Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
08 Mayıs 2021
Haber
Anket
İran, ABD'ye destek veren ülkeleri tehdit etti: Sert cevap veririz
İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, ABD ordusunun Basra Körfezi'ndeki faaliyetlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, ABD'ye bölgede destek veren ülkelere çok sert uyarıda bulunuldu.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, ABD ordusunun bölgedeki faaliyetlerine ilişkin bir açıklama yaptı.Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dünya ekonomisinin en önemli ticaret yolu olan Fars Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi, petrol tankerleri ve ticari gemilerin seyrüseferi için her zaman güvenli bir alan olmuştur ve önceki yıllarda da gerekli güvenliği sağlanmıştır. Bu yönde İran İslami Cumhuriyeti, bölgedeki ülkelerin işbirliği ile istikrarı ve güvenliğini kabul edilebilir bir seviyede tutmaya çalışmıştır.

Terör devleti ve maceraperest ABD ile müttefiklerinin bu hassas bölgeye gelmesiyle birlikte gemilerin seyrüseferini tehlikeye sokan eylemler de başlamış. Amerika Birleşik Devletleri, bölgede askeri üsler kurup askeri faaliyetlerini artırarak kötülük ve güvensizlik kaynağı haline gelmiştir."

Açıklamada, İran'ın uluslararası kurumları ABD'nin uluslararası hukuk ve düzenlemeleri ihlal etmesiyle birlikte bölgesel düzeni ve güvenliği istikrarsız hale getirmesi konusunda defalarca uyardığı kaydedildi.ABD donanmasının son zamanlarda bölgede denizcilik açısından profesyonel olmayan davranışlarda bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Bu konuda herhangi bir kışkırtıcı eyleme sert bir şekilde karşılık verilecektir. İran, ABD ve müttefiklerinin varlığını bölgedeki kötülük ve güvensizlik kaynağı olarak görmektedir" denildi.

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, onları, ülkenin sularında seyrüsefer yaparken, uluslararası hukuk ve kurallara aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti kurallarına uymaya çağırdı.Söz konusu açıklamada, "İran İslam Cumhuriyeti, bölge ülkelerinin Fars Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi'nin güvenliği ve enerji transferini sağlamak için gerekli yeteneklere sahip olduğuna inanıyor" vurgulandı.

Yazılı açıklamada ayrıca, "Denizcilik güvenliğini koruma bahanesiyle ABD önderliğindeki sahte koalisyonların oluşturulması sadece yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bölgenin istikrarı ile güvenliği için tehlikeli bir adımdır" ifadesi yer alıyor.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri de son günlerde ABD donanmasının profesyonel olmayan davranışlarına dair bir açıklama yayınlayarak, ABD'nin bölgede bulunan 5'inci filosunun ve bu ülkenin siyasi ve askeri yetkililerinin İran Deniz Kuvvetleri'ne ait 11 sürat botunun 15 Nisan'da Fars Körfezi'nin kuzeyinde Amerikan gemilerini taciz ettiği iddiasına tepki gösterdi.

Amerikan makamlarının bu olay hakkındaki iddialarının sahte olduğunu belirten Devrim Muhafızları'nın açıklamasında, "ABD'li yetkililere Fars Körfezi ve Umman Denizi'nde uluslararası kurallara ve denizcilik protokollerine uymalarını ve herhangi bir maceraperestlikten ve sahte anlatıdan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. İran Silahlı Kuvvetleri ve Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri, yabancıların bölgedeki tehlikeli eylemlerini ulusal güvenlik için bir tehdit olarak görüyor ve herhangi bir yanlış hesaplamaya kesin yanıt verecektir" ifadeleri kullanılmıştı.
Kaynak: Yeniakit
Eklenme tarihi: 02.05.2020
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SİMPLYDİVİNG
 NARAL Denizcilik
 ASPET Gemi
 EGE BİRLİK Taşıma..
 ER Gemicilik
 DOLPHİN Scuba Tea..
 ALABANDA Deniz Ta..
 KINAY Denizcilik
 FAAL Denizcilik
 SAN-MAR Denizcili..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim