Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
08 Mayıs 2021
Haber
Anket
Korsanlara karşı uluslararası zirve
Deniz korsanları 2020’de 65 saldırı ve 23 saldırı girişiminde bulundu. Uluslararası Ticaret Odası’nın (ICC) girişimiyle düzenlenecek zirvede korsanlara karşı önlemler tartışılacak.

Gine Körfezi’nde giderek artan ve bu yıl Türk vatandaşlarının alıkonulduğu olay sonrası, Türkiye’nin de katılacağı zirvede, deniz korsanlığı ile uluslararası mücadele kapsamında yeni çözümler tartışılacak.Dijital ortamda yapılacak zirveyi Uluslararası Ticaret Odası (ICC) düzenleyecek. Zirve kapsamında düzenlenecek forumda deniz korsanlığı ile mücadelede çözüm üretilmesi amaçlanırken, bölgesel ve uluslararası tüm paydaşlar zirveye katılım gerçekleştirecek. Fransa, İspanya, İtalya, Belçika ve Danimarka gibi ülkelerin, Nijeryalı deniz korsanlarının oluşturduğu tehdidi bastırmak için bölgede deniz güvenliğine katkıda bulunacağı bildirildi. İtalyan Deniz Kuvvetleri’nin, bölgede birden fazla deniz korsanlığı saldırısını bertaraf ettiği belirtilirken, Danimarka hükümetinin de Kasım 2021’den itibaren Gine Körfezi’nde beş aylık süre ile deniz korsanlığına karşı karakol ve devriye görevi icra etmek üzere bir firkateyn göndermeyi taahhüt ettiği ifade edildi. Zirvede Türkiye’nin de aralarında bulunduğu diğer ülkelerin burada alabilecekleri rol ve önlemler de görüşülecek.

Özel güvenlik formülü

Daha önce zirve için hazırlanan taslak dokümanlarda öneriler arasında “gemilerde sözleşmeli özel silahlı güvenlik personeli bulundurulması” da yer almıştı. Ancak bunun hukuksal ve teknik boyutunun tüm ülkeler tarafından incelenmesi için mevcut taslağa yazılmaması, ülkeler tarafından alınacak ortak kararın ardından silahlı güvenlik konusunun netleştirileceği ifade edilmişti. Zirvede bu kararın da netleşmesi bekleniyor.

Fidye istiyorlar

Uluslararası Ticaret Odası-Uluslararası Denizcilik Bürosu (ICC-IMB) tarafından yayınlanan rapora göre, 2020’de 62’si gemiye çıkılmak ve üçü de gemi kaçırmak suretiyle toplam 65 saldırı

ve 23 saldırı girişimi yaşandı. Raporlanmayan olaylar nedeniyle bu sayıların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Yine 2020 içerisinde, dünya genelinde kaçırılan 135 gemi adamından yüzde 95’i Gine Körfezi’nde kaçırıldı. Rapora göre, kaçırılan gemi adamları, fidye için pazarlık görüşmeleri süresince altı haftaya kadar sahilde tutuluyor ve bu tip saldırılar, karadan 200 mil açığa kadar olan alanda gerçekleşiyor.
Kaynak: Milliyet (Mithat Yurdakul)
Eklenme tarihi: 04.05.2021
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 AKAR Deniz
 ALESTA Denizcilik
 EFOR Denizcilik
 BODRUM Denizcilik
 BALU Yatçılık
 ARZU YATCILIK TUR..
 GEMAK Şirketler G..
 ESRA Denizcilik
 SMARİNE Elektrik
 ATLANTİS Deniz Na..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim