolandırılmaya iş yok güzelim şuan gemide verdikleri maşı vanda veriyorlar yol yakınken vazgeç seni yıpratırlar hersey kursla bitmiyor devlette onlar kadar soyucu bugün gemiye çıkcam desen en iyi maaşı sivil hayatta veriyorlar ben alalı ikisene oldu dahaiş yok
Yazan: ferdi ay - 30.09.2019 19:53:32Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim