Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
28 Ocak 2015
Mesaj Panosu
Mesajlarınızı buradan bize ulaştırabilirsiniz

Mesajlar

Konu: Yardım isteme
Arkadaşlar merhaba.Ben Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik mühendisliği mezunuyum 1,5 yıldır çalışıyorum.Mesleki tecrübe ve bilgim var hem elektrik hem elektronik üzerine.Elektrik zabiti yeterliliğindeyim ancak hiç gemiye çıkmadım.Sebepte tecrübeymiş.Benim mesleki tecrübem var ancak gemi tecrübem yok.Şimdi soruyorum ben nasıl iş bulacağım ? Sonuçta bi şekilde gemiye çıkıp tecrübe edineceğiz değilmi? Bu sorunu nasıl çözebilirim.?

Bu mesajı cevapla  (hasan avcı - 07.07.2012 19:34:12)
Cevap : Öneri
sevgili arkadaşım hangi üniversteyi bitirirsen bitir bu piyasada fark etmez mesleki tecrübede boş laftır adamın varsa gidersin gittiğin zamanda her gemide yeni adam görürsün nasıl olsa gemi gidiyor acaba bu mesleki tecrübe kaç sene ile sınırlı bilsek iyi olur zaten iş başvurusu yaptığında sana doldurman için form veriyorlar ana baba eşinin adı, kaç çoçuğun var gibi abuk sabuk sorular soruyor gemileri yabancı bayraklı sanki sigorta ödüyormuş gibi sigorta sicil no hanesi var bırakın bu ayakları kaç para maaş veriyorsun ayın kaçında maaşı yatırıyorsun gemilerin dökülüyor mesain varmı kumanyan nasıl millet gemide açmı milletden tecrübe isterken çalıştırdığın personel kalitelimi bunları söyle arkadaşım kendine sağlam iş bul bu işler sağlam değil her an takla olursun bazı firmalarda elektirikçi kadrosu yok elektirik işni çarkçılara itlemişler onlarda biz anlıyoruz yaparız ayağına atlamışlar veya elektirikçi gidersen o zamanda çarkçının bir tanesini harcamışlar vardiyayı elektirikçiye kaydırmışlar yani kör tuttuğunu öpüyor sen en iyisi kpss gir en azından iş garantin var......

(mete patla - 09.07.2012 18:54:05)
Cevap : İş birliği
Mete arkadasımzın dedigi gibi bu ise güvenme eskiden iyi bir meslekti.1985 ten bu yana bu denizcilik isiyle ugrasıyom . 1994 ten bu yana güverte reisiyim. Firmanın biri benden tecrübe arıyo ve ben bu isten emekliyim. Ne mis cok iyi firmaymıs. Maas kacında yatıyo diyom 25 de gemi kac yasında 30 yeni gemi diyo yanı yeni alacaklar. Eee maas ne veriyo. 1100 dolar. Kacırma bak bu isi diyo kacsa ne olur kacmasa ne olur. Kumanya nasıl personel hangi milletten vinci calısırmı daha buna benzer soruları sormaya gerek bile yok. Adam gitsinde sonrası allah kerim geri gelirse kendi imkanlarıyla gelir nasıl olsa. Ondan sonra gemide adamın basına bela olur.

(Ayhan Çandır - 12.07.2012 10:44:47)
Cevap : İş birliği
Yagcı-elektirikci gidersin. 800-900 dolar verirler eline sonrada ben 4 sene ünüversiteyi bunun icinmi bitirdim dersin. Bu arada vardiyada kasarlar. Böylece hayat ünüversitesine baslamıs olursun. Allah herkeze sabır versin.

(Ayhan Çandır - 12.07.2012 14:35:51)


Konu: Şikayet
sezon açık olmasına ragmen iş bulamıyorum beni kara listeyemi aldılar diye soracam siz de şuç yok şuç personel müdürlerinde bir fırsat verseler bir makinacı olarak arıza tespiti kaynak yapımı devre çekmeyi görürler her bindigim gemide acemi mühendislerin uğraşması yıldırdı bu iş akıllı işi degil anlaşıldı bulaştıgıma pişman oldum 3 yıl heba oldu

Bu mesajı cevapla  (zeynel güler - 06.07.2012 14:57:19)
Cevap : Öneri
700 tl ye calısırsan kara listeden cıkarsın.

(Ayhan Çandır - 06.07.2012 19:08:30)
Cevap : Öneri
bu alemde kara listeye girmişsen seni temiz mahkemesi bile kurtaramaz.bunların yaptığı kara listelerin kıymeti harbiyesi yok.zaten bu listede gemiciler yağcılar kamarotlar vardır.başka kimse bulunmaz.1000 tl adam çalıştırıyorlar ister kara liste ister ak liste yapsınlar hiç bir önem arz etmez yavuz akyol arkadaşımız her şeyi en ince detaya kadar anlatıyor sende okursan birşeyler öğrenirsin kafana takma abi sıkıntı yok.

(mete patla - 07.07.2012 17:02:57)


Konu: Diğer
İspiyon etmek, gammazlamak, şikayet etmek, fişlemek, ropor tutmak, bu terimlerden hangisini isterseniz kullana bilirsiniz. Şahit olduğum ise hakkında rapor yazmışlar, konu nedir bilmiyorsundur gemide çalışmaya devam ederken suvari hariç herkes hakkında yazılabilir. Yaptıklarının ne zamandır çalıştığının hiç önemi yoktur adam seni sevmez tipin hoşuna gitmez vs. Birçok bahane yazabilir. Şirkete gittiğinde karşına çıkar haberin olmadığı içinde zor durumda kalırsın ne yazmışlar diye sorduğunda ise cevap vermezler kısaca ne söylersen söyle dinleyen olmaz önemli olan yazılmış olan rapordur. Hakkında rapor yazılan kişi yüz kızartıcı suçu yok kavga hakaret etmemiş işini yapmış. 3-5 kişinin tanıklığını değilde yanlız suvarinin yazdıkları dikkate alınıyor bu zat gemi kaptanımı yoksa sicil amirimi? Kaptanların çarkçıbaşıların bazende 2.lerin hakaretleri veya tahrikleri durumu karşısında diğer personelin durumu ne olacak insanlar 4 firmada çalışıp 2 si dandik derse neyi dikkate alıcan gemiyi personeli riske atan maddi ve manevi zarar veren işini doğru bilmeyen ve yapmayan kaptanlar çarkçıbaşılar kısmende 2.ler bunların raporlarını kim tutucak yoksa sınıfım okul arkadaşım diye görmezden gelip sümen altımı edicen. Bu iş bozacının şahidi şıracıya benziyor gibi Allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 06.07.2012 07:31:32)
Cevap : Tesekkür
cok guzel aydınlatmıssınız benım eklemek ıstedıgım pek bırsey kalmamıs bu cevabınıza yanlız sunu eklım ben sunuda gordum sırketın bırınde suvarı ıctı ıctı tum personele kufur ettı ve sırketten gelen cvp adam gemı kaptanıdır saygılı olun

(şükrü savaş - 12.07.2012 16:29:18)


Konu: Şikayet
Gemicilik ölmüştür herkezin başı sagolsun.

Bu mesajı cevapla  (Ayhan Çandır - 04.07.2012 18:05:49)
Cevap : Diğer
ALLAH RAHMET EYLESİN, Eskiden iyibir meslekti

(mustafa runasoy - 05.07.2012 23:25:42)


Konu: Tesekkür
bu sektörün ihtiyacı olan böyle bir site kurduğunuz için tşkr ederim

Bu mesajı cevapla  (ahmetyıldız - 04.07.2012 16:17:51)


Konu: Yardım isteme
1 yıldır iş arıyorum ama bi türlü bulamadım herkes tecrübe istiyo bi yerde başlamadan tecrübe nasıl olucak. lütfen biri yardımcı olsun ben bu işe nasıl başlıcam. Ankara üniversitesi elektronik mezunu elektronik zabitiyim.

Bu mesajı cevapla  (efe - 03.07.2012 19:47:53)
Cevap : Öneri
Sayın arkadaşım gitmiş olduğun şirketlerden tecrüben yok cevabını almışsın sana bu cevabı veren personel müdürleri görüntüsünde olan kişiler ne kadar tecrübeli? Torpilin yoksa seni işe kolay almazlar bu meslekte 25-30 yıllık gemici yağcı statüsünde olanlar hatta bu meslekden emekli olanlar bile iş bulamaz duruma getirilmiştir. Özellikle son 10 yıldır mesleğe 15 20 yıl ara vermiş çarkçı başı yeni başlamış elektirikçi ve çeşitli mesleklerden gelen gemici yağcı kamarot statüsünde her firmada elemanları görmen çoğunlukla mümkündür durum böle olduğu içindirki firmaların ellerinde kaliteli personel bu iş meslek edinmiş kişiler as kadroları yoktur. Nasıl olsa adam çok zihniyetiyle hareket ettikleri için kaliteli personeli elinde tutamayan ve oluşturamayan firmalar dönme dolap gibi gemi çalıştırmaya devam edicekleri aşikardır. Ehliyetlerinin karşılığını veremeyen kaptanlar baş makinistler yıllardan beri çeşitli bahaneler altında gemiden adam gönderip şirketlerinde sorgusuz sualsiz bu talepleri en kısa zamanda yerine getirmeleri her pozisyondaki elemanlar için demoklesin kılıcı gibi tehtit unsurudur. Bu işler tenhada gebe kalıp meydanda doğurmaya benzer. Allah selamet versin.

(YAVUZ AKYOL - 04.07.2012 11:17:31)


Konu: Diğer
fakültelerden kuru kalabalıklar seramoni ile mezun oluyorlar iş bulabilirseler çalışıcaklar x firmasının personel müdürü kariyer günleri adı altında yaptığı taplantıda firmalarının politikasının sıfır çevre kirliliği sıfır iş kazası dinamik personel yapsı konularını anlatmış çünki T.C firmaların kısaca sosyal haklar iyileştirilmiş çalışma koşulları konularında anlata bileceği konu yok.dinleyenlerde ikna olmuşlarki soru soranda yok herhalde firmaların sıfır kirlilik ve alkol politikaları lüzumsuz kalabalık için yeterli anlaşılan bu.allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 02.07.2012 06:23:10)
Cevap : Tesekkür
Size tesekkür ederim tarzınızı begeniyorum. Sagolun bende denizden emekli oldum ama gelde bana sor bir Allah bilir birde ben maaslrımızı bıle dusuk göstermisler ve bu gun halla calısmak zorundayım.nereye kadar gider bilmiyorum. 850 tl emekli aylıgı ıle.

(Ayhan Çandır - 04.07.2012 18:01:15)


Konu: Diğer
Türk denizciligi niye gelisemiyo yanlızca kırız vardıyemi.yoksa uyguladıkları sistemden dolayımı. Bir düsünseler iyi olur. Sosyal haklar olan firmalar ne den gelisim gösteriyo acaba. Gelismis ülkelerde gemisi olan firmalarda calısanı utandırmıyorlar. Ve ben su fırmanın gemiside calısıyorum diye biliyorlar. Gurur duyuyorlar calıstıgı fırmadan. Hem calısıp hemde aklı bizim para yattımı dıye dusunmuyorlar. Bu tur firmalarda ne malzeme ziyan oluyo ne de boyan .

Bu mesajı cevapla  (Ayhan Çandır - 01.07.2012 01:18:16)


Konu: Şikayet
Bu ne rezillik; Yagcı-Elektirikci, Gemici-Ahcı veya Ponpacı-Reis, yada Fiter-Silici,.. 1 kisinin bir meslegi olur. Bu isleri yapınca 2 maasmı veriyolar.

Bu mesajı cevapla  (Ayhan Çandır - 30.06.2012 19:37:54)


Konu: Diğer
İstikrarlı firma kalifiye eleman kaliteli iş karşılığında tatminkar ücret. Bu koşulları sağlayan firma T.C. yok. Öyle manzaralar görüyoruzki personel müdürü veya asistanı karşımıza çıkıyor konusuna hakim değil daha doğrusu biz 80li yıllarda gemilerde çalışırken bu kişilerin [babaları annelerini] tanımamıştı eleman seçimi konusunda gayet bilgisiz kifayetsiz davrandıklarını göre biliyorsunuz hatta bazı personel müdürleri görüşme zahmetine katlanmayıp asistan olan ayakçısını gönderiyor bazen bunlar bayan olup gemide çalışmadığı her halinden belli personel seçimini neye göre yapıyorsunuz yıllık maaş artışınız ne kadar firmanın maaş ödemeleri nasıl ve ayın kaçında en eski personeliniz kaç yıllık kontratı bitenleri dünyanın her yerinden çekebiliyormusunuz yoksa idare edebildiğin kadar etmi diyorsunuz veya aksi durumda gemide mualefet edenleri örnekleri olduğu gibi dünyanın her tarafından gönderirken aynı zamanda karşılıklı yapılan iş akitleri karşısında iş veren olarak günü dolmayanların kalan süreleri tutarındaki ücretleri ödüyormusunuz çalışanların taleplerini dikkate alıyormusunuz firmanız sgk kayıtlı değil firma olarak çalışanları özel sigorta yapıyormusunuz elemanım deyip 6 7 8 10 ay çalıştırdığınız kişiye boşda kaldığı sürede ücret veriyormusunuz her hangi bir iş kazasında haklarınız nedir ölüm evlenme doğum gibi konularda personele maddi yardımınız varmı firmaya kim gelirse gelsin potansiyel suçluluk dugusuylamı bakıyorsunuz bunları sağlıyamadıkları için sönmez, zihni, stfa, cerrahoğlu, um, gibi vs. Firmalar battı veya el değiştirdi zaman içinde yok oldu gitti ortalama 15 yıl süresinde devran hep döner kimler gelir kimler geçer alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste… Allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 29.06.2012 07:37:15)


Konu: Diğer
Sayın arkadaşlar Genel denizciliğin gemisi kara oturmuş 2 sene öncede başka gemisinde venezuella da uğuşturucu madde yakalanmış gemi ve kaptanı uzun süre tutuklu kalmıştı. Farklı pencerelerden 2 olaya bakalım kaptanlık denen meslek iyi bir eğitimin yanında tecrübede ister malesef bir düzineyi geçmeyen istisnayi kaptanlar dışında hemen hemen hepsinin burnu kaf dağında ben bilirim edasında. Bu işler ben bilirim edasında olmaz. Bu geminin kaptanı fena şekilde kariyeri açısından madara olmuştur. Nede olsa Allahın sopası yok! Diğer mesele ise referans konusu yurt dışında kaçmaları engellemek için 6000 10000 TL arası çalışan kişilerin yakınlarına senet imzalatmaları niye böyle diye sorulduğu zaman şirket politakası cevabını alıyorsun ama bu politika yalnız alt kadroda çalışanlar [gemiciler yağcılar] içinmi geçerli oysa ben meslek hayatımda kaçan 2. Kaptan 3. Kaptan çarkçı ve telsizcide gördüm şirketsin ticaret yapıyorsun ticaretde risk vardır şirket olarak kaçanlarda riskindir bu tür senetlerin alınması etik ve yasal değildir. Dünyada başka bir örneğide yoktur günümüzde iyi firma tabir edilen firmaların tamamı bu uygulamayı sürdürmektedir. Kıçındaki yamayı görmeyip referansları iyi olmayan firmaların referans istemeleri abesle iştigaldir. Tabii olarak bu sentleri verenlerde var bu kişilerde aziz nesin in [hazreti dangalak] kitabını okusunlar Allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 28.06.2012 17:59:20)


Konu: Öneri
arkadaşlar gemilerde uğradığınız haksızlıklar karşısında lütfen susmayın hakkınızı aramaya çalışın susarsanız hakkını aramaya çalışan arkadaşlarınız zor durumda kalıyor ele başı olarak görülüyor burada kötü yollarla hak arayın demiyorum konuşarak bir çok şey halladilebilir unutmayınki HZ.ALİ nin söylediği gibi HAKSIZLIK KARŞISINDA EĞİLMEYİNİZ EĞİLİRSENİZ ÖNCE HAKKINIZI SONRADA ŞEREFİNİZİ KAYBEDERSİNİZ

Bu mesajı cevapla  (atilla genç - 28.06.2012 10:28:11)


Konu: Diğer
Son dakika: Genel Denizciliğin m/v flash isimli 180 bin tonluk gemisi Tunus açıklarında karaya oturmuş makine dairesi su alıyormuş hala personel üstünde bekliyormuş daha yeni olmuş gemide arkadaşlardan aldım haberi .. Not: hiç bir yerde yayınlanmadı

Bu mesajı cevapla  (MUSTAFA İLGÜN - 27.06.2012 12:49:41)


Konu: Şikayet
Ulastırma bakanlıgı ne ise yarar. Bunca yıldır anlamadım. Tersanelerde acılısamı gıder, yoksa armatörlere kıredimi saglar.

Bu mesajı cevapla  (Ayhan Çandır - 26.06.2012 10:54:29)


Konu: Diğer
Sayın arkadaşlar mesleğin sorunları kronik sendika veya denizcilik bakanlığıyla alakası yok. Türkiyede çalışma bakanlığı varda özel sektörde iş saatleri resmi tatil günleri özlük haklar sigortasız çalıştırma vs. gibi konularda değişen bir şey varmı. Hepinizin bildiği gibi yeni iş güvenliği yasası çıktı yaptırım olarak kanuna uymayanlara 2000 50000 tl arası ceza verilecek buyurun cenaze namazına. Uzaydan birileri gelipde sizlere sendika kurmaz ancak bu gemide çalışanların azim ve kararlığıyla olur mevcut duruma bakarsak bu şekliyle dernek bile kuramazlar kaldiki sendika denen kurumun 20 senelik faliyetlerine bakarsak hiç bir zaman sözleşme masasında hükümetlerden istediği zammı alamamış kamu kesimi için söylüyorum 4 tane ikramiyeyi 6 böldürmüş 1990-2012 yılları arasında özlük haklar konusunda bir adım ilerlememiştir, özel sektörün durumunu konuşmaya deymez. Şu bir gerçek ki sendika ağaları her çalışanların ücretlerinden kestikleri 1 günlük yövmiye tutarını sendikaya mahsup ederek mercedes makam arabası alıp sendika toplantıları adı altında yurtdışı turları ve 2 senede bir olan toplu iş görüşmelerinde işçileri satarak en yakın seçimden sonra milletvekili olarak meclise girmişlerdir. Dünyada başka bir örneği olmayan TÜRKİŞ, HAKİŞ, DİSK gibi 3 tane ayrı sendika vardır. 1980 de Türkiye’de sendikalı işçi sayısı 5000000 iken 2012 de 350000 dir. 2008 de maaşlar 1200-1500$dı 2012 senesinde yine aynı firmaların gemi sayıları artıyor hatta sitelerde ve dergilerde firma filosuna şu kadar milyon dolar vererek bu gemiyi kattı şeklinde yazılar okuyor filolar büyürken maaşlarda büyüme olmadığı gibi mevcut maaşını da alabilirsen 15i 20si gibi alırsın arz talep meselesi talep 10 kat daha fazla. Mesleğe 15-20-25 yılını verenler değil gemici yağcı cüzdan ile ağabisi dayısı olanlar personel müdürleri tarafından gemiye gönderiliyor. Sen şimdi kamarot ol sonra seni gemici yağcı gönderirim bu arada da mesleği öğren diye tembih ediliyor. Filipinli gemiye kaptan olarak gelir kaptanlık yapar bizde kaptan iş veren vekili olarak gelir, vekillik yapar. Hoş boş konuşmayın bakanlığınız varda değişen ne var 800-1500$ sigortasız 1000-2000 TL daha çok çalışırsınız yeriniz boş kalır sanmayın sizden sonra gelenlerde sizlerin yokluğunu aratmaz. Atalarımız ne demiş alışmış kıçda don durmaz. Allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 25.06.2012 18:44:35)
Cevap : İş birliği
İYİ ÖYLEYSE KÖLELİGE DEVAM. NE DİYEYİM.

(Ayhan Çandır - 25.06.2012 19:48:40)
Cevap : İş birliği
yavuz arkadaşımız olayı özetlemiştir.arkadaşlar denizcilik bakanı varrrrrrrrrrr.binali yıldırımmmmm.buyrun halledelim sorunları.düzen zenginlerin düzeni kardeşim yedirmeyecekler işte.filipinli gezerken biz kıç üstünde istavrit avlayacaz yada parkta oturup gelene geçene bakacaz.sonra eve dönünce milleti şuraya gittim şöyle alem yaptım diye kekleyecez.türk bayraklı kaç gemi bu maaş kumanya vb.yüzünden dünya limanlarında bağlanıyor.yukardakiler bunlardan haberdar değilmi sanıyorsunuz.azeri gürcü rus geliyor türk gemisinde çalışıyor bu kanunu ben mi çıkardım.kim çıkardı bu kanunu.elin rus u limanında bize kamaranın tavanını söktürüyor cukka alamazsa.25 yıllık meslek aşkımın bitişine yanarım ben yazık.allah selamet versin herkese.bakan bakan diyenler de bakan binali yıldırım kardeşim..ankarada....

(kenan - 25.06.2012 21:54:17)
Cevap : Diğer
ya zaten türkiye de her iş insan ,a hizmet için deil rant için yapılıyor. sendikalar da işçi haklarını korumak için deil kısadan parayı bulmak için varlar .KİMSE ALINMASIN ben 44 yaşındayım bu ülkede şunu öğrendim. kim ben koministim diye meydanlara çıkıp siyaset yapmışsa en büyük kapitalist o idi. kim ben milliyetçiyim diye siyaset yapmışsa vatanı ilk o sattı kim ben dindarım diye siyaset yapmışsa en büyük din düşmanı o idi sendikacıların da bunlardan hiç farkı yok allah selamet versin

(ekrem şen - 26.06.2012 12:49:37)


Konu: Diğer
Ekrem Şen arkadaşımız nasıl düzelir nereden başlamalıyız diyor doğru nereden başlamalıyız.ülkemizde mesela itfaiyeci alınacağı zaman bin tane sınavdan geçiyor insanlar.itfaiyeci yangına müdahele edecek evet zor meslek ancak bizim mesleğimiz daha zor daha tehlikeli.ama komik bir kurs sürecinden sonra sarı çizmeli mehmet ağa sertifika ve cüzdanı alıyor hoop bi kostere kapağı atıyor.daha önce de yazdım ana makinaya hava çakılırken adam korkudan kulaklarını tıkıyor.denizli havada açık denizde keçe filtre hava yapıyor M/E stop ediyor millet aşağıya koştuğunda yağcıyı karton üstünde yatarken vardiye zabitinide kusmuk içinde kalmış üstübaşıyla şaşkın ördek gibi bakınırken görüyor.önce denize elverişli olmayan gemi seferden nasıl men ediliyorsa deniz ve gemi adamı olamayacak vatandaşlara kağıt verilmemeli arkadaşlar.

Bu mesajı cevapla  (kenan - 24.06.2012 22:52:06)


Konu: Yardım isteme
arkadaslar abıler ben su yuk gemılerde cok calısmak ıstıyorum ama kurs bozuyo neden dıceksınız cunku calısmıyorum para dıyorlar ıse gırdıkten sonra verıyım dıyorum kabul etmıyorlar ben onlara guvenıyorum onlar bıze nıye guvenmıyorlar bana yardım etcek ınsan varmı

Bu mesajı cevapla  (faruk inam - 24.06.2012 20:33:04)


Konu: Diğer
Sayın arkadaşlar biz Türklerle Filipinlileri mukayese yaparsak ne olur, önce Filipinliler;
1- Onlar bu işi profesyonel yapıyor
2- Maaşını almadan asla çalışmıyor
3- Tanker-Kuruyük ayrımı yok maaşlarda en fazla 100$ fark eder
4- Kumanya sorunları yok
5- Şirket ve gemideki idareciler tarafından işten atılmakla tehdid edilmez
6- Yapılıcak işi yaparlar angariye iş vermezler
7- Role ve manevreda sessiz ve sakin hareket ederler
8- Hemen hemen her limanda zabit ve personel günlük izinlerini yaparlar
9- Sorvey denetimlerinde rutin davranır panik yapmazlar
10- Bir daha bu firmaya gelebilirmiyim düşüncesi yok çünki gemicilik camiasının %95 ellerinde ve devleti tarafından (ILO-ITF) sözleşmelerine tabi olup hakları garanti altındadır.

Bu sıralamayı Filipinlilerin lehlerinde uzatabiliriz. Biz Türklere dönüş yaparsak durum ne;
1- Bizler amatör kümedeyiz
2- Maaşımızı almadan sonuna kadar çalışırız sanki firmada hisse sahibiyiz gibi
3- Kuruyük-Tanker ayrımı oluyor kuru yük maaşları 1000-1200$ arası, tanker maaşları 1400-1500$ arası.
4- Çok firmanın kumanya sorunu var, ortada sorumlu yok firmayla kaptan arasında top gider gelir
5- Bizde işten atılman an meselesidir gemici yağcı olarak haklıda olsan acilen gidersin
6- Hem yapılıcak işleri yapar hemde angariye işler yaparsın gemi ister yeni ister eski olsun.
7- Manevralarda kıç üstü ve başüstü kargaşa halindedir herkez bağrır role taliminde ise kimin ne yaptığı belli olmayıp her gemide role talimleri farklılık gösterir her kafadan ses çıkar.
8- Gemi limana geldiği zaman izin için kimsenin ağzını bıçak açmaz zaten bizim kaptanlarında personelim nasıl izin yapıcak diye düşüncesi yok her kez gemide dursun ister.
9- Sorvey denetimine girileceği zaman zabitlerin şaşkınlık içinde olup sorveyin bile aklına hayaline gelmicek işgüzarlık yaparlar sonuç %50 fiyaskodur.
10- İş garantin 0 dır. Yasal sosyal hakların yoktur pamuk ipliğinle balısındır devletin seni armatörün kucağına oturtmuştur.

Türk milleti acayiptir i desen kızarda s sen aldırmaz..
Allah selamet versin.

Bu mesajı cevapla  (YAVUZ AKYOL - 22.06.2012 17:44:32)
Cevap : Diğer
filipinli liman da bara ,disko ya gider adam gibi eğlenir.para var çare var.türk gemi den izin alabilirse parkta oturur yada bazıları sekinetçilik yapar.yeniler için açıklama avrupa amerika limanlarında giysiler yıkanmış dürülmüş çöpe konur.sonra ayakkabı elektronik eşya ve bisiklet japonya da çöpe konur bazı türk gemicileri de bunları toplar.bu sekinetçiliktir.gemi türkiye ye döndü mü kumkapı dan 2 motor dolusu bisiklet vb.sekinet çıkar.ama birbirimizi nasıl gaza getiririz....bir türk dünya ya bedeldir.....kardeşim kıçına don alacak paran yok bunu görende yok...aslında acından ölsen de sekinet yapmaman lazım ama eğitim ve görgü meselesi bu...

(kenan - 22.06.2012 22:25:38)
Cevap : Diğer
Ben burada Kenan kardeşimizin yazdığı "SEKİNET" olayını açmak istiyorum. Evet gemicilerimiz genel olarak buna sekinet diyor, doğrusu "second hand" yani çevirisi "ikinci el" olmalıydı. Ama Kenan kardeşimizin de belirttiği gibi bizim Türk gemicilerimizin yurtdışında yaptığı sekinetçilik değil çöpçülük... Parasını verirsen alışveriş yapmış olursun yoksa çöpçü ya da hırsız..

(Mehmet Yılmaz - 22.06.2012 23:03:36)
Cevap : Diğer
dediklerine katılıyorum arkadaşım, avans istersin gemide nedense hiçbir zaman para olmaz, mesai saatin biter ve sonrasında muhakkak bi angarya iş çıkar ve 1 kişinin yapacağı işe bütün personeli kaldırırlar, ingilizler boşuna dememiş burada kral olacağına türk gemilerinde git kaptanlık yap diye, sadece kendi menfaatine gelen şeyleri kabul eder ve senin ihtiyacının olup olmaması umurunda değildir, şirketler kumanyanın en dandiği nerdeyse bulup yollarlar, zam istersin biz zamanında paranızı yatırıyoruz yetmiyormu derler ama dolar yükselip navlunu arttığında seni düşünmezler.biz böyle birsektörde çalışıyoruz arkadaşlar, bu tip işverenlerin yatacak yerleri yok...

(onur altay - 23.06.2012 11:30:04)
Cevap : Diğer
valla sorunları çok güzel tespit edip yazıyoruz. ancak sadece yazıyoruz başka ne yapılabilir fikri olan varsa lütfen söylesin. biz ne yapabiliriz nereden başlamamız gerekir artık bunları konuşalım

(ekrem şen - 24.06.2012 01:13:40)
Cevap : Tesekkür
Tek kelimeyle güzel acıklama katlıyorum. Bende 25 senedır bunları diyom isyancı oluyom. Denizcilik bakanlıgına acilen ihtiyacımız var sendikaya ihtiyacımız var yol gösteren 1 Allahın kulu büyügümüz yok basımızda. Cumartesi yok pazar yok bayram desen hic yok. Hepcalıs mesai yok kumanya desen limanda alıcaz limanda 2 3 poset birseyler alınıyo. Malzeme istesek geliyo. Avans gelecek kasada para yok. Adamlar arasıra ızıne cıksa hıçbırsey alamadan geri donuylar cünkü par yok ihtiyaclarını gıderemıyolar. Sonra mılletın yüzü gülmüyor. Tabi gulmez ne alıyo ne harcayacak filipinli posetlerle onumuzden geciyo ne se ıcınde bizim cocuklarda yolda boynu bükük parklarda oturuyo. Daha düne kadar filipinlilere üzülürdük maasları az eglenemiyorlar bizler onların durumundan daha beter olduk. Maas 45 gun sonra. Avans 50 veya100 dolar ayda. 5 ten sonra da calısma var. Ama mesaı ücreti yok. Yazıktır bizlere bu kadar sömürmeyin. Acıl sendika kurulmalı. Sendika yoluyla gitmeliyiz.

(Ayhan Çandır - 25.06.2012 12:32:27)
Cevap : Diğer
Sevgili Yavuz yazılarını çok dikatli okudum. Hepsi haklı olarak yapılmış tespit ve paylaşımlar. Umarım sektör ve sektörde çalışanlara fayda sağlayabilecek gelişmeler olur. Nerelerdesin bilmiyorum ama pruvan nete denizlerin sakin olsun. M.BOZ

(Mustafa BOZ - 11.07.2012 16:34:52)


Konu: Yardım isteme
Sayın gemipersoneli.com yetkilileri. Bir konu hakkında bilginize ihtiyaç duymaktayım. Maalesef bağlı olduğum liman başkanlığı gerekli bilgiyi veremediğinden dolayı sizden yardım istemek durumundayım. İlk liman cüzdanımı 2002 yılında silici yeterliğinde çıkarmıştım. Şu an cüzdanı yenilemek için gerekli evrakları temin etmekle meşgulüm. Yeni yönetmelikte meslek lisesi (iklimlendirme) mezunları yağcı yeterliliğine hak kazanıyorlarmış. Ben de iklimlendirme mezunuyum. Yeterliğimi yağcı olarak almak için herhangi bir sınava veya kursa girmem gerekiyor mu? Ayrıca 2 ay gibi kısa süreli gemi deneyimim oldu. Şu an vardiya tutma belgesine ihtiyacım var. Bu belgeyi almak için de kursa ve/veya sınava girmem gerekiyor mu? Bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Bu mesajı cevapla  (Huseyin Akgun - 22.06.2012 16:46:43)
Cevap : Öneri
Görmüş olduğunuz (Meslek Lisesi İklimlendirme bölümü) eğitime istinaden "Yağcı" yeterliği alabilirsiniz.
Daha önce -2002 yılında- almış olduğunuz sertifikaları yeniletebilirseniz onları kullanabilirsiniz, bu konuda sertifika eğitimlerini aldığınız kursa danışabilirsiniz.
Bu sertifikaları yeniletemezseniz Yağcı eğitimi görmeden sadece STCW sertifikaları için kurs görmeniz gerekir.
Vardiya tutma belgesi alabilmeniz için en az 2 ay gemide çalışmış olduğunuza dair hizmet belgesi almanız gerekmektedir. Silici yeterliği ile çalışmış olduğunuz süreler Yağcı ehliyeti Vardiya Tutma sertifikası için gerekli olan hizmet süresine sayılamaz.

(GemPo - 23.06.2012 20:43:24)


Konu: İş birliği
Aman aman aman dikkatttttttt lider denizcılık diğer adı fener denizcılık yada benzerleri arkadaşlar sakın sakınnnnnn inanmayım tam bir dolandırıcılar sizi acele ettirıp paranızı almak icin kırk yalan söylüyolar tel numaralarının son iki hanesı 4871 tabi bir tane değil numaraları face den ordan burdan ilan verip insanları dolandırıyorlar

Bu mesajı cevapla  (nergis özcan - 20.06.2012 20:43:21)
Cevap : Diğer
bak sen şunlara dolandırıyorlar ne kadar ayıp yav

(ismail kuzu - 21.06.2012 18:10:22)
Cevap : Tesekkür
bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim . ***4871 nolu numara tarafından az kalsın dolandırılıyordum iyiki bu gönderinizi dikkate almışım. ***3974 bu numarada dolandırıcı ***4871 nolu telefnu aradıgımda bana geri bu numaradan döndüler . gerçekten çok teşekkür ederim...

(hasan akbulut - 22.06.2012 19:11:22)
Cevap : İş birliği
bir kişi bile olsa işe yaradıysa ne mutlu ama bunla kalmayacak:)burnundan getircen bu sektörle ilgili bildigim bütün sitelerde teşhir etcem o kromozom madurunu:)sende bu konuda yada senin gibi madur olanlarda en azından bunu yapabilir diye düşünüyorum tekrar tekrar yazıcam LİDER DENİZCİLİK FENER DENİZCİLİK yada benzer isimde olanlar sakın güvenip para göndermeyin DOLANDIRICILARRRRRRRR

(nergis özcan - 23.06.2012 18:43:36)Sayfalar : [««] [«] 1. 2. 3. 4. 5. 6.. . . 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31.. . . 376. 377. 378. 379. 380. 381. [»] [»»]

7604 adet mesaj bulunuyor.
www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim