Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
02 Ağustos 2021
Haber
Anket
Kanal İstanbul’a ilk köprü haziranda
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün yapımına haziran sonunda başlanacağını, her biri 350 milyon dolardan 6 köprü yapılacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, gemilerin geçiş için neden kanalı tercih edecekleri yönündeki soruya, “İstanbul Boğazı’nda emniyetli geçiş sayısı 25 bin, gün geçtikte İstanbul Boğazı’ndaki gemi geçiş sayısı artacak ve gemiler günlerce beklemek zorunda kalacaklar ve bekleme sürelerini, maliyetlerini hesaplayacaklar ona göre Kanal İstanbul’u seçecekler” dedi.TANESİ 350 MİLYON $

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul üzerine yapılacak köprülerin maliyetinin 140 milyar TL olduğunu iddialarını reddederek, “Köprülerin bir tanesinin maliyeti 350 milyon dolar, bunun hesabını bilen biri bu iddiaları söylemez. Önümüzdeki 100 yılı planlayan bir ülke olarak lojistik hareketleri, gemilerin hareketliliği var... Bu proje kaçınılmazdır. Dünya ekonomisinde ilk 10’a oynayan Türkiye’de böyle mega projeler yapmak zorundayız. Türkiye dünyanın lojistik merkezi niye olmasın?” diye konuştu.

SAYI DÜŞTÜ HACİM BÜYÜDÜ

İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi sayısının azaldığını belirten Karaismailoğlu, “İstanbul Boğazı’ndan şu anda 43 bin gemi geçiyor. Önceden 50 binin üzerinde gemi geçiyordu. Tabii gemi sayıları düştü ama gemi hacimleri çok büyüdü ve yük miktarı arttı. Tehlikeli madde geçişleri de yükseldi. Şu an dünyada 12 milyar ton yük taşınıyor. Bunların yüzde 90’ı deniz yolu ile taşınıyor. Önümüzdeki 15 yıl içerisinde bunun 35 milyar tona çıkması bekleniyor. Kuzey ve Güney ülkelerindeki üretim ve tüketimin artması ile Türkiye üzerinden gemi geçişleri artacak. Mesela, Süveyş Kanalı 19 bin geçirerek 3.6 milyar dolar kâr elde ediyor. Bunun 2 katından fazla olan İstanbul Boğazı’yla mukayese edilemeyecek kadar düşük” dedi.
Kaynak: Hürriyet (Aydemir Kadıoğlu)
Eklenme tarihi: 27.04.2021
Share |
YORUMLARINIZ


kanal istanbul
kanal istanbulun yapılması ulke için felakete yol açmaktadır bunu bildikleri halde inadına yapacağız demek çok yanlış boğazda geçen gemi sayısı 38 ile 40000 yıllık olarak bilinmektedir bu rakam hergeçen günde azalmakta fakat bunu çoğalıyor demekte gerçeği saptırmaktan başka birşey değildir ayrıca boğaz geçişleri kaza olayını minumuma indirmek için kuzey ve güney ayrımı yapılarak seyir düzenlemektedir öyle uzun zaman bekliyorlar demekte gerçek değildir bir sıraya göre geçişler sağlanmaktadır

Yazan: hüseyin ballıkaya - 27.04.2021 22:37:55
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 SOLAR Gemi Kurtar..
 ASYELKEN Gemi Ace..
 A&G Denizcilik
 BANDIRA Maritime ..
 SARIOĞLU Denizcil..
 SERAKİ Turizm Ltd..
 MMMARİNE denizcil..
 İSKELE Denizcilik..
 HAKER Turizm Otel..
 FERAH TUR. Sey. İ..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim