Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
12 Nisan 2021
Makaleler
Yakamoz nedir ?

Bu konuda yazılmış birçok yazı, şarkı ve şiire rastlamış olabilirsiniz. Pekii Yakamoz ‘un ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz ve hiç gördünüz mü.

Genel olarak geceleri denizde görülen ışık yansımaları yakamoz olarak yorumlansa da,Yakamoz kesinlikle bir ışık yansıması değildir. Yansımanın olabilmesi için bir kaynağa ihtiyaç bulunmakta ve genel olarak Ay’ın denize yansıması Yakamoz olarak yorumlanmaktadır. Fakat buna Yakamoz değil olsa olsa Ay’ın şavkı denilebilir.

Yakamoz ise tam tersine, genellikle Ay’ın, şehir ışıklarının ve diğer ışık kaynaklarının olmadığı ortamlarda görülebilen, bir çeşit deniz canlısının saçtığı ışık kümesidir.

Latince adı Noctiluca Milliaris olan bu deniz canlıları, vücudunda Lüminesans maddesi (Işık üreten madde) taşımakta ve bu sebeple bir etkiye maruz kaldıklarında, su altında olmasına rağmen ışık saçmaktadır. Yani Ateş böceğinin su altı versiyonudur diyebiliriz.

Bu canlı bir planktondur ve dolayısıyla milimetrik hatta mikrometrik boyutlardadır. Bunların milyonlarcası bir araya geldiğinde ve bir etkiye maruz kaldıklarında gözle görülebilen çok hoş ışıklar saçarlar.

Denizde, hareket halinde olan her şey onlara çarptığında ışık saçmalarına neden olur. Mesela hareket halindeki balık sürüleri bu plankton topluluğunun içinden geçtiğinde ışımalar meydana gelir. Bu yüzden şimdiki teknolojik cihazlara sahip olmayan eski balıkçılar, yakamoz özelliğinden faydalanarak balık sürülerine ulaşabilmekteydi. Teknelerinde bulunan uzun direğe çıkan balıkçılardan biri, hareket halindeki balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolu takip ederek sürüye ulaşabiliyorlardı. Tabii bunun için ilk şart Ay ışığının olmaması.

Sitemizin genel müdavimleri olan Denizci arkadaşlarımız bu olayla sık sık karşılaşmış olmalı.
YAKAMOZ adı verilen ve Ay ışığı olmayan gecenin karanlığında, özellikle geminin pervanesinden ya da sandalda kürek çekerken saçılan ışık kümelerinin sebebi işte bu planktonlardır.


www.gemipersoneli.com
info@gemipersoneli.com

Eklenme tarihi: 04.09.2004
Share |
Bu yazı 8193 kez okunmuştur
YORUMLARINIZ


İyi bilgi
Bir şey daha öğrendim. Teşekkürler

Yazan: Salih - 22.02.2017 21:05:46
Aşağıdaki bölüme makale ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:Makaleler ana sayfasına geri dön >>www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim